REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5000 zł brutto pensji minimalnej. To kolejny punkt na liście do realizacji po już dokonanych zmianach. Ale czy już od 2025 r.?

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
płaca minimalna wynagrodzenie minimalne budżetówka nauczyciele postulaty wyborcze
5000 zł brutto pensji minimalnej. To kolejny punkt na liście do realizacji po już dokonanych zmianach. Ale czy już od 2025 r.?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ugrupowanie jedno mówi, a drugie chce wprowadzać – tak podsumowała polską kampanię wyborczą Paulina Matysiak, czyli posłanka, która deklaruje, że płaca minimalna powinna wynosić 5000 zł brutto.

Ugrupowanie jedno mówi, a drugie chce wprowadzać

W studiu Gość INFOR.PL Paulina Matysiak, posłanka na Sejm z ramienia Partii Razem, przypomniała, że jeśli chodzi o postulaty wyborcze, to jedno to jest to, co ugrupowanie mówi, a drugie, co chce wprowadzać. Tymczasem Partia Razem szła do różnych wyborów m.in. z projektami renty wdowiej, emerytur stażowych i rozmaitych kwestii socjalnych, np. podwyższenia zasiłku pogrzebowego, a teraz te projekty są konsekwentnie realizowane. Co dalej?

REKLAMA

Płaca minimalna powinna zostać podwyższona do 5000 zł brutto

Zdaniem Pauliny Matysiak płaca minimalna w Polsce powinna zostać podwyższona do 5000 zł brutto. Posłanka zwróciła jednak uwagę na to, że problemem jest to, że w wielu sektorach dochodzi do spłaszczania wynagrodzeń i osoby, które zarabiały więcej, nie dostają podwyżek. Taka tendencja jest zła, jednak jednocześnie, dla osób pracujących na płacy minimalnej jedyną szansą na podwyżkę jest właśnie jej podniesienie. Kiedy wynagrodzenie minimalne osiągnie poziom wskazany przez Posłankę? W studiu Gość INFOR.PL nie padły żadne konkrety.
Jak jest obecnie? Na początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło i wynosi od 1 stycznia 4242,00 zł, a w drugiej połowie roku osiągnie poziom 4300,00 zł. Czy Lewica Razem doprowadzi do jej podwyższenia do wskazanego przez Posłankę poziomu? Czas pokaże.

Państwo musi być wzorowym pracodawcą

Mówiąc o płacach, Posłanka przeszła do tematu szeroko rozumianej budżetówki i zwróciła uwagę na to, że problemem jest w niej to, że podstawa wynagrodzenia jest często niższa od płacy minimalnej i pracownicy „dobijają do niej” poprzez różnego rodzaju dodatki. To również rodzi frustrację i skutkuje tym, że ludzie nie tyle nie chcą, co wręcz nie mogą pozwolić sobie na pracę w tym sektorze i odchodzą z niego do lepiej płatnej pracy. Tymczasem nie powinno być tak, że zatrudnia się tam nie tych najlepiej wykształconych, a tych, którzy chcą pracować. W tym momencie rozmowy padł oczywiście przykład nauczycieli, czyli grupy zawodowej, która już od dłuższego czasu boryka się z istotnymi brakami kadrowymi. To trzeba zmienić, bo jak zauważyła Posłanka, Państwo musi być wzorowym pracodawcą. Nie tylko, jeśli chodzi o warunki pracy, ale i o wynagrodzenia.


Całej rozmowy można posłuchać tutaj.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Koniec z parkowaniem na chodnikach? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich. Co będzie z samochodami w miastach w 2025 r.?

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce i w Europie 2024 - zmiany już od 21 czerwca. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz! Jakie kary za złamanie zakazu?

Okres wakacyjny stanowi spore wyzwanie dla przewoźników. Poza brakami kadrowymi spowodowanymi urlopami firmy transportowe muszą wnikliwie planować trasy przejazdu ciężarówek, aby terminowo wykonywać załadunki i dostawy towarów pomimo wakacyjnych zakazów ruchu. Kluczowe w tym okresie jest także znalezienie komfortowych i bezpiecznych miejsc postoju ciężarówki zarówno w Polsce, jak i na głównych europejskich szlakach komunikacyjnych. 

Wakacje za granicą dorosłych i dzieci 2024. Gdzie z paszportem a kiedy wystarczy dowód osobisty? Co z prawem jazdy, ubezpieczeniem?

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie tego jakie dokumenty trzeba posiadać podczas wyjazdu zagranicznego. Zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci.

Zasiłek opiekuńczy w 2024 i 2025 roku

Czym jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? Ile wynosi? Jak długo można go pobierać?

1000 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r.

Jest już decyzja w sprawie uchwał, umożliwiająca wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę już od 1 lipca 2024 roku dodatków w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki przysługują pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej, a także instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

REKLAMA

O 870 zł wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota odprawy. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

O 870 zł wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota odprawy. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

REKLAMA