reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Czy absolwent ma prawo do chorobowego

Czy absolwent ma prawo do chorobowego

Po dwóch miesiącach od zakończenia studiów rozpocząłem pracę na umowę o pracę. Umowa została zawarta na okres dwóch lat. Po 20 dniach pracy, dopadła mnie grypa. Jestem na zwolnieniu chorobowym (przez 5 dni). Czy po tak krótkim okresie zatrudnienia dostanę, jakieś pieniądze. 

Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym (czyli pracownicy) mają prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Jest to okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, który daje nam prawo do zasiłku chorobowego. Okres ten wynosi:

  • 30dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia.

Wynikałoby, z tego, że nie ma Pan prawa do świadczenia w czasie Pana zwolnienia chorobowego. Jednak w przypadku absolwentów mamy wyjątek od reguły. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych. W Pana przypadku podjął Pan pracę w ciągu 90 dni od ukończenia studiów wyższych, ponadto podlega Pan jako pracownik obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, ma więc Pan prawo do świadczenia.

Nie otrzyma Pan jednak zasiłku chorobowego, a wynagrodzenia za czas choroby. Dzieje się tak, ponieważ pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego. Niezdolność ta może być spowodowana chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną.

Ważne!

Od 34 dnia niezdolności do pracy pracownikom przysługuje prawo do zasiłku chorobowego.

Wynagrodzenie to przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy i wypłacane jest w wymiarze 80% wynagrodzenia.

Podstawa prawna: Art. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 267, późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

WKontakcie

firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama