reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Mieszkanie dla młodych – dostępność programu

Mieszkanie dla młodych – dostępność programu

Mieszkanie dla młodych (MdM) to rządowy program finansowego wsparcia dla osób, które podjęły decyzję o zakupie pierwszego, własnego mieszkania. Od stycznia 2014 roku mają oni możliwość uzyskania dofinansowania wkładu własnego kredytu hipotecznego. Jak wygląda realna możliwość skorzystania z programu Mieszkanie dla młodych, czy jest on faktycznie dostępny?

Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304) weszła w życie 23 listopada 2013 roku. Jej celem jest zapewnienie osobom młodym preferencyjnych warunków zakupu pierwszego, własnego M. Program przewiduje rządową pomoc finansową w postaci dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego.

Założenia programu Mieszkanie dla młodych

Łącznie należy spełnić szereg ustawowo wskazanych warunków. Wśród których wymienić można: nie posiadanie innego mieszkania własnościowego (również w przeszłości), nie ukończenie 35 roku życia w chwili składania wniosku, dokonanie zakupu mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego i nieprzekraczającego 75 m² lub domu o maksymalnej powierzchni 100 m² (odpowiednio 85 m² i 110 m² - jeżeli nabywca wychowuje min. 3 dzieci), wzięcie kredytu co najmniej na 50% ceny mieszkania na okres minimum 15 lat. Zakupione mieszkanie ma służyć wyłącznie zaspokojeniu celów mieszkaniowych. Nie można go sprzedać wcześniej niż po upływie 5 lat od zakupu. Cena mieszkania nie może także przekroczyć określonego limitu. Jest on wskazany dla ceny za 1 m². Właśnie to kryterium okazuje się być największą przeszkoda w przystąpieniu do programu Mieszkanie dla młodych.

Zobacz również: Jak skorzystać z programu Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Limity cenowe

Oznacza, to, że program MdM wyznacza maksymalne ceny mieszkań.

Limity cenowe mieszkań kwalifikujących się do preferencyjnych kredytów są zazwyczaj znacznie niższe od cen rynkowych. Eliminuje to wiele lokali z programu. Lokal, którego zakup przewyższy wskazany limit nie zostanie objęty programem.

Jeśli więc będziemy chcieli kupić nowe mieszkanie w stolicy, którego cena za m² wynosi 7 500 zł, nie otrzymamy rządowego wsparcia.

W dużych miastach trudno więc znaleźć nieruchomość, która spełni warunki ustawy (będzie jednocześnie nowa – w stanie deweloperskim oraz nie przekroczy wskazanego limitu cenowego). Największe trudności w skorzystaniu z preferencji zakupu mieszkania napotkają mieszkańcy dużych miast (Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Poznania). Mimo, że lokalizacje te nie narzekają na brak przedsięwzięć deweloperskich, to rzeczywiste (rynkowe) ceny mieszkań są znacznie wyższe niż limity zaproponowane w MdM.

Łódź – odpowiedź na potrzeby młodych

Okazuje się, że komfortowa sytuacja na rynku mieszkań panuje w Łodzi. To właśnie tam program Mieszkanie dla Młodych cieszy się największą dostępnością. Większość inwestycji deweloperskich realizowanych w tym mieście pozwala na znalezienie mieszkania zgodnego z programem MdM. Powyższe jest związane z faktem, iż Łódź jest miastem dużym. Realizuje więc liczne inwestycje deweloperskie. Nowe mieszkania powstają, są ciągle oddawane do użytku i dostępne. Jednocześnie ceny nieruchomości nie są wygórowane, tak jak ma to miejsce w Warszawie czy Krakowie. Limit programu MdM został w Łodzi ustalony na relatywnie wysokim poziomie (5 miejsce w kraju). Kumulacja powyższych czynników umożliwia swobodne znalezienie a nawet wybór mieszkania i skorzystanie z rządowej dopłaty do niego.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 20.10.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mieszkanie dla młodych /Fot. Fotolia
Mieszkanie dla młodych /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama