reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Świadczenia rehabilitacyjne > Świadczenie rahabilitacyjne Vademecum

Świadczenie rahabilitacyjne Vademecum

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie ubezpieczonej, która po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby, jednak dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Kto ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje z dwóch ubezpieczeń, z ubezpieczenia chorobowego oraz z ubezpieczenia wypadkowego. Z ubezpieczenia chorobowego świadczenie przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem obowiązkowo lub dobrowolnie, w przypadku niezdolności do pracy. Z ubezpieczenia wypadkowego świadczenie przysługuje, gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy albo choroba zawodowa.

Zobacz także: Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Zobacz także: Co należy wiedzieć o świadczeniu rehabilitacyjnym

Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest, jeśli okres zasiłku chorobowego nie był wystarczający, aby ubezpieczony mógł powrócić do pełnej zdolności do pracy. Istnieje jednak pewne obwarowanie. Dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza muszą rokować odzyskanie zdolności do pracy. O potrzebie przyznania świadczenia orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Zobacz także: Przez jaki okres można pobierać świadczenie rehabilitacyjne

Rehabilitacja lecznicza

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie może być sporządzony w dowolnej formie, ważne aby zawierał podstawowe dane chorego, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinię o tym, czy istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji. Wniosek ten stanowi podstawę do wydania orzeczenia o potrzebie rehabilitacji przez orzecznika ZUS.

Rehabilitację leczniczą prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na rehabilitację leczniczą mogą liczyć osoby, które z powodu choroby zagrożone są całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, jednak rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Zobacz także: Kto może liczyć na rehabilitacją leczniczą

Zobacz także: W jaki sposób starać się o rehabilitacje leczniczą

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne musi w związku z tym złożyć wniosek do ZUS. Przepisy prawa przewidują specjalny formularz wniosku - druk ZUS Np-7. Wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami należy złożyć w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania.

Do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne dołącza się między innymi:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama