REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wygląda nowy wzór kontraktu socjalnego?

Kontrakt socjalny jest jednym ze sposobów walki z bezrobociem i wykluczeniem społecznym. Dzięki nowemu rozporządzeniu minister pracy i polityki społecznej istnieją jego dwa nowe wzory.

Co to jest umowa przedwstępna?

Każdy z pewnością spotkał się z instytucją prawa cywilnego, jaką jest umowa przedwstępna. Co to jest umowa przedwstępna i na co zwrócić uwagę zawierając taką umowę? Na te i inne podstawowe pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszej publikacji.

Infolinia dla ofiar przemocy w rodzinie

Telefon interwencyjno-informacyjny dla osób pokrzywdzonych przestępstwem ze strony osób uprzednio skazanych za czyny z użyciem przemocy lub groźby jej użycia ma zacząć funkcjonować od stycznia 2011 r. Infolinia umożliwi zaoferowanie ofierze przemocy bezpośredniej pomocy zwłaszcza interwencyjnej.

Darowizna bez podatku na rzecz bliskich – o czym należy pamiętać?

W dzisiejszych czasach w obliczu zmiany ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn coraz więcej osób decyduje się zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych już za życia – właśnie poprzez dokonanie na ich rzecz darowizny.

REKLAMA

Umowa przechowania w codziennych sytuacjach

Wchodząc do fryzjera powiesiłam kurtkę na wieszaku przy drzwiach. Wychodząc po godzinie chciałam zabrać moją kurtkę, ale jedna z klientek stwierdziła, że to jej własność. Wywiązała się sprzeczka, a fryzjer odmówił pomocy w rozwiązaniu sytuacji, twierdząc, że nie ma z tym nic wspólnego. Czy rzeczywiście nie ponosi on żadnej odpowiedzialności?

Dziecko poczęte i jego prawa

Nasciturus w prawie polskim oznacza dziecko poczęte, lecz nienarodzone.Prawo polskie przyznaje takiemu dziecku warunkową zdolność prawną w zakresie czynności, w wyniku których dziecko uzyska jakąś korzyść. Oznacza to, że jeżeli dziecko urodzi się żywe będzie mogło czerpać korzyści z dokonanych na jego rzecz działań

Zawieszenie zajęć szkolnych - czy możliwe z powodu zimy?

Zbyt niska temperatura może spowodować, iż uczniowie nie pójdą do szkoły. W takim bowiem przypadku dyrektor może zawiesić zajęcia. Przerwę uczniowie powinny odpracować w wolną sobotę. Szkoła zaś ma obowiązek zapewnić uczniom opiekę w wolne dni.

Dodatek na dziecko dla samotnych rodziców

Rodzicom samotnie wychowującym dziecko przysługuje dodatek, jednak jego otrzymanie związane jest ze spełnieniem kilku warunków.

REKLAMA

Postanowienia umowy o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, postanowienia umowy o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste dotyczące sposobu korzystania z tej nieruchomości podlegają ujawnieniu w księdze wieczystej. Oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej następuje z równoczesną sprzedażą położonych na tej nieruchomości budynków i innych urządzeń.

Jak wspólnie używać znaków towarowych?

O wspólne prawo ochronne ubiegają się głównie współpracujący między sobą przedsiębiorcy, którzy współpracują między sobą na podstawie zawartej wcześniej umowy o współpracy. Przedsiębiorcy tacy wspólnie zgłaszają znak towarowy do rejestracji.

W każdej szkole znajdzie się mydło

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od września 2011 r. w każdej szkole ma znaleźć się mydło. Uczniowie mają mieć także zapewniony dostęp do ciepłej oraz zimnej wody.

Prowizja pośrednika od kupionej/sprzedanej nieruchomości

Znaczna część obecnie realizowanych transakcji na rynku nieruchomości, zarówno o charakterze indywidualnym jak i komercyjnych, odbywa się z udziałem zawodowych pośredników. W zależności od pośrednika zakres usług oferowanych przez te osoby jest bardzo różny, od prostego skontaktowania/skojarzenia potencjalnego sprzedającego z kupującym, lub wynajmującego z najemcą, po pomoc w znalezieniu odpowiedniej oferty, sprawdzenie stanu technicznego lokalu, czy wreszcie asystowanie przy załatwianiu koniecznych formalności.

Jak kupić dziecku bezpieczną zabawkę?

Przed zakupem zabawki warto zwrócić uwagę na jej oznakowanie. Z niego dowiemy się, czy pluszak lub klocki spełniają określone normy oraz czy dziecko jest w odpowiednim wieku, by się nimi bawić.

Rękojmia a gwarancja - uprawnienia konsumenta przy umowie sprzedaży

Umowa sprzedaży to jedna z częściej zawieranych umów w życiu codziennym konsumenta. Niestety równie często przychodzi nam korzystać z uprawnień, przysługujących w przypadku wad sprzedanej rzeczy. Jakie mamy wtedy prawa?

Powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Mężczyzna, który uznał dziecko, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Dodatkowo mężczyzna, który uznał ojcostwo jest chroniony, gdy ze względu na stan psychiczny nie był w stanie należycie zadbać o ochronę własnych interesów.

Jaki jest wymiar urlopu okolicznościowego

W dniach szczególnie ważnych dla pracownika w związku z wydarzeniami rodzinnymi i osobistymi, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi tak zwanego urlopu okolicznościowego. Wymiar urlopu okolicznościowego wynosi 2 dni lub 1 dzień, w zależności od rangi wydarzenia, na które przysługuje dzień wolny.

Czy rodzice mogą swobodnie dysponować spadkiem dziecka?

Gdy dziecko dziedziczy znaczny majątek, pojawia się pytanie, czy rodzice mogą nim swobodnie dysponować. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.

Posiadanie dziecka nie pozbawia prawa do świadczeń z FA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepis który pozbawia świadczeń z funduszu osoby pełnoletnie, uczące się i posiadające własne dziecko jest niezgodny z Konstytucją. Z chwilą ogłoszenia opisany przepis straci moc obowiązującą. Oznacza to, że osoby pełnoletnie i uczące się, które nie osiągnęły 25 roku życia i posiadają własne dziecko otrzymają świadczenia.

Chcę uznać ojcostwo. Gdzie mogę to zrobić?

Osoby, których oświadczenia są konieczne do uznania ojcostwa, mogą zgłosić się do kierownika urzędu stanu cywilnego lub do sądu opiekuńczego. Za granicą, uznanie ojcostwa może nastąpić przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi.

Kto może wystąpić o sądowe ustalenie ojcostwa?

Sądowego ustalenia ojcostwa może się domagać matka dziecka, domniemany ojciec, jak i samo dziecko. Zarówno matka, jak i domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka, jak również po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

Co musi zawierać umowa przedwstępna zamiany mieszkań

Umowa przedwstępna dotycząca zamiany mieszkań to taka umowa, w której strony zobowiązują się do zawarcia określonej umowy zamiany mieszkań w przyszłości. Umowa zamiany mieszkań polega na tym, że każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność nieruchomości w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej nieruchomości.

Jak rozliczać dochody dzieci?

W większości przypadków rodzice mogą doliczyć dochody dzieci do swoich dochodów. Od zasady tej istnieją jednak wyjątki.

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa - przykład

Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa mąż matki dziecka może wytoczyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Poniżej przedstawiamy przykład takiego pozwu.

Sądowe ustalenie ojcostwa a nazwisko dziecka

Przez sądowe ustalenie ojcostwa rozumie się stwierdzenie w wyroku sądowym, że dziecko pochodzi od określonego mężczyzny. Sądowe ustalenie ojcostwa następuje więc na mocy orzeczenia sądu i założeniem jest sytuacja w której nie nastąpiło ustalenie pochodzenia dziecka w inny sposób.

Nowe uprawnienia Rzecznika Praw Dziecka

W dniu 9 listopada 2010 r. weszła w życie nowelizacja przepisów określających uprawnienia rzecznika praw dziecka. Zmieniają się m.in. przepisy ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Umowa o zrzeczenie się prawa do dziedziczenia

W polskim prawie spadkowym nie ma możliwości dziedziczenia kontraktowego na podstawie umowy. Jedyną dopuszczalną umową o spadek po osobie żyjącej jest umowa o zrzeczenie się dziedziczenia.

Jak starać się o przyznanie adwokata z urzędu?

Bezpłatną pomoc adwokata lub radcy prawnego z urzędu sąd przyzna wówczas, gdy jego udział w sprawie uzna za potrzebny. O adwokata z urzędu może starać się osoba, która wykaże, iż nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Czy wierzytelności z tytułu dopłat mogą podlegać potrąceniu?

Wspólnicy spółki z o.o., którzy są dłużnikami spółki z tytułu dopłat, mogą przedstawić do potrącenia swoje wierzytelności. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 stycznia 2010 r.

Automatyczne przedłużenie umowy z operatorem

W wielu wzorcach umownych bardzo często operatorzy wpisują klauzulę, które automatycznie przedłużają umowę klienta, jeżeli ten nie złoży odpowiedniego oświadczenia woli. Czy to zgodne z prawem?

Prawo dożywocia - skuteczny sposób na zabezpieczenie przyszłości?

Umowa dożywocia została stworzona przez ustawodawcę w celu finansowego zabezpieczenia osób starszych. Czy jednak stanowi skuteczne zabezpieczenie na przyszłość?

Jakie są skutki zaprzeczenia ojcostwa?

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Prawomocny wyrok zaprzeczający ojcostwo, zmienia sytuacją prawną, w jakiej znalazł się zarówno mąż matki dziecka, jak i samo dziecko.

Na czym polega postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa?

W przypadku, gdy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, istnieje domniemanie, iż pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się jednak, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

Umowa o dzieło a nadgodziny

Przyjąłem zamówienie na wykonanie rzeźby, podczas pracy okazało się że wykonanie dzieła zajęło mi ok. 320 godzin, co oznacza ze tygodniowo pracowałem po 80 godzin, czy pracodawca nie powinien wypłacić mi nadgodzin?

Wynagrodzenie przy umowie zlecenia

Umowa zlecenia jest umową starannego działania, co oznacza, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Odpowiedzialność przyjmującego zlecenie i jego zastępcy

Co do zasady przyjmujący zlecenie powinien wykonywać zlecone czynności osobiście, należy jednak podkreślić, że przepisy Kodeksu Cywilnego przewidują sytuację kiedy zleceniobiorca może powierzyć wykonanie czynności swojemu zastępcy.

Jak doprowadzić do zmiany orzeczenia o władzy rodzicielskiej

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.

Co powinna zawierać umowa zlecenia?

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Kiedy majątkiem dziecka zarządza kurator

Jeżeli dobro dziecka pozostającego pod opieką tego wymaga, sąd opiekuńczy wydaje niezbędne zarządzenia dla ochrony jego osoby lub majątku aż do czasu objęcia opieki przez opiekuna; w szczególności sąd opiekuńczy może ustanowić w tym celu kuratora.

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o. przez nieletnich spadkobierców

Dziedziczenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje na podstawie ogólnych zasad prawa spadkowego. Powołanie do spadku może wynikać albo z ustawy albo z testamentu, przy czym dziedziczenie na podstawie ustawy następuje tylko w sytuacji, gdy spadkodawca, który posiadał udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie powołał spadkobiercy w testamencie, albo żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Czym jest grooming

Grooming to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej między osobami dorosłymi a dziećmi w celu ich uwiedzenia i wykorzystania seksualnego.

Jakie wymagania prawne powinny spełniać zabawki?

Według raportu UOKiK sporządzonego na podstawie wyników kontroli Inspekcji Handlowej, co trzecia zabawka nie spełnia wymagań bezpieczeństwa. Rodzice powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy na opakowaniu znajdują się niezbędne informacje dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony produkt i czy korzystanie z niego wymaga nadzoru osoby dorosłej.

Jak pomóc dziecku, które używa „dopalaczy”?

Substancje popularnie zwane „dopalaczami" mogą być przyjmowane doustnie, donosowo, w postaci wywaru lub do palenia. W Polsce obserwuje się coraz więcej powikłań zdrowotnych oraz hospitalizacji po zażyciu tych substancji. Jak rozpoznać, czy dziecko sięga po dopalacze i jak mu pomóc?

Czy dopalacze są legalne?

Przyjmuje się, że termin „dopalacze” nie obejmuje substancji objętych kontrolą prawną zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii. Jednak część zdelegalizowanych w ostatnim czasie substancji do niedawna znajdowała się w ofercie sklepów z „dopalaczami”.

Wynagrodzenie ryczałtowe przy umowie o dzieło

Pracuje na umowę o dzieło, z zamawiającym ustaliłem wynagrodzenie ryczałtowe, czy wynagrodzenie ryczałtowe może ulec zmianie w wyniku poniesionych przez ze mnie dodatkowych kosztów? czy przepisy KC przewidują taką możliwość?

Ustalenie wynagrodzenia w umowie o dzieło

Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. Jeżeli także w ten sposób nie da się ustalić wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.

Kiedy potrzebne jest zawieszenie władzy rodzicielskiej

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Umowa zlecenia a prawo do urlopu

Zostałam zatrudniona na umowę zlecenia, w treści umowy nie ma jednak wzmianki o urlopie. Czy przepisy kodeksu cywilnego regulują kwestię urlopu ?

Śmierć strony umowy zlecenia

Zarówno śmierć zleceniodawcy jak i zleceniobiorcy powoduje pewne trudności przy realizacji zlecenia. Jakie znaczenie dla umowy zlecenia ma śmieć jednej ze stron?

Strony umowy o dzieło

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Kto odpowiada za wadliwie uszytą sukienkę?

Zamówiłam sukienkę u krawcowej (dostarczając materiał do jej wykonania), podczas przymiarki zauważyłam, że sukienka została źle skrojona, czego mogę żądać od krawcowej?

REKLAMA