reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Dla kogo wynagrodzenie akordowe?

Dla kogo wynagrodzenie akordowe?

Wynagrodzenie akordowe oblicza się na podstawie osiągniętego przez pracownika wyniku pracy. System akordowy stosuje się najczęściej w firmach, w których liczą się efekty ilościowe pracy, np. w różnego rodzaju fabrykach. Im więcej produktów wytworzy pracownik tym wyższe będzie jego wynagrodzenie.

Jakie są formy wynagradzania?

Wyróżniamy kilka form wynagradzania. Do najbardziej tradycyjnych należą:

  1. Forma akordowa (występuje w różnych odmianach: akord prosty, progresywny i degresywny),
  2. Forma czasowa,
  3. Forma czasowo-premiowa.

Na czym polega akordowy system wynagradzania?

Akordowy system wynagradzania polega na bezpośrednim uzależnieniu wysokości zarobków pracownika od liczby wykonanych wyrobów bądź operacji. Służy on przede wszystkim stymulowaniu ilości produkcji. Oto kilka odmian akordowej formy wynagradzania:

  1. Akord prosty polega na tym, że za każdą operację wykonaną, element wyrobu czy gotowy wyrób, płaci się taką samą stawkę.
  2. Akord progresywny uwzględnia następne elementy operacji czy wyroby, za które płaci się więcej niż za poprzednie.
  3. Akord degresywny polega na tym, ze po przekroczeniu określonego progu za kolejne operacje bądź wyroby, płaci się mniej.

Zobacz: Kiedy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie?

Korzyści wynagrodzenia akordowego

W akordowym systemie pracy normy pracy służą do wyliczenia liczby produktów wyprodukowanych przez pracownika w przyjętej przez pracodawcę jednostce czasowej, w ciągu godziny, dniówki roboczej. Wynagrodzenie akordowe zapewnia więc bezpośredni związek pomiędzy wydajnością pracy a wysokością otrzymywanego wynagrodzenia, co prowadzi do zwiększenia odpowiedzialność i zainteresowania pracą.

Pracodawcy powinni pamiętać, że akordowa forma płacy skłania pracownika do bardzo intensywnej pracy, ale wywołuje również rywalizację, budzi napięcia pomiędzy pracownikami, a nawet utrudnia współpracę. 

Komu wynagrodzenie akordowe?

Wynagrodzenie akordowe stosowane jest najczęściej przy pracach, w których efekty ilościowe pracy mogą być ściśle mierzone. System akordowy znajdzie zastosowanie w tych firmach, które zajmują się produkcją i usługami materialnymi - przy takich rodzajach prac, gdzie wykonuje się konkretne policzalne produkty lub usługi oraz możliwe jest zweryfikowanie ich jakości i gdzie możliwe jest opracowanie norm pracy. Normy te powinny być adekwatne do możliwości pracowników, z uwzględnieniem istniejących warunków technologicznych i technicznych.

Akordowy system wynagradzania zakłada, że wynagrodzenie pracownika jest obliczane na podstawie wyników pracy mierzonych ilością wykonanych produktów w przyjętym okresie czasu. Przykładowo pracownik otrzyma 30,00 zł od jednych pomalowanych drzwi lub 0,05 zł od przyspawanego elementu.

Zobacz serwis: Zarobki i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Akordowy system wynagradzania polega na bezpośrednim uzależnieniu wysokości zarobków pracownika od liczby wykonanych wyrobów bądź operacji.
Akordowy system wynagradzania polega na bezpośrednim uzależnieniu wysokości zarobków pracownika od liczby wykonanych wyrobów bądź operacji.

Webinarium: Slim VAT 2021 w pytaniach i odpowiedziach149.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama