REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Refundacja, Leczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Badanie, leczenie i rehabilitacja osób z zaburzeniami psychicznymi

Orzeczenie lekarskie wydawane jest po przeprowadzeniu badania na podstawie analizy wszystkich danych, jakimi dysponuje lekarz. Każdorazowo szpital musi posiadać informacje o tym, kiedy pacjent opuścił szpital, w jakim celu i na jakiej podstawie.

Realizacja recept na leki refundowane

Zakup leków refundowanych może przysporzyć pacjentowi sporo kłopotów. Z jakimi problemami może spotkać się pacjent realizując receptę na lek refundowany?

Refundacje i pożyczki Vademecum

Bezrobotny może liczyć w swoich poszukiwaniach zatrudnienia lub w próbach rozpoczęcia własnej działalności na dotacje, refundacje, stypendia i dodatki.

Nowy wykaz leków refundowanych od 1 marca 2012 r.

Wykaz obowiązujący od 1 marca 2012 r. zawiera nowe stawki dopłat dla pacjentów.

REKLAMA

Ustawa refundacyjna – nowelizacja

W dniu 9 lutego 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 25.01.2012 r., poz. 95, dalej „nowelizacja”).

Nowelizacja ustawy refundacyjnej

Nowa ustawa o refundacji leków weszła w życie 1 stycznia 2012 r. a już jest zmieniona. Nowelizację ustawy refundacyjnej podpisał prezydent.

Prezydent podpisze znowelizowaną ustawę refundacyjną

Prezydent uważa znowelizowaną ustawę refundacyjną za "absolutnie pilną" i korzystną dla pacjentów.

Refundacja leków: protest aptekarzy

Nie cichną kontrowersje wokół funkcjonującej od 1 stycznia 2012 ustawy o refundacji leków. Od 16 stycznia 2012 r. swój protest zaczęli aptekarze.

REKLAMA

Jak długo może trwać odwyk?

Odwyk jest środkiem zabezpieczającym przewidzianym w Kodeksie karnym. Polega on na umieszczeniu sprawcy w zamkniętym zakładzie leczenia odwykowego. Na jak długo można umieścić sprawcę w takim zakładzie?

Będą zmiany w refundacji leków

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie refundacji leków. Wedle zmian lekarze nie będą karani za niewłaściwe wypisywanie recept.

Odmowa wypisania recepty na lek refundowany - co robić?

Gdy ze strony lekarza spotkamy się z odmową wypisania recepty na lek refundowany, możemy skorzystać z pomocy Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjent ma prawo dochodzić swych praw również przed sądem cywilnym.

Refundacja leków 2012

Nowa ustawa refundacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. Co się zmienia? Jak zmiany te odczują pacjenci?

Jakie refundacje przysługują bezrobotnym?

Bezrobotni mogą liczyć na refundacje kosztów wyposażenia i doposażenia ich stanowisk pracy oraz na refundacje kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak należy wyjaśnić, że przyznawane pieniądze są wypłacane pracodawcom zatrudniającym bezrobotnych.

Bezpłatne leki - dla kogo?

Niektóre osoby mogą nabywać leki nieodpłatnie. Wystarczy recepta i dokument potwierdzający uprawnienia.

Listy leków refundowanych będą częściej aktualizowane

Minister zdrowia będzie miał możliwość częstszego aktualizowania wykazów refundowanych medykamentów. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2012 r.

Nowe listy leków refundowanych 2011

16 listopada wejdą w życie nowe listy leków refundowanych. W nowych wykazach zabraknie długodziałających analogów insuliny. Pojawią się natomiast medykamenty służące do leczenia wczesnej postaci raka piersi.

Czy pracodawca może otrzymać dopłatę do pracy więźnia?

Wynagrodzenie za pracę skazanego nie powinno być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Pracodawca, który zatrudnia osobę odbywającą karę pozbawienia wolności może ubiegać się o refundację części tego wynagrodzenia.

Umieszczenie w zakładzie leczenia odwykowego

Obok kary pozbawienia wolności, sąd może orzec w stosunku do osoby uzależnionej środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zakładzie odwykowym. Pobyt w takim zakładzie nie może być krótszy niż 3 miesiące, ani dłuższy niż dwa lata, a to po jakim okresie sprawca zostanie zwolniony zależy w głównej mierze od wyników leczenia.

Uzależnienie od narkotyków - gdzie szukać pomocy?

Jeśli mamy do czynienia z osobą uzależnioną od narkotyków w pierwszej kolejności warto się zgłosić do punktu konsultacyjnego ds. uzależnień. Tam można uzyskać informacje dotyczące pierwszej pomocy oraz tego jakie leczenie w danym przypadku byłoby najbardziej wskazane. Dalszą pomoc można uzyskać, np. w poradni ambulatoryjnej, oddziałach detoksykacyjnych, oddziałach leczenia uzależnień, czy innych placówkach.

Nowa ustawa refundacyjna niekorzystna dla pacjentów?

Zakazane będą promocje, karty rabatowe czy zniżki dla seniorów.

Znikną leki za złotówkę

Pacjenci nie kupią lekarstw za złotówkę, a apteki nie dadzą upustu na leki refundowane.

Kiedy jest możliwa wizyta lekarza specjalisty w domu pacjenta?

Przy spełnieniu odpowiednich kryteriów możliwe jest uzyskanie świadczenia gwarantowanego nawet we własnym miejscu zamieszkania. Kiedy jest taka możliwość?

Czy monitoring w szpitalu łamie prawa pacjenta?

Monitoring stał się powszechnym zjawiskiem w szkołach oraz w wielu miejscach publicznych. Coraz częściej również dyrektorzy szpitali decydują się na jego instalację w swoich placówkach. Wraz z instalacją powstaje pytanie, czy kamery nie łamią praw pacjenta.

Kiedy pacjent może zostać wypisany ze szpitala?

Wypisanie pacjenta ze szpitala następuje na jego żądanie, a także ze względu na stan zdrowia lub naganne zachowanie. Decyzję o wypisie podejmuje lekarz.

Za powikłania po leczeniu w szpitalu można dochodzić odszkodowania

Pacjent, który w wyniku leczenia szpitalnego doznał rozstroju zdrowia będzie mógł dochodzić swoich roszczeń przed wojewódzką komisją ds. orzekania. Pozwoli to na dużo szybsze załatwienie sprawy, gdyż komisja będzie miała 30 dni od dnia złożenia wniosku na wydanie orzeczenia.

Jaki obszar może być uznany za uzdrowisko?

Status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej stwarza podstawy prawno – organizacyjne do prowadzenia na danym obszarze lecznictwa uzdrowiskowego oraz działalności wypoczynkowej i turystycznej.

Pseudoefedryna ograniczona nowelizacją ustawy

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza w życie ograniczenie możliwości zakupów leków zawierających pseudoefedrynę, która jest bardzo popularnym składnikiem leków na katar.

Planowane zmiany w refundacji leków

W sejmie trwają pracę nad nową ustawą mającą zmienić sposób sprzedaży leków refundowanych przez apteki.

Jak refundowane są leki?

W obecnym stanie prawnym apteka, która sprzedaje leki refundowane musi zarejestrować się w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Apteka składa formularz rejestracyjny, w którym zawarte są dane o aptece oraz wyrażona chęć sprzedawania leków i towarów refundowanych przez fundusz.

Czy firma farmaceutyczna może zaskarżyć niekorzystną dla siebie decyzję?

Niekorzystna decyzja w przedmiocie dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego, wydana na rzecz firmy farmaceutycznej, może zostać przez nią zaskarżona na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego.

Jakie zmiany w refundacji leków?

Zgodnie z nową ustawą refundacyjną, producenci leków maja obniżyć marże na leki. Jednak nowe przepisy nie przewidują żadnych promocji i obniżek dla pacjentów.

Jakie są zasady refundacji leków?

Kwestia refundacji leków została uregulowana w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z treścią jej przepisów refundowane są leki podstawowe, recepturowe i uzupełniające. Jakie są zasady ich refundacji?

Czy pakiet medyczny jest przychodem pracownika?

Wielu pracodawców wyposaża swoich pracowników w pakiety zdrowotne. Do czasu uchwały sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego pakiety te budziły wątpliwości co do obowiązku opodatkowania takich dodatkowych świadczeń medycznych dla pracowników.

Z receptą w aptece - poradnik pacjenta

Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości pacjentów związane z realizacją recepty w aptece począwszy od terminów realizacji po możliwość zakupu tańszych zamienników.

Sprzedaż leków refundowanych przez apteki tylko z umową z NFZ

Do sprzedaży leków refundowanych przez apteki konieczne będzie podpisanie umowy z Narodowym Funduszem zdrowia. Nad ustawą refundacyjną pracują obecnie posłowie.

NFZ nie zawsze zrefunduje koszty leczenia za granicą

Przepisy unijne określą sytuacje, kiedy na leczenie w innym kraju członkowskim będzie wymagało zgody Narodowego Funduszu Zdrowia.

Leki refundowane – nowy projekt ustawy

Projekt ustawy refundacyjnej zawiera przewiduje wprowadzenie marż i sztywnych cen na leki refundowane. Zmian nie chcą farmaceuci oraz lekarze.

Co umożliwia europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego?

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego umożliwia dostęp do świadczeń zdrowotnych w każdym państwie Unii Europejskiej na takich samych zasadach, jakie obowiązują ich obywateli. Warto pamiętać, aby wyrobić ją przed wyjazdem.

Refundacja za zatrudnianie młodocianych

Pracodawcy zatrudniający młodocianych w określonych zawodach mogą uzyskać z tego tytułu refundację. Wnioski należy składać do komend OHP. Od 1 stycznia wojewódzkim komendom OHP przysługuje bowiem prawo zatrudniania młodocianych i ubiegania się o refundację z Funduszu Pracy.

Refundacja sprzętu ortopedycznego – dla kogo?

Narodowy Fundusz Zdrowia ma możliwość udzielenia dofinansowania na zakup sprzętu ortopedycznego (wózek inwalidzki czy proteza), osobom, które ze względu na swój stan zdrowia zmuszone są do takiego zakupu.

Jak otrzymać receptę we Francji?

Aby uzyskać receptę we Francji należy udać się z kserokopią EKUZ do lekarza, który ma zawartą umowę z francuskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego (conventionné). O refundację poniesionych kosztów można ubiegać się zarówno we francuskiej kasie chorych, jak i po powrocie do kraju we właściwym oddziale NFZ.

Kto ma prawo do bezpłatnych przedmiotów ortopedycznych?

Przepisy Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określają komu przysługują bezpłatne wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi.

Bezpłatne zaopatrzenie w leki - komu przysługuje?

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określa komu przysługują bezpłatne leki .

Ile opakowań leku może jednorazowo przepisać lekarz?

Chciałabym wyjechać na kilka miesięcy z kraju. Czy lekarz może wypisać mi większą dawkę leku, żebym mogła wziąć je ze sobą?

Błędy w recepcie - czy można ją zrealizować

W pewnych sytuacjach, gdy recepta nie zawiera pewnych informacji lub są one błędnie wpisane, niezbędnych poprawek może dokonać farmaceuta. Nie dotyczą one jednak danych niezbędnych do wystawienia recepty, a więc m. in. postaci leku czy jego dawki.

Czy muszę wykupić wszystkie leki umieszczone na recepcie?

Mój lekarz wypisał mi receptę na trzy różne lekarstwa. Jeden z tych leków jeszcze posiadam, więc chętnie kupiłbym go za kilka dni. Czy mam taką możliwość?

Czy mogę zrealizować receptę w Belgii?

Wybieram się do Belgii do córki. Zamierzam spędzić tam 2 miesiące. Czy będę mogła zrealizować polskie recepty na miejscu?

Jak uzyskać receptę w Niemczech

W Niemczech uprawnionym do wystawiania recepty jest lekarz, który ma podpisany kontrakt z kasą chorych.

Nowa lista leków refundowanych - kto otrzyma tańszy lek?

Zgodnie z projektem rządu na nowej liście leków refundowanych znajdą się analogi insulin dla pacjentów chorych na cukrzycę. Refundacja obejmie również niemal 400 odpowiedników oryginalnych medykamentów.

Leki refundowane – co warto wiedzieć o zmianach

Nowa lista leków refundowanych wprowadza pewne zmiany. Zniknie możliwość kupienia leku za złotówkę. Cenę lekarstwa ustali nie hurtownia czy apteka a Ministerstwo Zdrowia.

REKLAMA