reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Specjalny zasiłek opiekuńczy 2020/2021 – pytania i odpowiedzi

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2020/2021 – pytania i odpowiedzi

Kiedy można złożyć wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy na okres zasiłkowy 2020/2021? Komu przysługuje świadczenie? Czy sytuacja związana z koronawirusem ma wpływ na prawo do wsparcia? Warto znać odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jaka jest obecnie wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego?

Wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosi 620,00 zł miesięcznie. Kwota ta obowiązuje od 1 listopada 2018 r. i podlega weryfikacji co 3 lata. Kolejna weryfikacja przewidziana jest na rok 2021.

Kwotę specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje. Następnie zaokrągla się ją do 10 groszy w górę.

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Na jaki okres przyznawane jest prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego?

Prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego przyznawane jest na dany okres zasiłkowy, który trwa od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego. Należy jednak pamiętać, że specjalny zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem uzależnionym od niepełnosprawności. Jeżeli zatem orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony, to prawo zasiłku ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż do końca okresu zasiłkowego.

Kiedy można złożyć wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy na kolejny okres zasiłkowy?

Od 1 lipca 2020 r. można składać wnioski o specjalny zasiłek opiekuńczy w formie elektronicznej. Wnioski w tradycyjnej papierowej formie będą przyjmowane od 1 sierpnia 2020 r.

Aktualny wzór wniosku o specjalny zasiłek opiekuńczy znajduje się na stronach internetowych ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

POBIERZ WZÓR WNIOSKU W FORMACIE PDF >>>

Komu przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:

1) nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub

2) rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej

– w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Czy otrzymywanie specjalnego zasiłku opiekuńczego uzależnione jest od spełniania kryterium dochodowego?

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 764,00 zł. Jest to kwota netto. Organ bierze pod uwagę dochody z roku poprzedzającego okres zasiłkowy. Podobnie jak w przypadku innych świadczeń rodzinnych uzależnionych od dochodu uwzględnia również dochód utracony i uzyskany.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama