| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Bezpłatne leki - dla kogo?

Bezpłatne leki - dla kogo?

Niektóre osoby mogą nabywać leki nieodpłatnie. Wystarczy recepta i dokument potwierdzający uprawnienia.

Więcej aktualnych informacji na temat leków refundowanych dla seniorów: Refundacja leków dla osób starszych – co warto o niej wiedzieć?

Do bezpłatnych leków i wyrobów medycznych, koniecznych do wykonania świadczenia  mamy prawo, gdy znajdziemy się w szpitalu.

Niektórym pacjentom chorującym na choroby zakaźne lub psychiczne oraz upośledzonym umysłowo przysługują bezpłatne medykamenty. Wykaz chorób oraz nieodpłatnych leków, które mogą zostać przepisane przez lekarza zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2011 r. w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. W załączniku rozporządzenia znajdziemy wykazy bezpłatnych leków na takie przypadłości jak m. in.: choroba Leśniowskiego-Crohna, choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe, cukrzyca, Epidermolysis bullosa, gruźlica, jaskra, mukowiscydoza, neuralgia popółpascowa przewlekła, nowotwory złośliwe, rak piersi, padaczka, stan po przeszczepie narządu unaczynionego bądź szpiku, stan po resekcji trzustki, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Specjalne przywileje przysługują honorowym dawcom krwi. Po okazaniu legitymacji „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” mamy prawo do bezpłatnych leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu.

Pamiętajmy, iż warunkiem do otrzymania bezpłatnego leku jest posiadanie recepty.

Zobacz również: serwis: Prawa seniora

Do bezpłatnego zaopatrzenia w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających mają prawo również inwalidzi wojenni, osoby represjonowane (ich małżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowcy i wdowy po zmarłych inwalidach wojennych i osobach represjonowanych.;

Z powyższych uprawnień mogą korzystać również żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe, ćwiczenia wojskowe oraz pełniący służbę kandydacką, służbę przygotowawczą lub służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Aby uzyskać lek, należy przedstawić odpowiedni dokument potwierdzający uprawnienia, a więc książeczkę lub legitymację.

Zobacz również: Uprawnienia inwalidy wojennego

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r.o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2011 r. w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »