REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budżetówka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pilne! Wyższe podwyżki dla budżetówki 2025: ponad 7% a nie 4,1%. W Radzie Dialogu Społecznego blokuje je tylko rząd

Czy uda się wywalczyć podwyżki wynagrodzeń dla pracowników strefy budżetowej. Rząd proponuje tylko waloryzację inflacyjną. W Radzie Dialogu Społecznego nie udało się uzgodnić, wyższego niż proponuje rząd, wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Rząd upiera się przy wskaźniku 4,1% choć płacę minimalną zdecydował się podwyższyć o ponad 7%.

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Podwyżki w 2025 roku [Budżetówka]. Rząd daje 4,1% więcej. Weto związkowców - żądają co najmniej +15%

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku. Jest miłe zaskoczenie

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Za małe podwyżki dla policjantów? Będzie jednak więcej na kontach niż 4,1%? Przecież w policji już dziś jest 15 000 wakatów

Już dziś jest w Policji 15 000 wakatów. Co się stanie z zainteresowaniem pracą policjanta w przypadku podniesienia mundurowym pensji w 2025 r. tylko o 4,1%. Tyle deklaruje rząd premiera D. Tuska dla całej budżetówki w 2025 r.

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

5000 zł brutto pensji minimalnej. To kolejny punkt na liście do realizacji po już dokonanych zmianach. Ale czy już od 2025 r.?

Ugrupowanie jedno mówi, a drugie chce wprowadzać – tak podsumowała polską kampanię wyborczą Paulina Matysiak, czyli posłanka, która deklaruje, że płaca minimalna powinna wynosić 5000 zł brutto.

REKLAMA

Wprowadzenie nagród jubileuszowych przez pracodawcę a brak regulaminu wynagradzania

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem uregulowanym w Kodeksie pracy. W związku z tym nagroda jubileuszowa nie przysługuje wszystkim pracownikom. Czy pracodawca może wprowadzić w swoim przedsiębiorstwie nagrodę jubileuszową?

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [rozporządzenie już obowiązuje]

W dniu 16 kwietnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 kwietnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Każdy pracownik kultury otrzyma trzynastkę (bez dyrektorów). Projekt poselski w Sejmie [500 mln zł]

Sejm: projekt zmiany przepisów przyznaje „trzynastki” pracownikom instytucji kultury. Projekt pilotują posłowie Lewicy. Ocenili, że do pracowników powinno trafić w sumie około 500 mln zł. Większość trafi do osób zatrudnionych w placówkach samorządowych.

Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

Trzynastka. Jaki jest termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Jakie prawa ma pracownik, jeśli pracodawca nie wypłaci mu trzynastki lub wypłaci ją w niepełnej wysokości?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje pracownikom budżetówki. Świadczenie to wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Sprawdź, jakie konsekwencje grożą pracodawcy w razie niedotrzymania terminu wypłaty!

Trzynastka dla pracowników budżetówki. Jak obliczyć okres zatrudnienia niezbędny do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwykle zwane trzynastką, przysługuje pracownikom sfery budżetowej. Wysokość trzynastki zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jak zatem należy obliczać okres zatrudnienia pracownika?

Trzynastka za 2023 r. Sprawdź, jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne, przysługuje pracownikom sfery budżetowej. Wysokość tego świadczenia wynosi 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który trzynastka przysługuje.

D. Tusk : Podwyżki nie dotyczą wszystkich! Kto w 2024 r. nie otrzyma 30% (szkoła) albo 20% (budżetówka)? Gminy im dopłacą? [Wykaz stanowisk]

Premier D. Tusk poinformował, że nie każdy otrzyma podwyżkę 30% albo 20%. Kto nie ma szczęścia i dostanie mniej niż 20% i 30%? Co z pracownikami w małych gminach i miastach. Co z pracownikami niepedagogicznymi? Kto dostanie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.?

Zmiany w podwyżkach dla mundurowych. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r. Nie ma dodatku do pensji [Budżetówka]

W Sejmie od 29 grudnia 2023 r. nowa ustawa okołobudżetowa na 2024 r. A w niej wyrównania dla policjantów, żołnierzy i celników za styczeń i luty 2024 r. Mundurowi bez dodatku do pensji, który poprzednio rekompensował brak tych wyrównań. Dodatek miał być za miesiące marzec, kwiecień aż do końca grudnia 2024 r.

NSZZ Solidarność: Przesunięcie środków z 12 000 wakatów na nagrody dla policjantów. Sposób na niskie pensje [Budżetówka]

Wniosek NSZZ Solidarność o przesunięcie środków z wakatów na nagrody dla policjantów. Sposób na niskie pensje „na dołach” policji. Przykładem jest pismo z 27 listopada 2023 r. , które NSZZ „Solidarność” skierował jeszcze do Jarosława Szymczyka. 

Budżetówka: Od 1 stycznia 2024 r. podwyżki po rezygnacji z funduszy premiowych dla służb pomocniczych

Od 1 stycznia 2024 r. w budżetówce rezygnacja z obligatoryjności funduszu premiowego w budżetówce dla osób związanych z policją, Strażą Graniczną i strażą pożarną (PSP). Premier potwierdził podwyżki w 2024 roku dla mundurowych.

Z Sejmu: D. Tusk wskazał tych, którzy nie dostaną podwyżek 20% i 30%

W 2024 r. nie wszyscy w budżetówce dostaną 20% i 30% podwyżki. Zadowoleni są na pewno nauczyciele, ZUS, KRUS i służby mundurowe (o ile policjanci i żołnierze otrzymają wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.).

Budżetówka: Zamiast podwyżką choć o 1000 zł zachęcić do przyjścia do pracy, rząd obniżał wymagania

Dodajmy poprzedni rząd, który przygotował projekt rozporządzenia obniżający wymogi w sądach, co do wykształcenia pracowników. W uzasadnieniu projektu wprost zaznaczono, że trzeba obniżyć te wymogi, bo osoby z wyższym wykształceniem, nie chcą w sądach pracować …

Budżetówka: 1 mld zł wyrównania dla części pensji. Za 2021 - 2023 r. Stary i nowy rząd muszą znaleźć pieniądze

Chodzi o sędziów i prokuratorów (i referendarzy, asesorów). Nie ma wątpliwości, że zostali finansowo pokrzywdzeni. Nowy rząd to naprawia ….

Budżetówka: Podwyżka do 7005,76 zł. To podstawa wynagradzania wyższa o 891,68 zł. Skorzysta 30 000 osób. Ale tak naprawdę wygrali nauczyciele

Wygranymi w budżetówce są nauczyciele. Nie dlatego, że mają pewną podwyżkę o 30% od 1 stycznia 2024 r. Walczą - i mają szansę - o podwyżkę aż do pensji przeciętnej w gospodarce. A to już jest powyżej 7000 zł brutto (dla nauczyciela dyplomowanego) + nadgodziny i dodatki.

D. Tusk: 20 proc. podwyżki dla budżetówki, 30 proc. dla nauczycieli (minimum 1500 zł od każdego etatu). Zaraz po wyborach?

Pracownicy budżetówki muszą dostać 20 proc. podwyżki, a nauczyciele 30 proc., minimum 1500 zł od każdego etatu - powiedział 11 września 2023 r. w Opolu szef PO Donald Tusk. Lider Platformy mówił też, że "dla PiS-owskich urzędników każdy, kto ciężko pracuje, jest w jakimś sensie zagrożeniem albo wrogiem".

Budżetówka żąda podwyżek; 560 pustych krzeseł przed siedzibą premiera. 15 września marsz tysięcy pracowników budżetówki

560 pustych krzeseł symbolizujących „bezczynność parlamentarzystów” stanęło w środę 6 września przed budynkiem Kancelarii Premiera. To happening pracowników sfery budżetowej. „Żądamy systemowych rozwiązań dotyczących zasad wynagradzania” – mówią związkowcy z „Solidarności”.

1125 zł nagrody i dodatki motywacyjne dla budżetówki. Ustawa opublikowana w Dz.U.

Nowelizacja ustawy budżetowej opublikowana w Dzienniku Ustaw. Sprawdź dla kogo nagrody i dodatki motywacyjne!

Podwyżki dla urzędników 2023

Czy będą podwyżki w budżetówce 2023? Kiedy dodatek dla budżetówki 2023? Trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek - zmiany w dużej mierze dotyczą pracowników urzędów morskich.

Sfera budżetowa jest grubo poniżej mediany wynagrodzeń w Polsce. Jakie podwyżki proponuje rząd i dlaczego tak mało?

Podwyżki w budżetówce. Rząd proponuje 6,6 proc. podwyżki dla pracowników strefy budżetowej na przyszły rok. Czy to wystarczająco? Konfederacja Lewiatan apeluje o co najmniej 20-proc. wzrost płac, co powinno się przełożyć na wyższą jakość usług publicznych. 

Podwyżki w budżetówce: OPZZ żąda wyższych o 20% pensji w 2023 r. i o 24% w 2024 r.

OPZZ oczekuje, aby rząd podniósł wynagrodzenia jeszcze w 2023 r. o 20 proc. i o 24 proc. w 2024 r.

Nowelizacja budżetu: fundusz motywacyjny, dodatki specjalne, nauczyciele, sędziowie, odmrożenie ZFŚS

Projekt noweli zakłada wypłatę funduszu motywacyjnego, dodatków specjalnych dla państwowej sfery budżetowej, a także dla nauczycieli.

REKLAMA