reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Świadczenia rehabilitacyjne > Kiedy przedłużająca się choroba kobiety w ciąży jest podstawą do ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne?

Kiedy przedłużająca się choroba kobiety w ciąży jest podstawą do ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne?

Co do zasady okres zasiłkowy wynosi 182 dni. Jednak dla kobiety w ciąży jest on dłuższy i wynosi 270 dni, więc niemalże tyle samo, co trwa sama ciąża. Może się jednak zdarzyć, że osoba taka zachoruje jeszcze przed zajściem w ciążę i w jej trakcie wyczerpie okres wypłaty zasiłku chorobowego. Wtedy może ubiegać się jeszcze o świadczenie rehabilitacyjne.

Osoba ciężarna ma wypłacany zasiłek chorobowy do 270 dnia choroby zaliczanego do tego samego okresu zasiłkowego. Dlatego dopiero niezdolność do pracy, utrzymująca się dłużej niż 9 miesięcy spowoduje, że konieczne będzie złożenie wniosku o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego jeszcze przed urodzeniem dziecka.

Może do tego dojść w sytuacji, gdy kobieta nie odzyskała zdolności do pracy oraz:

  • bezpośrednio przed zajściem w ciążę i w jej trakcie kobieta przebywa na zwolnieniu lekarskim, a jest niezdolna do pracy łącznie dłużej niż 270 dni,
  • zarówno przed ciążą jak i w jej okresie przebywała na zwolnieniu lekarskim łącznie 270 dni z tej samej przyczyny (ta sama choroba), a przerwy pomiędzy kolejnymi zwolnieniami lekarskimi nie przekraczały 60 dni.

Zobacz również serwis: Praca kobiet

W obu tych przypadkach kobieta może wyczerpać 270-dniowy okres zasiłkowy jeszcze przed porodem i jednocześnie nadal być niezdolną do pracy. Wtedy powinna w porozumieniu z lekarzem złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego (najlepiej 60 dni wcześniej). O jego przyznaniu decyduje komisja lekarska lekarzy orzeczników ZUS. Świadczenie to ma zapewnić ubezpieczonym środki finansowe nawet przy tak długotrwale utrzymującej się chorobie.

W zależności od potrzeb świadczenie to może być przyznane na różny okres, maksymalnie do 12 miesięcy. Przy czym osoby, które są ubezpieczone (objęte ubezpieczeniem chorobowym) od dnia porodu nabędą prawa do zasiłku macierzyńskiego, bez względu na to, czy świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane na okres przekraczający dzień rozwiązania. Po prostu świadczenie to będzie przysługiwało do dnia poprzedzającego dzień narodzin dziecka, a od dnia porodu zapewniony zostaje zasiłek macierzyński.

W innej sytuacji są kobiety w ciąży pobierające zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia (a więc np. po zakończeniu zatrudnienia).

Przyznane świadczenie mogą wyczerpać do końca, jeśli nadal nie odzyskają zdolności do pracy, a nie będą uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 31 z 2005 poz. 267 z późn. zm.)

Zobacz również serwis: Zasiłki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama