| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Jakie problemy mogą wyniknąć z odstąpienia od umowy?

Jakie problemy mogą wyniknąć z odstąpienia od umowy?

Porada omawia podstawowe problemy pojawiające się w związku z odstąpieniem od umowy, wskazuje również warunki, po spełnieniu których z prawa odstąpienia można skorzystać.

W codziennym życiu zawieramy wiele umów. Części z nich nawet nie jesteśmy świadomi (codzienne zakupy w sklepie, przejazd autobusem), w innych warunki są nam narzucone i nie mamy na nie wpływu (usługi telekomunikacyjne, ubezpieczenia). Często jednak warunki umowy musimy przygotować sami lub mamy na nie wpływ (umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, umowy zlecenia, umowy o wykonanie remontu).

Z praktyki pracy w kancelarii wiemy, że jednym z najczęstszych problemów w takich umowach i jednocześnie najczęstszym błędem w nich popełnianym, jest nieprawidłowe zapisanie prawa do odstąpienia od takiej umowy.

Zobacz serwis: Umowy

Odstąpienie to nie wypowiedzenie

Odstąpienie od umowy jest instytucją kodeksu cywilnego, która pozwala nam na rozwiązanie umowy w przewidzianych w niej okolicznościach.

Jest bardzo istotne, żeby nie mylić odstąpienia od umowy z jej wypowiedzeniem. Wypowiedzenie umowy też jest sposobem na jej rozwiązanie, ale nie wszystkie umowy można wypowiadać. Zakończyć przez wypowiedzenie niewątpliwie można umowy o dłuższym okresie obowiązywania, polegające powtarzających się świadczeniach. Zatem wypowiadać możemy takie umowy jak: umowa najmu czy dzierżawy, niektóre umowy zlecenia, umowa pożyczki.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy

Wypowiedzenie natomiast nie powinno być sposobem na rozwiązanie umowy o roboty budowlane czy remontowe czy umowy sprzedaży.

Kiedy odstąpić?

W takich umowach, jeżeli chcemy mieć możliwość ich rozwiązana w przewidzianych przez nas przypadkach, do umowy musimy wpisać postanowienie od odstąpieniu. Powinno ono przewidywać, że w przypadku zaistnienia określonej przez nas sytuacji, np. jeżeli nasz wykonawca opóźnia się z wykonaniem prac ponad określoną ilość dni, mamy prawo odstąpić od umowy.

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Zapis umowny o odstąpieniu

Tutaj jednak pojawia się problem i późniejsze kłopoty stron umów, które postanowienia o odstąpieniu przewidują. Żeby taki zapis o odstąpieniu w umowie był ważny i skuteczny, musi on zawierać także datę, do jakiej takie oświadczenie o skorzystaniu z tego prawa możemy złożyć. Data tak musi być precyzyjna i najlepiej jak będzie określona kalendarzowo.

Odwołując się do przykładu jak wyżej, oznacza to konieczność dodania w naszym zapisie zdania następnego, o mniej więcej takim brzmieniu: „Oświadczenie o odstąpieniu może być złożone w terminie 60 dni od zaistnienia przesłanek do odstąpienia, jednakże nie później niż do dnia dd-mm-rrrr.”

Czytaj także

Ekspert:

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »