| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Zasiłek dla bezrobotnych 2013

Zasiłek dla bezrobotnych 2013

Od 2013 r. zasiłek dla bezrobotnych będzie mogło otrzymywać więcej osób. Wszystko za sprawą wydłużenia wieku emerytalnego i zmiany definicji bezrobotnego.

Wysokość zasiłku

Wysokość zasiłku jest uzależniona od długości okresu uprawniającego do zasiłku. Przy okresie pracy wynoszącym do 5 lat, przysługuje 80% zasiłku. Gdy staż pracy wynosi od 5 do 20 lat przysługuje 100 % zasiłku. Natomiast przy stażu pracy przekraczającym 20 lat, bezrobotnemu przysługuje 120 % zasiłku. Kwota zasiłku jest waloryzowana z dniem 1 czerwca każdego roku względem wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku. Nie dokonuje się waloryzacji zasiłków, w przypadku gdy średnioroczny poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem nie zmienił się lub uległ zmniejszeniu. Kwoty zasiłków po waloryzacji są ogłaszane przez Ministra właściwego do spraw Pracy, na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W chwili obecnej, są to kwoty wysokości 794,20 zł w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku  oraz  623,60 zł w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.

Bezrobotny jest obowiązany zawiadomić urząd pracy o podjęciu zatrudnienia w ciągu 7 dni. Zasiłek pobrany w okresie, w którym bezrobotny uzyskiwał zarobek, jest uznawany za świadczenie pieniężne nienależnie pobrane i podlega zwrotowi.

Polecamy również: Kto może być bezrobotnym?

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »