reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Jaka pensja przysługuje pracownikowi za miesiąc, w którym pracodawca stracił prawo do wynagradzania go kwotą 80% minimalnego wynagrodzenia?

Jaka pensja przysługuje pracownikowi za miesiąc, w którym pracodawca stracił prawo do wynagradzania go kwotą 80% minimalnego wynagrodzenia?

Jak mam wyliczyć grudniowe wynagrodzenie pracownika, którego dotychczas wynagradzałam kwotą 1344 zł (80% minimalnego wynagrodzenia za pracę - stała stawka miesięczna), a któremu 20 grud­nia 2014 r. zaczął się drugi rok pracy?

Powinna Pani oddzielnie policzyć wynagrodzenie pracownika należne za część grudnia, gdy obowią­zywała go niższa stawka wynagrodzenia, i oddzielnie za część grudnia, gdy będzie miał już prawo do wyższej stawki. Suma tych wynagrodzeń będzie stanowiła grudniową pensję pracownika. Cząstkowe wynagrodzenia należy obliczyć na zasadach przyjętych dla wyliczania wynagrodzenia pracownika pozo­stającego w stosunku pracy przez część miesiąca.

Możliwość wynagradzania stawką 80% wynagrodzenia minimalnego dotyczy tylko pracowników w pierw­szym roku pracy. Po przepracowaniu roku pracownik musi z mocy prawa otrzymać podwyżkę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (które w 2015 r. wynosi 1750 zł), chyba że pracodawca przyzna mu wyższą pensję. Podwyżka następuje z dniem ukończenia przez pracownika rocznego stażu pracy, za który opłacone zostały składki na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że z naliczaniem wyższego wynagrodze­nia nie wolno czekać do następnego miesiąca, lecz naliczać je już od 20 grudnia 2014 r.

Zobacz serwis: Zarobki

Należy pamiętać, że do rocznego okresu pracy, od którego jest uzależniona możliwość wynagradzania pracownika stawką 80% wynagrodzenia minimalnego, trzeba doliczać wszystkie okresy, za które za pra­cownika były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne.

Jedynym wyjątkiem jest praca na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego (art. 6 ust. 3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Tego okresu nie należy wliczać do rocznego okre­su pracy, od którego zależy możliwość wynagradzania pracownika stawką 80% wynagrodzenia minimalnego.

Marta P. odbyła półroczny staż absolwencki w firmie „Juta" na podstawie skierowania starosty. Następnie pracowała przez 3 miesiące w tej samej firmie na podstawie umowy zlecenia, po czym urodziła dziecko i przez 18 tygodni przebywała na zasiłku macierzyńskim. W tej sytuacji, gdy Marta P. podejmie swoją pierwszą w życiu pracę na podstawie umowy o pracę pracodawca nie może wynagradzać jej stawką 80% minimalnego wynagrodzenia. Marta P. będzie miała bowiem ponad rok okresów, za które były opłacane za nią składki na ubezpieczenia społeczne (za wszystkie wymienione okresy opłacane są składki ZUS).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, obliczając wypłatę pracownika za grudzień 2014 r., należy ten miesiąc podzielić na 2 części:

  • pierwszą - od 1 do 19 grudnia, kiedy pracownik był wynagradzany kwotą 1344 zł,
  • drugą - od 20 do 31 grudnia, kiedy pracownik był wynagradzany kwotą 1680 zł.
reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Źródło:

100 pytań o wynagrodzenia

Zdjęcia

Jaka pensja przysługuje pracownikowi za miesiąc, w którym pracodawca stracił prawo do wynagradzania go kwotą 80% minimalnego wynagrodzenia? /fot. Fotolia
Jaka pensja przysługuje pracownikowi za miesiąc, w którym pracodawca stracił prawo do wynagradzania go kwotą 80% minimalnego wynagrodzenia? /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama