reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy 2013

Zasiłek pogrzebowy 2013

Zasiłek pogrzebowy w 2013 r. przysługuje w wysokości 4000 zł osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Nie dotyczy to tylko członków rodziny zmarłego.

Prawo do zasiłku może przysługiwać także pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego. W przypadku innych podmiotów wysokość zasiłku będzie uzależniona od udokumentowanych kosztów pogrzebu, jednak nie może przewyższać 4000 zł.

Zobacz również: Zasiłek pogrzebowy od 1 marca 2011

Osoby uprawnione

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie (zarówno fizycznej jak i prawnej), która pokryła koszty pogrzebu w czterech następujących przypadkach:
1) Śmierć ubezpieczonego;
2) Śmierć osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
3) Śmierć osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
4) Śmierć członka rodziny osoby wymienionej w pkt  1 i 2.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego na podstawie punktu 4 można dojść do wniosku, że zasiłek pogrzebowy przysługuje także w razie śmierci małżonka pozostającego w separacji w rozumieniu art. 614 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Uchwała SN z dnia 17 stycznia 2012 r., sygn. I UZP 8/11).

Zasiłek pogrzebowy może przysługiwać także pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego. Warunkiem przyznania zasiłku jest pokrycie przez wymienione podmioty kosztów pogrzebu.

Członek rodziny

W świetle Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za członka rodziny uznaje się:
1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
2) wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
3) małżonka (wdowę i wdowca);
4) rodziców.

Natomiast pod pojęciem rodziców należy także rozumieć ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.

Brak pierwszeństwa

W obrębie ogólnej kategorii osób fizycznych nie zachodzi żadne pierwszeństwo krewnych lub innych osób bliskich przed osobami obcymi. Od wszystkich wymagane jest pokrycie kosztów pogrzebu (Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2010 r., sygn. I UK 222/10).

Proporcjonalność

Jeśli koszty pokryje więcej niż jedna osoba lub podmiot, zasiłek pogrzebowy zostaje podzielony między te osoby lub podmioty w stosunku proporcjonalnym do poniesionych kosztów pogrzebu.

Inne podmioty (zasiłek = udokumentowane koszty pogrzebu)

Może się jednak zdarzyć, że zmarły nie ma rodziny, która mogłaby zająć się jego pogrzebem, nie ma spadkobierców albo przed śmiercią wskazał osoby mające zająć się organizacją pogrzebu spoza rodziny. W wymienionych sytuacjach koszty pogrzebu pokryje inna osoba niż: członek rodziny ubezpieczonego albo osoby pobierającej emeryturę lub rentę, pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego. Wysokość zasiłku będzie odpowiadała udokumentowanym kosztom pogrzebu, w każdym przypadku nie więcej od 4000 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama