REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pogrzebowy - Vademecum

Ewa Ryś
O zasiłek pogrzebowy można starać się w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.  fot. Fotolia
O zasiłek pogrzebowy można starać się w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Celem wypłaty zasiłku pogrzebowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest zwrot kosztów poniesionych w związku z pokryciem kosztów pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w stałej i jednakowej dla wszystkich wysokości 4000 zł.

Kto ma prawo do zasiłku pogrzebowego

Celem zasiłku pogrzebowego jest rekompensata finansowa kosztów pogrzebu, osobie która koszty te poniosła. W przypadku zasiłku pogrzebowego nie ma znaczenia pokrewieństwo osoby zmarłej z osobą, która pokryła koszty pogrzebu. Nie zawsze to najbliżsi członkowie rodziny pokrywają wydatki związane ze pogrzebem najbliższej im osoby. Przepisy prawa dokładnie wskazują krąg osób, uprawnionych do zasiłku pogrzebowego. Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. W przypadku pokrycia wydatków przez więcej niż jedną osobę kwota zasiłku zostaje podzielona proporcjonalnie do poniesionych wydatków.

REKLAMA

Ponadto zasiłek pogrzebowy przysługuje pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.

Zobacz także: Kto ma prawo do zasiłku pogrzebowego

Oprócz warunku pokrycia kosztów pogrzebu, niezbędne jest spełnienie innych wymagań. Co może dziwić prawo stawia te wymagania osobie zmarłej. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania oraz członka rodziny osoby wyżej wymienionej.

Ponadto zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby, która pobierała zasiłek chorobowy świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku pogrzebowym

Zobacz także: Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy

Wysokość zasiłku pogrzebowego

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy od dnia 1 marca 2011 roku ma stałą i niezmienną wysokość, która wynosi 4000 zł. Wcześniej wysokość zasiłku pogrzebowego związana była z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem. Zasiłek pobrzebowy wynosił w tego 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Wysokość zasiłku była zmieniana co kwartał.

Nie każda osoba, która pokryła koszty pogrzebu otrzyma 4000 zł zasiłku pogrzebowego. Na przykład w przypadku, kiedy koszty pogrzebu pokryła więcej niż jedna osoba lub podmiot uprawniony do zasiłku, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty. Kwota zasiłku ulega podziałowi proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego

Wniosek o zasiłek  pogrzebowy

O zasiłek pogrzebowy można starać się w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W przypadku, kiedy zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w terminie 12 miesięcy było niemożliwe można złożyć wniosek w późniejszym terminie. Jest to jednak sytuacja wyjątkowo i związana jest z późniejszym odnalezieniem zwłok lub zidentyfikowaniem osoby zmarłej. W takim przypadku prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu.

Zobacz także: Jak ubiegać się o zasiłek pogrzebowy

W celu uzyskania zasiłku pogrzebowego należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS w tym celu przewiduje specjalny formularz – druk Z-12. Oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku należy również dostarczyć inne dokumenty, szczególnie takie, które potwierdzą pokrycie kosztów pogrzebu osoby zmarłej. W związku z tym osoba, która chce uzyskać zasiłek musi dostarczyć:  

  • skrócony odpis aktu zgonu,
  • oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu lub kopie rachunków potwierdzonych przez bank,
  • dokumenty potwierdzające stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa wnioskodawcy z osobą zmarłą, jeżeli ubiegamy się o zasiłek z tytułu śmierci członka rodziny, który sam nie był objęty ubezpieczeniem rentowym,
  • zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu osoby składającej wniosek.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy

Prawo do zasiłku pogrzebowego za granicą

Prawo Unii Europejskiej przewiduje wypłatę zasiłku pogrzebowego. Zasiłek pogrzebowy wypłaca instytucja właściwa państwa członkowskiego Unii. Jednak mogą uzależniać nabycie prawa do zasiłku pogrzebowego od przebytych okresów ubezpieczenia lub zamieszkania.

Zobacz także: Prawo do zasiłku pogrzebowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej

Osoby najbliższe mają prawo pochować swoich bliskich. Jednak nie zawsze jest to proste, ponieważ śmierć może nastąpić poza granicami Polski. Co robić w takim przypadku? Sprowadzenie zwłok z obcego państwa wymaga pozwolenia starosty właściwego dla miejsca, w którym zwłoki mają być pochowane. Starosta musi się w tym celu porozumieć z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym.

Zobacz także: Przewożenie i sprowadzanie zwłok z obcego państwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service.

Mandat za palenie papierosów na balkonie? Są argumenty za i przeciw. Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

REKLAMA

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy te pieniądze?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

REKLAMA