Kategorie

Świadczenie rahabilitacyjne Vademecum

Ewa Ryś
Na świadczenie nie może liczyć osoba, która jest uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego. Fotolia
Na świadczenie nie może liczyć osoba, która jest uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego. Fotolia
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie ubezpieczonej, która po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby, jednak dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Kto ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje z dwóch ubezpieczeń, z ubezpieczenia chorobowego oraz z ubezpieczenia wypadkowego. Z ubezpieczenia chorobowego świadczenie przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem obowiązkowo lub dobrowolnie, w przypadku niezdolności do pracy. Z ubezpieczenia wypadkowego świadczenie przysługuje, gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy albo choroba zawodowa.

Zobacz także: Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Zobacz także: Co należy wiedzieć o świadczeniu rehabilitacyjnym

Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest, jeśli okres zasiłku chorobowego nie był wystarczający, aby ubezpieczony mógł powrócić do pełnej zdolności do pracy. Istnieje jednak pewne obwarowanie. Dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza muszą rokować odzyskanie zdolności do pracy. O potrzebie przyznania świadczenia orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Zobacz także: Przez jaki okres można pobierać świadczenie rehabilitacyjne

Rehabilitacja lecznicza

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie może być sporządzony w dowolnej formie, ważne aby zawierał podstawowe dane chorego, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinię o tym, czy istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji. Wniosek ten stanowi podstawę do wydania orzeczenia o potrzebie rehabilitacji przez orzecznika ZUS.

Rehabilitację leczniczą prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na rehabilitację leczniczą mogą liczyć osoby, które z powodu choroby zagrożone są całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, jednak rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Zobacz także: Kto może liczyć na rehabilitacją leczniczą

Zobacz także: W jaki sposób starać się o rehabilitacje leczniczą

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne musi w związku z tym złożyć wniosek do ZUS. Przepisy prawa przewidują specjalny formularz wniosku - druk ZUS Np-7. Wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami należy złożyć w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania.

Do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne dołącza się między innymi:

 • zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego na druku ZUS N-9,
 • wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku ZUS N-10,
 • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w ściśle określonej przez przepisy prawa wysokości. Na wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wpływ ma okres pobierania świadczenia. Przy czym obowiązuje tu zasada, im dłuższy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, tym świadczenie wyższe. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy pobierania tego świadczenia, 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres.

Na świadczenie w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, można liczyć, jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży lub jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Zobacz także: Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne a zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni lub 270 dni w przypadku gruźlicy i niezdolności do pracy, która powstała w czasie ciąży.

W przypadku wyczerpaniu zasiłku chorobowego, kiedy możliwe jest dalsze leczenie, ubezpieczonemu gwarantuje się prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Nie każdemu niezdolnemu do pracy będzie ono przysługiwać. Na świadczenie nie może liczyć osoba, która jest uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia.

Zobacz także: Kiedy po zasiłku chorobowym można liczyć na świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne o renta inwalidzka

Osoba niezdolna do pracy w pierwszej kolejności może liczyć na zasiłek chorobowy. W przypadku, kiedy minął okres pobierania zasiłku chorobowego, a osoba nadal nie jest zdolna do pracy, możliwe jest pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego. Jednak pobieranie tego świadczenia jest ograniczone w czasie i trwa 12 miesięcy. Co jednak może zrobić osoba, która po rehabilitacji leczniczej nadal pozostaje niezdolna do pracy. Rozwiązaniem dla niej jest prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Po świadczeniu rehabilitacyjnym przysługuje renta

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.