REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za pracę w sobotę

Aleksandra Pajewska
Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w sobotę co do zasady nie przysługuje./ fot. Fotolia
Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w sobotę co do zasady nie przysługuje./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady za pracę w sobotę (będącą dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy) nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Pracownik jest uprawniony do żądania dodatkowego dnia wolnego. Czy można domagać się dodatkowego wynagrodzenia za pracę świadczoną w sobotę?

W przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy sobota jest zazwyczaj dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Stąd też pracownik nie świadczy pracy w tym dniu. W praktyce zachodzą jednak pewne sytuacje, które powodują konieczność świadczenia pracy także w sobotę. Praca w tym dniu jest bowiem dopuszczalna. Nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia odpowiedniej rekompensaty z tego tytułu.

REKLAMA

Zobacz również: Jaka jest wysokość dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dodatek za pracę w sobotę

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym nie ma możliwości, by pracodawca wypłacił pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie za pracę w sobotę (dodatek).

Rekompensata za prace w sobotę, co do zasady nie może mieć formy wynagrodzenia pieniężnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie ma w tym zakresie możliwości wyboru sposobu rekompensaty za dodatkowo świadczoną pracę. W sytuacji gdy zatrudniony świadczy pracę w celu prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii lub też ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy w dniu wolnym od pracy ze względu na rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje mu dodatkowy dzień wolny. Termin jego udzielenia ustalany jest pomiędzy stronami stosunku pracy. Ważne, by dodatkowy dzień wolny udzielony został do końca okresu rozliczeniowego.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Dodatkowy dzień wolny

REKLAMA

Warto podkreślić, że prawo do dodatkowego dnia wolnego przysługuje niezależnie od ilości godzin pracy w dniu wolnym. Stąd nawet jeśli pracownik wykonywał pracę krótko, np. przez 2 godziny, może domagać się dodatkowego pełnego dnia wolnego. Resort pracy stanął na stanowisku, że jedynie udzielenie innego dnia wolnego od pracy zapewnia pracownikowi odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy (w odniesieniu do całego roku kalendarzowego) wynikającą z art. 147 Kodeksu pracy.

Natomiast nieudzielenie dodatkowego dnia wolnego za pracę świadczoną w sobotę jest przewidzianym w kodeksie pracy wykroczeniem. Ustawodawca przewiduje nałożenie na pracodawcę, który narusza prawa pracownika, kary grzywny.

Polecamy serwis: Praca

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę

Warto podkreślić, że zarówno wielu pracodawców jak i pracowników preferuje pieniężny sposób rozliczenia, tj. dodatek do wynagrodzenia.

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym nabywane jest jedynie wyjątkowo.

Następuje to w sytuacji, gdy pracodawca, z przyczyn od siebie niezależnych nie ma możliwości, by udzielić zatrudnionemu dodatkowego dnia wolnego. Może to być spowodowane np. przebywaniem przez pracownika na zwolnieniu lekarskim bądź świadczeniem pracy w dniu wolnym, w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego. W takich sytuacjach pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia. Jeśli praca w dniu wolnym (np. w sobotę) przekracza normę czasu pracy, to wynagrodzenie pracownika wzrasta o kolejne 50% (dotyczy to nadgodzin wypracowanych w dniu wolnym od pracy). Pogląd taki wywieść należy z orzecznictwa SN (m.in.: z wyroku z dnia 29 stycznia 2008 r.,I PK 196/07). Zgodnie z nim praca w sobotę, która stanowi dzień wolny od pracy wynikający z pięciodniowego tygodnia pracy (art. 129 § 1 k.p.), świadczona w godzinach nadliczbowych, uprawnia do dodatku w wysokości 50% wynagrodzenia (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.).

Stąd też jeśli pracownik świadczy pracę w „wolną sobotę”, wówczas pracodawca ma obowiązek:

  1. Wypłaty wynagrodzenia (wg normalnej stawki za każdą godzinę pracy w tym dniu),
  2. Udzielenia dodatkowego dnia wolnego (np. w poniedziałek następujący po wskazanej sobocie) – za ten dzień wolny pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie,
  3. Wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (tylko w sytuacji, gdy w sobotę pracownik świadczy pracę ponad dobową normę wymiaru czasu pracy).

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami - pakiet (książka + pdf)

Zasady rekompensowania dodatkowej pracy

W związku z powyższym do Ministra Pracy i Polityki Społecznej skierowana została interpelacja, postulująca zmiany we wskazanym zakresie. Ministerstwo Pracy przyznało, że pracuje nad ujednoliceniem zasad rekompensowania pracy w niedziele, święta i dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Resort chce wprowadzić takie rozwiązania, które będą do zaakceptowania zarówno dla związków zawodowych, jak i pracodawców.

Źródło: sejm.gov.pl

Zadaj pytanie na: Forum

Dodatkowe dni wolne w 2014 roku

Warto także przypomnieć, że zgodnie z wyrokiem TK z dnia 2 października 2012 roku, o sygnaturze akt K 27/11 oraz z art. 130 kodeksu pracy za święto przypadające w sobotę, która zgodnie z rozkładem czasu pracy jest dniem wolnym, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia w 2014 roku dwa razy: 3 maja i 1 listopada.  

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).

Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku, (sygnatura akt K 27/11).

Wyrok Sądu Najwyższego  z dnia 29 stycznia 2008 r., (sygnatura akt I PK 196/07).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

REKLAMA

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

REKLAMA

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA