REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek opiekuńczy w 2025 r. i 2026 r. Kto może z niego skorzystać i na jakich zasadach?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
senior, opieka, zasiłek opiekuńczy, dziecko, choroba
Zasiłek opiekuńczy w 2025 r. i 2026 r. Kto może z niego skorzystać i na jakich zasadach?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy w 2025 r. i 2026 r. Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko na chore dziecko? Kto może skorzystać z zasiłku opiekuńczego? Jaki jest wymiar zasiłku opiekuńczego? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy nie ogranicza się wyłącznie do sytuacji, gdy ubezpieczony musi zaopiekować się chorym dzieckiem. Przysługuje on również w przypadku konieczności sprawowania opieki nad innymi chorymi członkami rodziny, a nawet nad zdrowym dzieckiem – pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

REKLAMA

Nie tylko chore dziecko – kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, w tym pracownikom, osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, współpracującym ze zleceniobiorcami, wykonującym pracę nakładczą, prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz spółdzielni kółek rolniczych, a także duchownym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, świadczenie to może być wypłacane w sytuacji, gdy pracownik musi osobiście sprawować opiekę nad:

  1. Dzieckiem do lat 8, w przypadku:
    1. nagłego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
    2. choroby niani lub dziennego opiekuna, z którym zawarto umowę,
    3. porodu lub choroby współmałżonka (lub drugiego rodzica), który stale opiekuje się dzieckiem,
    4. hospitalizacji drugiego opiekuna dziecka.
  2. Dzieckiem niepełnosprawnym do 18. roku życia, jeśli:
    1. współmałżonek (lub drugi rodzic), który dotychczas sprawował opiekę, nie może jej kontynuować z powodu choroby, porodu lub hospitalizacji,
    2. dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności wraz z dodatkowymi wskazaniami wymagającymi stałej pomocy w życiu codziennym.
  3. Chorym dzieckiem do 14. roku życia – niezależnie od stopnia niepełnosprawności.
  4. Innym chorym członkiem rodziny, np. współmałżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, rodzeństwem, wnukami czy dziećmi powyżej 14 lat, pod warunkiem, że mieszkają wspólnie z ubezpieczonym w czasie sprawowania opieki.

Zasiłek opiekuńczy w 2025 r. i 2026 r.: Liczba dni zasiłku opiekuńczego – limit zależny od sytuacji

Wysokość rocznego limitu zasiłku opiekuńczego zależy od osoby, nad którą sprawowana jest opieka:

  • 60 dni – przysługuje na opiekę nad:
    • zdrowym dzieckiem do 8 lat (np. w razie zamknięcia placówki),
    • chorym dzieckiem do 14 lat, w tym także niepełnosprawnym.
  • 30 dni – gdy opieka dotyczy:
    • dziecka niepełnosprawnego powyżej 14. roku życia, ale poniżej 18 lat,
    • dziecka niepełnosprawnego w wieku 8–18 lat, gdy drugi rodzic nie może zapewnić opieki z przyczyn zdrowotnych.
  • 14 dni – przeznaczone na opiekę nad innym chorym członkiem rodziny.

Warto podkreślić, że zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli w gospodarstwie domowym przebywają inne osoby mogące zapewnić opiekę wyjątkiem są dzieci do lat 2.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki, w tym także za dni ustawowo wolne od pracy.

Zasiłek opiekuńczy: wniosek

Jeśli osoba ubezpieczona chce ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny, powinna uzyskać od lekarza zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy (tzw. zwolnienie lekarskie). Podczas wizyty u pediatry lekarz zazwyczaj pyta, czy dziecko będzie miało zapewnioną opiekę, a w razie potrzeby wystawia zwolnienie dla rodzica. Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, konieczne jest również złożenie odpowiedniego wniosku:

  • Formularz Z-15A – w przypadku opieki nad dzieckiem,
  • Formularz Z-15B – w przypadku opieki nad innym chorym członkiem rodziny (np. małżonkiem, rodzicem, ojczymem, macochą, rodzicem adopcyjnym, teściem, babcią, dziadkiem, wnukiem, rodzeństwem czy rodzicem dziecka).
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Groźna bakteria w lodach. Ministerstwo Zdrowia ostrzega

Nic tak nie psuje urlopu jak zatrucie pokarmowe. Wysokie temperatury, niewłaściwe warunki przechowywania żywności i spożywanie posiłków w przypadkowych miejscach sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii, wirusów i pasożytów. Niektóre z nich mogą poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży i dzieci.

Ważny komunikat RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.?

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

REKLAMA

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

REKLAMA

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

REKLAMA