REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie problemy mogą wyniknąć z odstąpienia od umowy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Prawna  Cyman i Wspólnicy sp. k.
Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.
Aleksandra Zaręba

REKLAMA

REKLAMA

Porada omawia podstawowe problemy pojawiające się w związku z odstąpieniem od umowy, wskazuje również warunki, po spełnieniu których z prawa odstąpienia można skorzystać.

W codziennym życiu zawieramy wiele umów. Części z nich nawet nie jesteśmy świadomi (codzienne zakupy w sklepie, przejazd autobusem), w innych warunki są nam narzucone i nie mamy na nie wpływu (usługi telekomunikacyjne, ubezpieczenia). Często jednak warunki umowy musimy przygotować sami lub mamy na nie wpływ (umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, umowy zlecenia, umowy o wykonanie remontu).

REKLAMA

Z praktyki pracy w kancelarii wiemy, że jednym z najczęstszych problemów w takich umowach i jednocześnie najczęstszym błędem w nich popełnianym, jest nieprawidłowe zapisanie prawa do odstąpienia od takiej umowy.

Zobacz serwis: Umowy

Odstąpienie to nie wypowiedzenie

Odstąpienie od umowy jest instytucją kodeksu cywilnego, która pozwala nam na rozwiązanie umowy w przewidzianych w niej okolicznościach.

Jest bardzo istotne, żeby nie mylić odstąpienia od umowy z jej wypowiedzeniem. Wypowiedzenie umowy też jest sposobem na jej rozwiązanie, ale nie wszystkie umowy można wypowiadać. Zakończyć przez wypowiedzenie niewątpliwie można umowy o dłuższym okresie obowiązywania, polegające powtarzających się świadczeniach. Zatem wypowiadać możemy takie umowy jak: umowa najmu czy dzierżawy, niektóre umowy zlecenia, umowa pożyczki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Wypowiedzenie umowy

Wypowiedzenie natomiast nie powinno być sposobem na rozwiązanie umowy o roboty budowlane czy remontowe czy umowy sprzedaży.

Kiedy odstąpić?

W takich umowach, jeżeli chcemy mieć możliwość ich rozwiązana w przewidzianych przez nas przypadkach, do umowy musimy wpisać postanowienie od odstąpieniu. Powinno ono przewidywać, że w przypadku zaistnienia określonej przez nas sytuacji, np. jeżeli nasz wykonawca opóźnia się z wykonaniem prac ponad określoną ilość dni, mamy prawo odstąpić od umowy.

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Zapis umowny o odstąpieniu

REKLAMA

Tutaj jednak pojawia się problem i późniejsze kłopoty stron umów, które postanowienia o odstąpieniu przewidują. Żeby taki zapis o odstąpieniu w umowie był ważny i skuteczny, musi on zawierać także datę, do jakiej takie oświadczenie o skorzystaniu z tego prawa możemy złożyć. Data tak musi być precyzyjna i najlepiej jak będzie określona kalendarzowo.

Odwołując się do przykładu jak wyżej, oznacza to konieczność dodania w naszym zapisie zdania następnego, o mniej więcej takim brzmieniu: „Oświadczenie o odstąpieniu może być złożone w terminie 60 dni od zaistnienia przesłanek do odstąpienia, jednakże nie później niż do dnia dd-mm-rrrr.”


Oświadczenie o odstąpieniu

Dopiero wskazanie daty do upływu, której możemy złożyć oświadczenie o odstąpieniu sprawia, że nasze prawo do rozwiązania umowy w ten sposób będzie ważne, skuteczne i w przyszłości będziemy mogli z niego skorzystać.

Powinniśmy też wiedzieć, że można zastrzec w umowie możliwość odstąpienia od niej bez obowiązku podawania przez nas przyczyny. Nie zmienia to jednak obowiązku wskazania terminu do upływu, którego możemy z tego prawa skorzystać.

Zadaj pytanie: Forum

Odstąpienie a odstępne

Kolejnym problemem jest brak zrozumienia dla instytucji „odstępnego”. W umowach często można spotkać zapis, że możemy odstąpić od umowy za zapłatą określonej kwoty pieniężnej – odstępnego.

Dużo osób błędnie przyjmuje, że nawet, jeżeli złożą oświadczenie o odstąpieniu, ale nie zapłacą tej kwoty, to narażają się jedynie na to, że druga strona będzie potem żądała od nich jej zapłaty.

REKLAMA

Ten błąd powoduje poważne konsekwencje. Jeżeli wraz z oświadczeniem o odstąpieniu nie zapłacimy odstępnego, nasze odstąpienie jest nieskuteczne. Nadal jesteśmy związani umową i druga strona ma prawo żądać jej wykonania lub ewentualnie, jeżeli umowa daje jej taką możliwość – odstąpić od niej.

Podsumowując - chcąc zastrzec w umowie możliwość jej przedterminowego rozwiązania pamiętajmy, że możemy to uczynić albo poprzez wpisanie postanowienia o wypowiedzeniu umowy lub o odstąpieniu od niej.

Wypowiedzenie to rozwiązanie prawidłowe dla takich umów jak najem lub dzierżawa lub umów zlecenia, których przedmiotem są powtarzające się świadczenia. Odstąpienie będzie bardziej właściwe dla pozostałych umów.

Forma pisemna

Żeby nasze prawo było ważne i skuteczne, musimy zawsze zastrzegać w umowie termin, do którego możemy takie oświadczenie o odstąpieniu złożyć drugiej stronie. Jeżeli zapamiętamy, że oświadczenie o odstąpieniu od umowy najlepiej złożyć drugiej stronie w formie pisemnej, nie powinniśmy mieć problemów z tą instytucją kodeksu cywilnego w zawieranych przez nas umowach.

Zobacz: Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

REKLAMA

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

REKLAMA