| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Zasiłek rodzinny 2019 - wysokość, dokumenty, wniosek

Zasiłek rodzinny 2019 - wysokość, dokumenty, wniosek

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2019 r.? Kto może otrzymać świadczenie? Jak poprawnie złożyć wniosek z wymaganymi dokumentami?

6) członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Wniosek o zasiłek rodzinny

Aby otrzymać zasiłek rodzinny, należy złożyć wniosek w tradycyjnej papierowej formie lub elektronicznie. Dokumenty składa się w urzędzie gminy lub miasta (może to być też ośrodek pomocy społecznej, jeżeli realizuje świadczenia rodzinne w danej gminie) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Formularz wniosku można otrzymać na miejscu lub pobrać ze strony https://empatia.mpips.gov.pl/documents/10180/57275/Wniosek+o+ustalenie+prawa+do+zasi%C5%82ku+rodzinnego+oraz+dodatk%C3%B3w+do+zasi%C5%82ku+rodzinnego/c404f932-d6e3-41bb-ba2c-de5c16a68b7e

Wniosek w postaci elektronicznej składa się za pośrednictwem portalu Emp@tia.

Należy do niego dołączyć dokument potwierdzający wiek dziecka (np. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka) oraz zaświadczenia lub oświadczenia o dochodzie. Ubiegając się o dodatki do zasiłku, należy również złożyć odpowiednie dokumenty np. kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód w przypadku ubiegania się o dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Terminy

Prawo do zasiłku rodzinnego ustalane jest na okres zasiłkowy, który nie pokrywa się z danym rokiem kalendarzowym. W 2019 r. mamy do czynienia z dwoma okresami zasiłkowymi: od 1 listopada 2018 r. do dnia 31 października 2019 r. oraz od 1 listopada 2019 do 31 października 2020 r.

Chciałabym w 2019 r. złożyć wniosek o zasiłek rodzinny. Czy powinnam poczekać z tym do lipca? Czy możliwe jest złożenie wniosku na przykład w marcu 2019 r.?

Pierwsze wnioski o zasiłek rodzinny można składać od 1 lipca (w formie elektronicznej) lub od 1 sierpnia (w formie papierowej). Złożenie wniosku po 30 listopada 2018 r. oznacza, iż zostanie on rozpatrzony od miesiąca złożenia bez możliwości wyrównania świadczeń za poprzednie miesiące.

Jeżeli wniosek wraz z wymaganymi dokumentami zostanie złożony:

- do 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do 30 listopada.

- od 1 września do 31 października, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do 31 grudnia.

- od 1 listopada do 31 grudnia danego roku, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 2220 z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r., poz. 1497)

Polecamy serwis: Zasiłek rodzinny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »