| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Świadczenia rehabilitacyjne > W jakiej wysokości przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

W jakiej wysokości przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy. Miesiąc trwa 30 dni. Wysokość świadczenia jest uzależniona od wysokości poprzedzającego to świadczenie zasiłku.

Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane w wysokości:

  • 90% wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90 dni pobierania świadczenia,
  • 75% wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,
  • 100% tego wynagrodzenia, jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia podlega waloryzacji od pierwszego dnia okresu, na który świadczenie zostało przyznane.

Wskaźnik ten jest ustalany na każdy kwartał danego roku i ogłaszany w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", przez Prezesa ZUS w terminie do ostatniego dnia każdego kwartału kalendarzowego.

Aby zatem ustalić podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, należy:

  • ustalić podstawę wymiaru pobieranego wcześniej zasiłku chorobowego,
  • przeliczyć tą podstawę według wskaźnika waloryzacji obowiązującego w danym kwartale,
  • ustalić wysokość świadczenia na 75, 90 lub 100% zwaloryzowanej podstawy wymiaru, w zależności od sytuacji ubezpieczonego.

Przykład

Franciszka P. była zatrudniona w firmie „Y” na podstawie umowy o pracę, która trwała od 1 lipca 2007r. do 30 września 2007r. Otrzymywała stałe wynagrodzenie miesięczne w kwocie 2556,00 zł. W październiku 2007r. stała się niezdolna do pracy, a jej choroba trwała nieprzerwanie 232 dni.
Franciszka P. miała prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia przez 182 dni choroby. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wynosiła 2154,45 zł [wynagrodzenie 2556,00 zł minus składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika 401,55 zł (2556 x 15,71%)].

Następnie lekarz orzecznik ZUS po badaniu przyznał jej prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 49 dni od kwietnia 2008r. Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego od 183 do 232 dnia niezdolności do pracy będzie stanowić 90% zwaloryzowanej kwoty wynagrodzenia, które stanowiło podstawę zasiłku chorobowego.

Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego będzie obliczona następująco:

Podstawa zasiłku chorobowego 2154,45 x 109,7% (wskaźnik waloryzacji obowiązujący w II kwartale 2008r.) = 2363,43 zł
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego za 49 dni dla Franciszki P. będzie stanowić 90% podstawy wymiaru świadczenia i wyniesie:
2363,43 x 90% = 2127,09 zł

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 14 lutego 2008 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2008 r.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK