Kategorie

Zasiłek pogrzebowy 2013

Emilia Panufnik
Zasiłek pogrzebowy w 2013 r. /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia
Zasiłek pogrzebowy w 2013 r. przysługuje w wysokości 4000 zł osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Nie dotyczy to tylko członków rodziny zmarłego.

Prawo do zasiłku może przysługiwać także pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego. W przypadku innych podmiotów wysokość zasiłku będzie uzależniona od udokumentowanych kosztów pogrzebu, jednak nie może przewyższać 4000 zł.

Zobacz również: Zasiłek pogrzebowy od 1 marca 2011

Osoby uprawnione

Reklama

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie (zarówno fizycznej jak i prawnej), która pokryła koszty pogrzebu w czterech następujących przypadkach:
1) Śmierć ubezpieczonego;
2) Śmierć osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
3) Śmierć osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
4) Śmierć członka rodziny osoby wymienionej w pkt  1 i 2.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego na podstawie punktu 4 można dojść do wniosku, że zasiłek pogrzebowy przysługuje także w razie śmierci małżonka pozostającego w separacji w rozumieniu art. 614 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Uchwała SN z dnia 17 stycznia 2012 r., sygn. I UZP 8/11).

Zasiłek pogrzebowy może przysługiwać także pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego. Warunkiem przyznania zasiłku jest pokrycie przez wymienione podmioty kosztów pogrzebu.

Członek rodziny

W świetle Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za członka rodziny uznaje się:
1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
2) wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
3) małżonka (wdowę i wdowca);
4) rodziców.

Natomiast pod pojęciem rodziców należy także rozumieć ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.

Brak pierwszeństwa

W obrębie ogólnej kategorii osób fizycznych nie zachodzi żadne pierwszeństwo krewnych lub innych osób bliskich przed osobami obcymi. Od wszystkich wymagane jest pokrycie kosztów pogrzebu (Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2010 r., sygn. I UK 222/10).

Proporcjonalność

Jeśli koszty pokryje więcej niż jedna osoba lub podmiot, zasiłek pogrzebowy zostaje podzielony między te osoby lub podmioty w stosunku proporcjonalnym do poniesionych kosztów pogrzebu.

Inne podmioty (zasiłek = udokumentowane koszty pogrzebu)

Może się jednak zdarzyć, że zmarły nie ma rodziny, która mogłaby zająć się jego pogrzebem, nie ma spadkobierców albo przed śmiercią wskazał osoby mające zająć się organizacją pogrzebu spoza rodziny. W wymienionych sytuacjach koszty pogrzebu pokryje inna osoba niż: członek rodziny ubezpieczonego albo osoby pobierającej emeryturę lub rentę, pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego. Wysokość zasiłku będzie odpowiadała udokumentowanym kosztom pogrzebu, w każdym przypadku nie więcej od 4000 zł.

Pogrzeb na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej i członków rodziny

Co w przypadku gdy pogrzeb został zorganizowany na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej, a osoby będące członkami rodziny zmarłego ubezpieczonego albo osoby pobierającej emeryturę lub rentę poniosły również część jego kosztów? Zgodnie z ustawą także w tej sytuacji przysługuje im zasiłek w wysokości 4000 zł (Wyrok SN z dnia 1 czerwca 2010 r., sygn. II UK 14/10).

Podmioty wyłączone od możliwości ubiegania się o zasiłek pogrzebowy

W świetle wyroku Sądu Najwyższego jedynymi podmiotami wyłączonymi z możliwości ubiegania się o zasiłek pogrzebowy, pomimo zorganizowania pogrzebu i pokrycia jego kosztów, są: państwo, organizacje polityczne i społeczne, jeżeli zasiłek nie przysługuje im z tytułu pokrycia kosztów pogrzebu własnego pracownika (Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2010 r., sygn. I UK 222/10).

Zasiłek pogrzebowy w wypadku śmierci po ustaniu ubezpieczenia

Zasiłek pogrzebowy przysługuje także w przypadku śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, ale tylko wtedy, gdy śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Wniosek

Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu w wysokości 4000 zł. Aby go otrzymać, osoba uprawniona powinna zgłosić wniosek o jego przyznanie do właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalnego, np. Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której przysługuje zasiłek. W przypadku niezgłoszenia wniosku we wskazanym czasie, prawo do zasiłku wygasa.

Zobacz także: Wysokość zasiłku pogrzebowego w 2012 roku

W celu uzyskania zasiłku należy złożyć:

 1. wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego – składany na druku ZUS Z–12;
 2. odpis aktu zgonu;
 3. oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu.

Zobacz także: Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do uzyskania zasiłku pogrzebowego

Brak możliwości dotrzymania terminu

Jeśli dotrzymanie terminu byłoby niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy, ale nie od dnia śmierci, lecz pogrzebu.
Osoba, która chce powołać się na takie okoliczności, musi przedstawić zaświadczenie Policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy. Dokumenty powinny potwierdzać zaistnienie okoliczności lub przyczyn uniemożliwiających zgłoszenie wniosku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2012 r., poz. 251)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.

  Kapitał rodzicielski - od kiedy?

  Ustawa w sprawie kapitału rodzicielskiego ma wejść w życie od stycznia 2022 r. O szczegółach mówiła minister rodziny Marlena Maląg.

  Wniosek o dowód osobisty online jeszcze tylko przez 50 dni

  To ostatnie 50 dni na złożenie wniosku o nowy dowód osobisty przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o ważnych zmianach, które wejdą w życie w sierpniu.

  Postępowanie egzekucyjne w administracji 2021 - zmiany od lipca

  Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która wejdzie w życie 1 lipca 2021 r. choć obejmuje zaledwie kilka artykułów, to bez wątpienia ma znamiona rewolucyjne.

  Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

  15 czerwca 2021 r. przypada Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Przemoc jest problemem, który dotyka seniorów na całym świecie.

  Kara pozbawienia wolności nie tylko w zakładzie karnym

  Osoby, które zostały skazane na karę pozbawienia wolności, mają do wyboru dwie instytucje prawne, które dają im możliwość odbycia tej kary poza zakładem karnym.

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?