REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za pracę w sobotę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w sobotę co do zasady nie przysługuje./ fot. Fotolia
Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w sobotę co do zasady nie przysługuje./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady za pracę w sobotę (będącą dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy) nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Pracownik jest uprawniony do żądania dodatkowego dnia wolnego. Czy można domagać się dodatkowego wynagrodzenia za pracę świadczoną w sobotę?

W przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy sobota jest zazwyczaj dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Stąd też pracownik nie świadczy pracy w tym dniu. W praktyce zachodzą jednak pewne sytuacje, które powodują konieczność świadczenia pracy także w sobotę. Praca w tym dniu jest bowiem dopuszczalna. Nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia odpowiedniej rekompensaty z tego tytułu.

REKLAMA

Zobacz również: Jaka jest wysokość dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dodatek za pracę w sobotę

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym nie ma możliwości, by pracodawca wypłacił pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie za pracę w sobotę (dodatek).

Rekompensata za prace w sobotę, co do zasady nie może mieć formy wynagrodzenia pieniężnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie ma w tym zakresie możliwości wyboru sposobu rekompensaty za dodatkowo świadczoną pracę. W sytuacji gdy zatrudniony świadczy pracę w celu prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii lub też ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy w dniu wolnym od pracy ze względu na rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje mu dodatkowy dzień wolny. Termin jego udzielenia ustalany jest pomiędzy stronami stosunku pracy. Ważne, by dodatkowy dzień wolny udzielony został do końca okresu rozliczeniowego.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Dodatkowy dzień wolny

REKLAMA

Warto podkreślić, że prawo do dodatkowego dnia wolnego przysługuje niezależnie od ilości godzin pracy w dniu wolnym. Stąd nawet jeśli pracownik wykonywał pracę krótko, np. przez 2 godziny, może domagać się dodatkowego pełnego dnia wolnego. Resort pracy stanął na stanowisku, że jedynie udzielenie innego dnia wolnego od pracy zapewnia pracownikowi odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy (w odniesieniu do całego roku kalendarzowego) wynikającą z art. 147 Kodeksu pracy.

Natomiast nieudzielenie dodatkowego dnia wolnego za pracę świadczoną w sobotę jest przewidzianym w kodeksie pracy wykroczeniem. Ustawodawca przewiduje nałożenie na pracodawcę, który narusza prawa pracownika, kary grzywny.

Polecamy serwis: Praca

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę

Warto podkreślić, że zarówno wielu pracodawców jak i pracowników preferuje pieniężny sposób rozliczenia, tj. dodatek do wynagrodzenia.

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym nabywane jest jedynie wyjątkowo.

Następuje to w sytuacji, gdy pracodawca, z przyczyn od siebie niezależnych nie ma możliwości, by udzielić zatrudnionemu dodatkowego dnia wolnego. Może to być spowodowane np. przebywaniem przez pracownika na zwolnieniu lekarskim bądź świadczeniem pracy w dniu wolnym, w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego. W takich sytuacjach pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia. Jeśli praca w dniu wolnym (np. w sobotę) przekracza normę czasu pracy, to wynagrodzenie pracownika wzrasta o kolejne 50% (dotyczy to nadgodzin wypracowanych w dniu wolnym od pracy). Pogląd taki wywieść należy z orzecznictwa SN (m.in.: z wyroku z dnia 29 stycznia 2008 r.,I PK 196/07). Zgodnie z nim praca w sobotę, która stanowi dzień wolny od pracy wynikający z pięciodniowego tygodnia pracy (art. 129 § 1 k.p.), świadczona w godzinach nadliczbowych, uprawnia do dodatku w wysokości 50% wynagrodzenia (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.).

Stąd też jeśli pracownik świadczy pracę w „wolną sobotę”, wówczas pracodawca ma obowiązek:

  1. Wypłaty wynagrodzenia (wg normalnej stawki za każdą godzinę pracy w tym dniu),
  2. Udzielenia dodatkowego dnia wolnego (np. w poniedziałek następujący po wskazanej sobocie) – za ten dzień wolny pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie,
  3. Wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (tylko w sytuacji, gdy w sobotę pracownik świadczy pracę ponad dobową normę wymiaru czasu pracy).

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami - pakiet (książka + pdf)

Zasady rekompensowania dodatkowej pracy

W związku z powyższym do Ministra Pracy i Polityki Społecznej skierowana została interpelacja, postulująca zmiany we wskazanym zakresie. Ministerstwo Pracy przyznało, że pracuje nad ujednoliceniem zasad rekompensowania pracy w niedziele, święta i dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Resort chce wprowadzić takie rozwiązania, które będą do zaakceptowania zarówno dla związków zawodowych, jak i pracodawców.

Źródło: sejm.gov.pl

Zadaj pytanie na: Forum

Dodatkowe dni wolne w 2014 roku

Warto także przypomnieć, że zgodnie z wyrokiem TK z dnia 2 października 2012 roku, o sygnaturze akt K 27/11 oraz z art. 130 kodeksu pracy za święto przypadające w sobotę, która zgodnie z rozkładem czasu pracy jest dniem wolnym, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia w 2014 roku dwa razy: 3 maja i 1 listopada.  

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).

Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku, (sygnatura akt K 27/11).

Wyrok Sądu Najwyższego  z dnia 29 stycznia 2008 r., (sygnatura akt I PK 196/07).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Empatia zamiast strachu? Apel w sprawie małoletnich pasażerów

Kontrolerzy powinni być świadomi emocji dzieci i podchodzić do nich z empatią stosowną do ich wieku - podkreśla Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Do biura RPD wpływa wiele zgłoszeń dotyczących łamania praw dziecka w środkach transportu publicznego.

Czym jest świadczenie urlopowe, ile wynosi w 2025 roku i czym różni się od tzw. wczasów pod gruszą. Podatki i składki ZUS

W sezonie wakacyjnym wielu pracowników zadaje sobie pytanie: czy oprócz wynagrodzenia za urlop przysługuje mi jakieś dodatkowe świadczenie? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli spełnione są odpowiednie warunki — możesz otrzymać tzw. świadczenie urlopowe lub „wczasy pod gruszą”. Co to dokładnie oznacza? Wyjaśniamy!

Upoważnienie do opieki nad dzieckiem: do pobrania na wyjazd w wakacje [WZÓR]

Wakacje to okres częstych wyjazdów dzieci, czasami również z innymi osobami niż rodzice. Dzieci, które wyjeżdżają z babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem czy innymi osobami, muszą mieć ze sobą upoważnienie. Rodzice przygotowują takie pismo i najlepiej, aby podpisali je wspólnie.

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy [dot. pobytu, 800 plus, świadczeń, zakwaterowania, pracy]

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy w zakresie pobytu, świadczeń, zakwaterowania i pracy Ukraińców na terytorium Polski. Najważniejszym uprawnieniem jest przedłużenie tymczasowej ochrony i związanych z nią uprawnień dla uchodźców do 4 marca 2026 roku. Jednocześnie planowane są zmiany w procedurach pobytowych, rejestracji PESEL, a także w funkcjonowaniu ośrodków zbiorowego zakwaterowania.

REKLAMA

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji. A wszystko to za sprawą rozporządzenia, które ma się zmienić, aby ułatwić świadczeniobiorcom sprawne uzyskanie pieniędzy i uniknięcie zbędnych procedur i biurokracji. Co zatem się zmieni?

Wygrana bez rekompensaty: Firma pokonała ZUS na całej linii, ale kosztów nie odzyskała

Firma pokonała ZUS, ale nie uzyskała rekompensaty. „Ponad 871 decyzji ZUS, 150 tys. stron dokumentacji, tysiące godzin pracy. Wszystkie sprawy wygrane przez przedsiębiorcę przed sądami w I i II instancji. W teorii - spektakularny sukces. W praktyce ekonomiczna porażka" - pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna".

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany. Co to są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Kto organizuje i po co są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Co się dzieje z pieniędzmi z PFRON i jakie nadużycie wykryto - wszystko to wynika z najnowszego raportu NIK.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

REKLAMA

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

Co daje niepełnosprawność sprzężona?

Co daje niepełnosprawność sprzężona? Chociaż większość osób, które cierpi na różnego rodzaju zaburzenia powiedziałoby raczej: co odbiera niepełnosprawność sprzężona? (sic!). Odbiera zdrowie i jakość życia, a czasami nawet samo życie. W artykule skupimy się omówieniu podstawowych pojęć i uprawnień, szczególnie dla dzieci, związanych z niepełnosprawnością sprzężoną. Zatem: co to jest niepełnosprawność sprzężona? Jakie to są niepełnosprawności sprzężone? Czy autyzm to niepełnosprawność sprzężoną? Kto orzeka o niepełnosprawności sprzężonej?

REKLAMA