REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin wypłaty 800 plus zmienia się w czerwcu. Warto uwzględnić to w domowym budżecie.

800 plus budżet domowy dziecko koszty wychowania
Termin wypłaty 800 plus zmienia się w czerwcu. Warto uwzględnić to w domowym budżecie.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

800 plus może w czerwcu wpłynąć na konta z opóźnieniem. Warto więc uwzględnić to w domowym budżecie. 800 plus to comiesięczny przelew na 800 zł. Jednak z końcem maja zakończył się jego okres rozliczeniowy, a nie wszyscy rodzice złożyli wnioski o przyznanie świadczenia na kolejny.

800 plus to comiesięczny przelew na 800 zł

Świadczenie Rodzina 800 plus określane potocznie jako 800 plus jest podstawowym świadczeniem wspomagającym rodziców w zakresie ponoszenia kosztów wychowania dzieci. Jest tak teraz i będzie po 1 października, gdy zmienią się zasady wspierania rodziców, a w praktyce zacznie funkcjonować program Aktywny Rodzic.
Świadczenie to przysługuje bez kryterium dochodowego, co sprawia, że grono jego beneficjentów jest naprawdę szerokie – szacuje się, że prawo do niego ma 6,6 mln dzieci.

REKLAMA

Zakończył się okres rozliczeniowy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo do tego świadczenia jest przyznawane na okres rozliczeniowy. Trwa on rok – od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego, co oznacza, że rodzice, które chcą pobierać świadczenie, muszą cyklicznie składać do ZUS wnioski o przyznanie świadczenia. Można to zrobić tylko drogą elektroniczną przez Internet, a wypłata świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wykonuje przelewy transzami, w z góry określonych terminach, które przypadają 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 oraz 22 dnia miesiąca. Stały termin przelewu, do którego rodzice są „przypisani” przez cały okres rozliczeniowy, bez wątpienia pozwala odpowiednio zaplanować domowy budżet. Należy jednak pamiętać o tym, że po jego zakończeniu, termin ten może się zmienić i może być późniejszy. Co do zasady, jeżeli wniosek o przyznanie świadczenia na kolejny okres rozliczeniowy został złożony przed 31 maja, termin wypłaty nie powinien się zmienić. Jeżeli jednak rodzice złożą wniosek w czerwcu, a więc już w czasie trwania nowego okresu rozliczeniowego, lub mają zamiar dopiero to zrobić, zachowanie dotychczasowego terminu, o ile przypadał on w pierwszej połowie miesiąca, nie będzie możliwe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukraina na drodze do UE. Negocjacje rozpoczęte. Historyczna data 25 czerwca

Unia Europejska we wtorek 25 czerwca 2024 r. w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To historyczny moment dla nas wszystkich i kamień milowy w naszych stosunkach" - powiedziała szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib, wypowiadając się w imieniu UE. Początek negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej to historyczny dzień; Ukraina nigdy nie zboczy z drogi integracji Europejskiej – oświadczył tego samego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski.

Sygnaliści 2024. Odpowiedzi na najważniejsze pytania

24 czerwca 2024 r. została opublikowana ustawa o ochronie sygnalistów. Czy każdy może być sygnalistą? O jakich terminach warto pamiętać? Co z karami za brak procedur? Odpowiadamy na podstawowe pytania.

Sygnaliści – nareszcie mamy ustawę

Sygnaliści - nareszcie jest ustawa. Publikacja ustawy o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw miała miejsce 24 czerwca 2024 r. Kim może być sygnalista i co może zgłaszać? Co to są działania odwetowe i jakie mogą być ich przykłady? Co przysługuje pracownikowi sygnaliście za działania odwetowe pracodawcy?

Od 1 lipca 2024 r. nie założysz zbiórki charytatywnej na Facebooku i Instagramie. Jak sobie poradzić?

Od 1 lipca 2024 r. Facebook i Instagram przestaną umożliwiać zakładanie zbiórek charytatywnych. Będą za to kierowały użytkowników do zewnętrznych serwisów ze zbiórkami. W praktyce oznacza, że organizacje powinny obecnie przenosić swoje zrzutki na serwisy crowdfundingowe takie jak Pomagam.pl. W tym wyzwaniu jest ogromna szansa dla organizacji pozarządowych na rozwój profesjonalnych działań crowdfundingowych. Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA

Świadczenie wspierające – terminy wypłat, punktacja

Kiedy jest termin wypłaty świadczenia wspierającego dla niepełnosprawnych z ZUS? Ile wynosi świadczenie wspierające? Jaka jest punktacja?

Ulga podatkowa na zakup telefonu i koszt abonamentu? Organy podatkowe potwierdzają, że tak. Sprawdź, kto skorzysta.

Ulga podatkowa na zakup telefonu i koszt abonamentu? Organy podatkowe potwierdzają, że tak. Rozwój nauki i techniki powoduje, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, obecnie ułatwiają czynności życiowe osób niepełnosprawnych i mogą być rozliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kawa z INFORLEX: Sygnaliści – obowiązki i kary dla pracodawców – zapraszamy na bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 2 lipca 2024 r. Tematem spotkania będzie omówienie obowiązków i kar dla pracodawców w zakresie ustawy o sygnalistach. Dla uczestników przewidziany jest prezent!

Darmowe zajęcia w wakacje 2024. To oni otrzymali granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Już niedługo w wielu miejscach w Polsce ruszą darmowe zajęcia wakacyjne 2024. Sto podmiotów otrzymało granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

REKLAMA

Sześciodniowy tydzień pracy od 1 lipca 2024 r. Ten sektor idzie pod prąd

Od 1 lipca w sektorze prywatnym wprowadzony zostanie sześciodniowy tydzień pracy, który obejmuje 48 godzin. Nowe przepisy nie dotyczą pracowników branży gastronomicznej i turystycznej. Wybrane zakłady produkcyjne, przemysłowe oraz firmy świadczące usługi całodobowo mogą wydłużać tydzień pracy poza pięć dni.

Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Zdrowie pracowników priorytetem. Art. 222 Kodeksu pracy do zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych ma już podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy w celu ochrony przed substancjami reprotoksycznymi, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

REKLAMA