reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy - Vademecum

Zasiłek pogrzebowy - Vademecum

Celem wypłaty zasiłku pogrzebowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest zwrot kosztów poniesionych w związku z pokryciem kosztów pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w stałej i jednakowej dla wszystkich wysokości 4000 zł.

Kto ma prawo do zasiłku pogrzebowego

Celem zasiłku pogrzebowego jest rekompensata finansowa kosztów pogrzebu, osobie która koszty te poniosła. W przypadku zasiłku pogrzebowego nie ma znaczenia pokrewieństwo osoby zmarłej z osobą, która pokryła koszty pogrzebu. Nie zawsze to najbliżsi członkowie rodziny pokrywają wydatki związane ze pogrzebem najbliższej im osoby. Przepisy prawa dokładnie wskazują krąg osób, uprawnionych do zasiłku pogrzebowego. Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. W przypadku pokrycia wydatków przez więcej niż jedną osobę kwota zasiłku zostaje podzielona proporcjonalnie do poniesionych wydatków.

Ponadto zasiłek pogrzebowy przysługuje pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.

Zobacz także: Kto ma prawo do zasiłku pogrzebowego

Oprócz warunku pokrycia kosztów pogrzebu, niezbędne jest spełnienie innych wymagań. Co może dziwić prawo stawia te wymagania osobie zmarłej. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania oraz członka rodziny osoby wyżej wymienionej.

Ponadto zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby, która pobierała zasiłek chorobowy świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia.

Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku pogrzebowym

Zobacz także: Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy

Wysokość zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy od dnia 1 marca 2011 roku ma stałą i niezmienną wysokość, która wynosi 4000 zł. Wcześniej wysokość zasiłku pogrzebowego związana była z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem. Zasiłek pobrzebowy wynosił w tego 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Wysokość zasiłku była zmieniana co kwartał.

Nie każda osoba, która pokryła koszty pogrzebu otrzyma 4000 zł zasiłku pogrzebowego. Na przykład w przypadku, kiedy koszty pogrzebu pokryła więcej niż jedna osoba lub podmiot uprawniony do zasiłku, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty. Kwota zasiłku ulega podziałowi proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O zasiłek pogrzebowy można starać się w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.  fot. Fotolia
O zasiłek pogrzebowy można starać się w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama