| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > W jakiej formie można dokonać wypłaty wynagrodzenia?

W jakiej formie można dokonać wypłaty wynagrodzenia?

Zasadniczo wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej. Istnieje jednak możliwość spełniania wypłaty wynagrodzenia w innej formie. W jaki sposób można dokonać wypłaty wynagrodzenia?

Wypłata w gotówce

Co do zasady wynagrodzenie jest wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika. Jeżeli inne zapisy zawiera układ zbiorowy pracy lub, gdy pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie, wynagrodzenie za pracę może być wtedy spełnione w inny sposób np. przelewem na konto bankowe pracownika.

Przelew wynagrodzenia na konto

Pomimo ogromnej przewagi wypłat bezgotówkowych na konto pracownika, należy pamiętać, że wypłata wynagrodzenia w formie bezgotówkowej może mieć miejsce tylko za uprzednią zgoda pracownika. W przypadku braku tej zgody, wypłata wynagrodzenia musi odbyć się do rąk pracownika.

Pracownik ma możliwość w każdej chwili wycofać swoją zgodę na przelewanie wynagrodzenia na konto bankowe.

Pracodawca przelewając wynagrodzenie na konto jest zobowiązany dokonać tego na tyle wcześniej aby środki pieniężne wpłynęły na konto pracownika w dniu ustalonym jako termin wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Zobacz: Wypłata wynagrodzenia za czas nie pracy

Wypłata do rąk małżonka

Istnieje możliwość upoważnienia przez pracownika innej osoby do odbioru wynagrodzenia za pracę. Pełnomocnictwo takie dla celów dowodowych powinno być sporządzone w formie pisemnej.

Pracodawca nie może wypłacić wynagrodzenia za pracę małżonkowi pracownika, który nie posiada pełnomocnictwa.

Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy małżonek dysponuje odpowiednim nakazem sądowym lub działa za małżonka, z którym pozostaje we wspólnym pożyciu, w razie przemijającej przeszkody, która go dotyczy, chyba że małżonek ten sprzeciwi się pobieraniu jego wynagrodzenia za pracę. Sprzeciw ten jest skuteczny wobec pracodawcy, jeżeli był mu wiadomy.

Pracodawca nie może z własnej woli wypłacić  wynagrodzenia pracownika jego żonie na jej wniosek.  Wypłata wynagrodzenia żonie jest niemożliwa, nawet w sytuacji, gdy pracodawca ma świadomość, że pracownik część wypłaty przeznaczy na  zakup alkoholu i pracodawca jest przekonany o słuszności postępowania jego  żony.

W celu otrzymywania wynagrodzenia przysługującego mężowi, żona powinna wystąpić do Sądu Rejonowego – Wydział Rodzinny i Nieletnich z wnioskiem  o nakazanie wypłaty wynagrodzenia za pracę  małżonka drugiemu małżonkowi.

Sądowy nakaz wypłaty wynagrodzenia małżonkowi

Z możliwości  sądowego nakazania wypłaty wynagrodzenia małżonek może skorzystać, gdy :

1) małżonek nie przyczynia się do „zaspakajania potrzeb rodziny”, poprzez przeznaczanie swojego wynagrodzenia na  zakup alkoholu, gry hazardowe, zakupy niekontrolowane;

2) małżonkowie pozostają aktualnie we „wspólnym pożyciu”, czyli nie został orzeczony miedzy nimi rozwód ani separacja.

Zobacz: Zarobki i prawo

Płace, dodatki i kwota wolna od potrąceń w 2013 roku

Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://www.infor.pl/prawo/zarobki/#ixzz2DKtbtBQ5
Na co ma wpływ wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2013 roku?

Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://www.infor.pl/prawo/zarobki/#ixzz2DKtXoIKQ

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »