REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Decyzja administracyjna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto sporządza projekt decyzji o warunkach zabudowy?

Kwestia uprawnień do sporządzenia projektu decyzji o warunkach zabudowy została znowelizowana ustawą o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Katalog osób uprawnionych do wydania takiego dokumentu został znacznie poszerzony. Kto - od 10 sierpnia 2014 roku - sporządza projekt decyzji o warunkach zabudowy?

Nabycie prawa własności przez zasiedzenie nieruchomości

Jedną z możliwości nabycia prawa własności nieruchomości jest jej zasiedzenie. Dla ważności nabycia tego prawa konieczny jest upływ czasu. Wówczas dotychczasowy właściciel traci to prawo bez możliwości uzyskania rekompensaty finansowej.

Jak zawrzeć umowę o dożywocie?

Umowa o dożywocie powoduje przeniesienie własności nieruchomości na inną osobę fizyczną bądź prawną w zamian za dożywotnie utrzymanie zbywcy. Dla swojej ważności powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jakie obowiązki i uprawnienia mają strony umowy?

Wyłączenie organu uzgadniającego projekt decyzji o warunkach zabudowy

Wyłącznie organu uzgadniającego projekt decyzji o warunkach zabudowy a także pracownika tego organu jest - na gruncie przepisów procedury administracyjnej - możliwe. Wydanie decyzji przez organ podlegający wyłączeniu może prowadzić do wznowienia postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy.

REKLAMA

Prawo pierwokupu nieruchomości rolnej

Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie cywilnym prawo pierwokupu nieruchomości rolnej polega na tym, że może być ona sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. Jakie przesłanki muszą zaistnieć, by zrealizować prawo pierwokupu nieruchomości rolnej?

Przeznaczenie działki a plan zagospodarowania przestrzennego

Możliwości zabudowy i gospodarowania nieruchomościami w gminie zależą w dużej mierze od uchwalanego przez radę gminy planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli założenia planu są niezgodne z naszymi oczekiwaniami, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na porażkę w walce o naszą własność.

Rygor natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjnej

Co do zasady w postępowaniu administracyjnym przed upływem terminu do wniesienia odwołania nie wykonuje się decyzji, które podlegają zaskarżeniu. Ponadto, wykonanie decyzji zostaje wstrzymane, gdy zostanie ona zaskarżona. Ustawodawca wprowadził jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Błędne pouczenie strony w decyzji

Za każdym razem, kiedy otrzymujemy decyzję administracyjną, powinniśmy także zostać pouczeni o możliwości i sposobie odwołania się od niej. Bywa jednak, że organ administracyjny mylnie poinformuje stronę o przysługującym jej prawie do zaskarżenia rozstrzygnięcia. Czy błędne pouczenie może zaszkodzić stronie?

REKLAMA

Skutki zawarcia ugody przed organem administracji

Jedną z zasad ogólnych Kodeksu postępowania administracyjnego jest ugodowe załatwianie spraw. Ustawodawca tym samym konsekwentnie przewidział możliwość skorzystania z takiej instytucji, umieszczając przepisy dotyczące zawarcia ugody w dalszych rozdziałach Kodeksu.

Jak sprostować decyzję administracyjną?

Zdarza się, że do decyzji administracyjnej wkradną się drobne, oczywiste błędy. Prawo pozwala na dokonanie ich korekty bez potrzeby wydawania nowego rozstrzygnięcia. Kto i jak może sprostować decyzję administracyjną?

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?

Co może zrobić przedsiębiorca, gdy organ administracji publicznej wydał niekorzystną dla niego decyzję? Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje możliwość odwoływania się od decyzji administracyjnych. Jak prawidłowo się odwołać?

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Odwołanie od decyzji administracyjnej wymaga kilku dosyć prostych działań. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu przepisów szczególnych dotyczących organu, który decyzję wydał.

Czemu służy mediacja administracyjna?

Mediacja administracyjna to szczególny przykład mediacji pomiędzy organem administracji publicznej, a stroną w sprawie której wydano decyzję. Taka forma rozwiązania sporu ma na celu odciążenie sądów administracyjnych od składania skarg na rozstrzygnięcia organów.

Decyzja o warunkach zabudowy w postępowaniu odwoławczym

Decyzje ustalające warunki zabudowy stanowią często przedmiot odwołań składanych nie tylko przez sąsiadów projektowanej inwestycji, lecz także samych inwestorów. Skomplikowana materia podlegająca rozstrzygnięciu decyzją sprawia, że prawidłowe rozpoznanie odwołania przez samorządowe kolegium odwoławcze jest zadaniem trudnym, a niekiedy wymagającym specjalistycznej wiedzy.

Akta stanu cywilnego 2015

Z dniem 1 stycznia 2015 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Projekt zmian zakłada wprowadzenie informatyzacji rejestracji akt stanu cywilnego, elektroniczne formy odpisów akt stanu cywilnego a także uproszczenie procedur administracyjnych.

Pozwolenie na budowę zastąpione zgłoszeniem

Pozwolenie na budowę zastąpione zgłoszeniem budowy domu jednorodzinnego to jedna z głównych propozycji przewidywanych w projekcie zmian w ustawie – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.). Zastąpienie pozwolenia na budowę zgłoszeniem nastąpi, gdy dom jednorodzinny nie będzie negatywnie oddziaływał na środowisko ani na sąsiednie działki.

Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą

Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą jest instytucją przewidzianą wprost w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207). Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą pozwala na skorzystanie z preferencji podatkowej.

Mieszkanie dla młodych – dostępność programu

Mieszkanie dla młodych (MdM) to rządowy program finansowego wsparcia dla osób, które podjęły decyzję o zakupie pierwszego, własnego mieszkania. Od stycznia 2014 roku mają oni możliwość uzyskania dofinansowania wkładu własnego kredytu hipotecznego. Jak wygląda realna możliwość skorzystania z programu Mieszkanie dla młodych, czy jest on faktycznie dostępny?

Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Mieszkanie dla młodych (MdM) to nazwa rządowego programu, którego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla ludzi młodych. W poniższym poradniku przedstawiamy, jak działa program Mieszkanie dla młodych, jak krok po kroku skorzystać z MdM-u?

Użytkowanie wieczyste - aktualizacja opłat

Użytkowanie wieczyste to prawo odpłatne, obarczone jednorazową opłatą pierwszą oraz opłatą coroczną. Opłata coroczna za korzystanie z użytkowania wieczystego uiszczana jest do 31 marca danego roku. Kiedy i na jakich zasadach odbywa się aktualizacja opłat rocznych za użytkowanie wieczyste?

Sfałszowany podpis na doręczeniu przesyłki

Co w przypadku, gdy podpis na doręczeniu przesyłki został sfałszowany? Czy sfałszowany podpis wywołuje skutki prawne?

Podatek od garażu w 2015 roku

Podatek od garażu to danina płacona w ratach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku. Maksymalna stawka podatku od garażu w 2015 roku to 0,74 zł za metr kwadratowy. Jest ona obliczana wg stawki dla budynków mieszkalnych.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada wprowadzenie pisemnej umowy kredytowej pomiędzy osobą fizyczną a bankiem, która zagwarantuje osobom starszym finansowe środki na życie. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z konstrukcji odwróconego kredytu hipotecznego?

Nienależyty stan chodnika zimą

Nienależyty stan chodnika zimą, tzn. nieodśnieżony bądź śliski chodnik, może być przyczyną groźnego wypadku. Pieszemu, poszkodowanemu w wypadku, przysługuje prawo dochodzenia roszczeń: odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty. Podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie chodnika w należytym stanie (odśnieżanie) jest m.in.: właściciel nieruchomości.

Problemy z uciążliwymi sąsiadami

Mieszkając w zabudowie wielorodzinnej, każdy powinien się liczyć ze zdarzającym się sporadycznie zachowaniami sąsiadów, które wykraczając poza ramy porządku domowego, czy to przez głośne zachowanie, czy to inne niestosowne zachowanie. Każdy jest człowiekiem i zdarzają się sytuacje, w których sąsiad może być uciążliwy dla drugiego sąsiada. Nieznośny sąsiad potrafi naprawdę uprzykrzyć życie.

Odwołanie od decyzji administracyjnej

W jakich sytuacjach mamy prawo odwołania się od decyzji administracyjnej? Jak wygląda procedura odwoławcza?

Wezwanie na rozprawę

W postępowaniu administracyjnym rozprawa przeprowadzana jest zawsze, gdy zapewnia to przyspieszenie lub uproszczenie postępowania lub gdy wymagają tego przepisy. Można więc przyjąć, że rozprawa w całym postępowaniu odgrywa kluczową rolę i pozwala w pełni zrealizować zasady postępowania.

Będzie możliwość budowy na cudzym gruncie

Zgodnie z projektem zmian kodeksu cywilnego przygotowanym przez Ministerstwa Sprawiedliwości będzie można wznieść budowlę na cudzym, prywatnym gruncie.

Squatersi - wolni ludzie, w zniewolonym świecie

W świecie, w którym każdy goni za pieniądzem, gdzie wszyscy wypruwają sobie żyły byle tylko odłożyć na nowszy samochód czy większe mieszkanie, odnaleźli się oni. Squatersi, ludzie, którzy za nic mają prawo własności i zamieszkują puste zapomniane przez właścicieli budynki. Dla jednych są żyjącymi na czyjś rachunek obibokami, dla drugich zaś tymi, którzy sprzeciwili się systemowi i postanowili zasmakować niczym nieskrępowanej wolności.

Mieszkanie dla Młodych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych.

Podatek od nieruchomości 2014 – stawki maksymalne

Od 2014 roku wzrosną maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Stawki te są waloryzowane każdego roku przez Ministra Finansów.

Bezczynność organu podatkowego

W przypadku bezczynności organu podatkowego można go ponaglić. Gdy to nie pomaga, istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego.

Bezczynność organu podatkowego

W przypadku bezczynności organu podatkowego można go ponaglić. Gdy to nie pomaga, istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego.

Ubezpieczenie ochrony prawnej – sprawy dotyczące nieruchomości

W związku z posiadaniem nieruchomości, niejednokrotnie dochodzi do sporów prawnych, które swój finał znajdują w sądzie. W większości wypadków niezbędna jest pomoc profesjonalisty, czyli adwokata bądź radcy prawnego. Warto zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami, które co do zasady, są dosyć kosztowne. Z tego względu, bardzo korzystnym uzupełnieniem standardowego ubezpieczenia nieruchomości od szkód i zdarzeń losowych, jest dodatkowe ubezpieczenie ochrony prawnej.

Od 2014 r. pośrednik i zarządca nieruchomości bez licencji

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w wykonywaniu zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości. Od 2014 r. osoby wykonujące te zawody nie będą musiały posiadać licencji oraz odpowiedniego wykształcenia.

Zmiany w ustawie o księgach wieczystych

Prezydent podpisał ustawę o księgach wieczystych i hipotece. Dostęp do księgi wieczystej ułatwi się za pośrednictwem Internetu.

Instytucje dotyczące brytyjskiego prawa własności nieruchomości

Kształtujące się na przestrzeni wieków prawo brytyjskie obfituje w różne rodzaje własności nieruchomości, które są nieporównywalnie bardziej skomplikowane od tych przyjętych w rodzimym prawodawstwie. Czym charakteryzuje się brytyjskie prawo własności nieruchomości?

Podatek rolny 2014

Od 1 stycznia 2014 r. podatek rolny czekają zmiany. Ma być on neutralny dla rolników. Naliczanie podatku będzie odbywało się według ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy.

Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym


Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym stanowi swego rodzaju upoważnienie do działania w imieniu strony postępowania administracyjnego przed organami administracji publicznej. Kodeks postępowania administracyjnego stanowi, iż strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.

Warto oszukiwać w deklaracjach śmieciowych?

Od 1 lipca 2013 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na jej mocy, gminy przejęły obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami.

Mieszkanie dla młodych w 2014 r.

Program "Mieszkanie dla młodych" prawdopodobnie zacznie obowiązywać od 2014 r. Niewykluczone, że nowy program obejmie również nieruchomości z rynku wtórnego. Prace nad nowym programem jeszcze trwają.

Służebność przesyłu - prawa właściciela nieruchomości

Służebność przesyłu może powstać na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Umowa powinna w szczególności określać treść ustanowionej służebności oraz ujmować ewentualne wynagrodzenie przysługujące właścicielowi obciążonej nieruchomości.

Jak przedawniają się roszczenia z umowy najmu lokali użytkowych?

Dochodzenie niektórych roszczeń na drodze prawnej może być ograniczone lub całkowicie wyłączone z uwagi na upływ terminu przedawnienia. W przypadku upływu terminu przedawnienia dłużnik (najemca) może odmówić spełnienia świadczenia (zapłaty czynszu, opłat dodatkowych, service charge, licznikowych itp.).

Kto powinien złożyć deklaracje śmieciowe?

Deklaracje zobowiązani są złożyć właściciele domów jednorodzinnych i niewielkich budynków. Właściciele mieszkań i mieszkańcy budynków wielolokalowych nie składają odrębnych deklaracji do gminy. W tym przypadku obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na zarządzającym.

Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wiąże się z wnoszeniem uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wady mieszkania a obniżenie czynszu w Niemczech

Prawo najmu lokali jest już bardzo skomplikowaną i rozbudowaną dziedziną prawa. Ponad 50 milionów mieszańców w Niemczech wynajmuje mieszkania. Spory prawne ( w roku 2009 ponad 250 tysięcy procesów) między wynajemcami a lokatorami są niejako zaprogramowane.

Nowe zasady odbioru odpadów komunalnych

Od 1 lipca 2013 r. ruszy nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Właścicielami odpadów komunalnych staną się gminy odpowiedzialne za całokształt lokalnej gospodarki odpadami komunalnymi. Będą one także odpowiadały za spełnianie przez Polskę wymogów unijnych w zakresie recyklingu i ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Zapis a spadek – ulgi PIT przy sprzedaży nieruchomości

Zapis testamentowy ma charakter nabycia w drodze spadku. Zapisobierca posiada takie samo prawo do ulgi PIT przy sprzedaży nieruchomości jak spadkobierca.

Najem mieszkania od jednego z małżonków

Wynajmując mieszkanie mało kto zastanawia się nad sytuacją prawną osoby wynajmującej. Warto poznać odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości wynajęcia mieszkanie od jednego z małżonków w trakcie trwania bądź ustania małżeństwa. Czy czynność prawna dokonana w takiej sytuacji jest ważna?

Amortyzacja budynku częściowo oddanego do użytku

Podatnicy, chcący postępować zgodnie z prawem, nie do końca jednak świadomi, jak to prawo rozumieć, mogą składać do Ministra Finansów wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej. Niezadowolony z odpowiedzi podatnik może skierować sprawę na drogę sądową, a w efekcie otrzymać orzeczenie zasadniczo odmienne od stanowiska organu.

REKLAMA