reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Wynagrodzenie za pracę w sobotę

Wynagrodzenie za pracę w sobotę

Co do zasady za pracę w sobotę (będącą dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy) nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Pracownik jest uprawniony do żądania dodatkowego dnia wolnego. Czy można domagać się dodatkowego wynagrodzenia za pracę świadczoną w sobotę?

W przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy sobota jest zazwyczaj dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Stąd też pracownik nie świadczy pracy w tym dniu. W praktyce zachodzą jednak pewne sytuacje, które powodują konieczność świadczenia pracy także w sobotę. Praca w tym dniu jest bowiem dopuszczalna. Nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia odpowiedniej rekompensaty z tego tytułu.

Zobacz również: Jaka jest wysokość dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dodatek za pracę w sobotę

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym nie ma możliwości, by pracodawca wypłacił pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie za pracę w sobotę (dodatek).

Rekompensata za prace w sobotę, co do zasady nie może mieć formy wynagrodzenia pieniężnego.

Pracodawca nie ma w tym zakresie możliwości wyboru sposobu rekompensaty za dodatkowo świadczoną pracę. W sytuacji gdy zatrudniony świadczy pracę w celu prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii lub też ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy w dniu wolnym od pracy ze względu na rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje mu dodatkowy dzień wolny. Termin jego udzielenia ustalany jest pomiędzy stronami stosunku pracy. Ważne, by dodatkowy dzień wolny udzielony został do końca okresu rozliczeniowego.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Dodatkowy dzień wolny

Warto podkreślić, że prawo do dodatkowego dnia wolnego przysługuje niezależnie od ilości godzin pracy w dniu wolnym. Stąd nawet jeśli pracownik wykonywał pracę krótko, np. przez 2 godziny, może domagać się dodatkowego pełnego dnia wolnego. Resort pracy stanął na stanowisku, że jedynie udzielenie innego dnia wolnego od pracy zapewnia pracownikowi odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy (w odniesieniu do całego roku kalendarzowego) wynikającą z art. 147 Kodeksu pracy.

Natomiast nieudzielenie dodatkowego dnia wolnego za pracę świadczoną w sobotę jest przewidzianym w kodeksie pracy wykroczeniem. Ustawodawca przewiduje nałożenie na pracodawcę, który narusza prawa pracownika, kary grzywny.

Polecamy serwis: Praca

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę

Warto podkreślić, że zarówno wielu pracodawców jak i pracowników preferuje pieniężny sposób rozliczenia, tj. dodatek do wynagrodzenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama