REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zasiłek pogrzebowy w 2013 r. /Fot. Fotolia
Zasiłek pogrzebowy w 2013 r. /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy w 2013 r. przysługuje w wysokości 4000 zł osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Nie dotyczy to tylko członków rodziny zmarłego.

Prawo do zasiłku może przysługiwać także pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego. W przypadku innych podmiotów wysokość zasiłku będzie uzależniona od udokumentowanych kosztów pogrzebu, jednak nie może przewyższać 4000 zł.

REKLAMA

Zobacz również: Zasiłek pogrzebowy od 1 marca 2011

Osoby uprawnione

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie (zarówno fizycznej jak i prawnej), która pokryła koszty pogrzebu w czterech następujących przypadkach:
1) Śmierć ubezpieczonego;
2) Śmierć osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
3) Śmierć osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
4) Śmierć członka rodziny osoby wymienionej w pkt  1 i 2.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego na podstawie punktu 4 można dojść do wniosku, że zasiłek pogrzebowy przysługuje także w razie śmierci małżonka pozostającego w separacji w rozumieniu art. 614 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Uchwała SN z dnia 17 stycznia 2012 r., sygn. I UZP 8/11).

Zasiłek pogrzebowy może przysługiwać także pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego. Warunkiem przyznania zasiłku jest pokrycie przez wymienione podmioty kosztów pogrzebu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Członek rodziny

W świetle Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za członka rodziny uznaje się:
1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
2) wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
3) małżonka (wdowę i wdowca);
4) rodziców.

Natomiast pod pojęciem rodziców należy także rozumieć ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.

Brak pierwszeństwa

W obrębie ogólnej kategorii osób fizycznych nie zachodzi żadne pierwszeństwo krewnych lub innych osób bliskich przed osobami obcymi. Od wszystkich wymagane jest pokrycie kosztów pogrzebu (Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2010 r., sygn. I UK 222/10).

Proporcjonalność

Jeśli koszty pokryje więcej niż jedna osoba lub podmiot, zasiłek pogrzebowy zostaje podzielony między te osoby lub podmioty w stosunku proporcjonalnym do poniesionych kosztów pogrzebu.

Inne podmioty (zasiłek = udokumentowane koszty pogrzebu)

Może się jednak zdarzyć, że zmarły nie ma rodziny, która mogłaby zająć się jego pogrzebem, nie ma spadkobierców albo przed śmiercią wskazał osoby mające zająć się organizacją pogrzebu spoza rodziny. W wymienionych sytuacjach koszty pogrzebu pokryje inna osoba niż: członek rodziny ubezpieczonego albo osoby pobierającej emeryturę lub rentę, pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego. Wysokość zasiłku będzie odpowiadała udokumentowanym kosztom pogrzebu, w każdym przypadku nie więcej od 4000 zł.

Pogrzeb na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej i członków rodziny

Co w przypadku gdy pogrzeb został zorganizowany na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej, a osoby będące członkami rodziny zmarłego ubezpieczonego albo osoby pobierającej emeryturę lub rentę poniosły również część jego kosztów? Zgodnie z ustawą także w tej sytuacji przysługuje im zasiłek w wysokości 4000 zł (Wyrok SN z dnia 1 czerwca 2010 r., sygn. II UK 14/10).

Podmioty wyłączone od możliwości ubiegania się o zasiłek pogrzebowy

W świetle wyroku Sądu Najwyższego jedynymi podmiotami wyłączonymi z możliwości ubiegania się o zasiłek pogrzebowy, pomimo zorganizowania pogrzebu i pokrycia jego kosztów, są: państwo, organizacje polityczne i społeczne, jeżeli zasiłek nie przysługuje im z tytułu pokrycia kosztów pogrzebu własnego pracownika (Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2010 r., sygn. I UK 222/10).

Zasiłek pogrzebowy w wypadku śmierci po ustaniu ubezpieczenia

Zasiłek pogrzebowy przysługuje także w przypadku śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, ale tylko wtedy, gdy śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Wniosek

Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu w wysokości 4000 zł. Aby go otrzymać, osoba uprawniona powinna zgłosić wniosek o jego przyznanie do właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalnego, np. Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której przysługuje zasiłek. W przypadku niezgłoszenia wniosku we wskazanym czasie, prawo do zasiłku wygasa.

Zobacz także: Wysokość zasiłku pogrzebowego w 2012 roku

W celu uzyskania zasiłku należy złożyć:

 1. wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego – składany na druku ZUS Z–12;
 2. odpis aktu zgonu;
 3. oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu.

Zobacz także: Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do uzyskania zasiłku pogrzebowego

Brak możliwości dotrzymania terminu

Jeśli dotrzymanie terminu byłoby niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy, ale nie od dnia śmierci, lecz pogrzebu.
Osoba, która chce powołać się na takie okoliczności, musi przedstawić zaświadczenie Policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy. Dokumenty powinny potwierdzać zaistnienie okoliczności lub przyczyn uniemożliwiających zgłoszenie wniosku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2012 r., poz. 251)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  REKLAMA

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA