Kategorie

Zasiłek pogrzebowy - Vademecum

Ewa Ryś
O zasiłek pogrzebowy można starać się w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. fot. Fotolia
O zasiłek pogrzebowy można starać się w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. fot. Fotolia
Fotolia
Celem wypłaty zasiłku pogrzebowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest zwrot kosztów poniesionych w związku z pokryciem kosztów pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w stałej i jednakowej dla wszystkich wysokości 4000 zł.

Kto ma prawo do zasiłku pogrzebowego

Celem zasiłku pogrzebowego jest rekompensata finansowa kosztów pogrzebu, osobie która koszty te poniosła. W przypadku zasiłku pogrzebowego nie ma znaczenia pokrewieństwo osoby zmarłej z osobą, która pokryła koszty pogrzebu. Nie zawsze to najbliżsi członkowie rodziny pokrywają wydatki związane ze pogrzebem najbliższej im osoby. Przepisy prawa dokładnie wskazują krąg osób, uprawnionych do zasiłku pogrzebowego. Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. W przypadku pokrycia wydatków przez więcej niż jedną osobę kwota zasiłku zostaje podzielona proporcjonalnie do poniesionych wydatków.

Ponadto zasiłek pogrzebowy przysługuje pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.

Zobacz także: Kto ma prawo do zasiłku pogrzebowego

Oprócz warunku pokrycia kosztów pogrzebu, niezbędne jest spełnienie innych wymagań. Co może dziwić prawo stawia te wymagania osobie zmarłej. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania oraz członka rodziny osoby wyżej wymienionej.

Ponadto zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby, która pobierała zasiłek chorobowy świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia.

Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku pogrzebowym

Zobacz także: Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy

Wysokość zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy od dnia 1 marca 2011 roku ma stałą i niezmienną wysokość, która wynosi 4000 zł. Wcześniej wysokość zasiłku pogrzebowego związana była z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem. Zasiłek pobrzebowy wynosił w tego 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Wysokość zasiłku była zmieniana co kwartał.

Nie każda osoba, która pokryła koszty pogrzebu otrzyma 4000 zł zasiłku pogrzebowego. Na przykład w przypadku, kiedy koszty pogrzebu pokryła więcej niż jedna osoba lub podmiot uprawniony do zasiłku, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty. Kwota zasiłku ulega podziałowi proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego

Wniosek o zasiłek  pogrzebowy

O zasiłek pogrzebowy można starać się w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W przypadku, kiedy zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w terminie 12 miesięcy było niemożliwe można złożyć wniosek w późniejszym terminie. Jest to jednak sytuacja wyjątkowo i związana jest z późniejszym odnalezieniem zwłok lub zidentyfikowaniem osoby zmarłej. W takim przypadku prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu.

Zobacz także: Jak ubiegać się o zasiłek pogrzebowy

W celu uzyskania zasiłku pogrzebowego należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS w tym celu przewiduje specjalny formularz – druk Z-12. Oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku należy również dostarczyć inne dokumenty, szczególnie takie, które potwierdzą pokrycie kosztów pogrzebu osoby zmarłej. W związku z tym osoba, która chce uzyskać zasiłek musi dostarczyć:  

 • skrócony odpis aktu zgonu,
 • oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu lub kopie rachunków potwierdzonych przez bank,
 • dokumenty potwierdzające stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa wnioskodawcy z osobą zmarłą, jeżeli ubiegamy się o zasiłek z tytułu śmierci członka rodziny, który sam nie był objęty ubezpieczeniem rentowym,
 • zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu osoby składającej wniosek.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy

Prawo do zasiłku pogrzebowego za granicą

Prawo Unii Europejskiej przewiduje wypłatę zasiłku pogrzebowego. Zasiłek pogrzebowy wypłaca instytucja właściwa państwa członkowskiego Unii. Jednak mogą uzależniać nabycie prawa do zasiłku pogrzebowego od przebytych okresów ubezpieczenia lub zamieszkania.

Zobacz także: Prawo do zasiłku pogrzebowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej

Osoby najbliższe mają prawo pochować swoich bliskich. Jednak nie zawsze jest to proste, ponieważ śmierć może nastąpić poza granicami Polski. Co robić w takim przypadku? Sprowadzenie zwłok z obcego państwa wymaga pozwolenia starosty właściwego dla miejsca, w którym zwłoki mają być pochowane. Starosta musi się w tym celu porozumieć z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym.

Zobacz także: Przewożenie i sprowadzanie zwłok z obcego państwa

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.