reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Jak uzyskać receptę w Niemczech

Jak uzyskać receptę w Niemczech

W Niemczech uprawnionym do wystawiania recepty jest lekarz, który ma podpisany kontrakt z kasą chorych.

Lekarzowi należy przedstawić dowód tożsamości oraz EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą należy zabrać ze sobą udając się w podróż za granicę. Kartę wystawia odpowiedni oddział NFZ).

Pacjent, który nie ma przy sobie karty EKUZ zostanie obciążony kosztami leczenia tak jak pacjent prywatny. Oznacza to, że poniesie pełną odpłatność za leki. Aby móc skorzystać z systemu dopłat, należy dostarczyć lekarzowi EKUZ do końca kwartału, w którym skorzystaliśmy z leczenia.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie specjalnego druku (druk 81). Zamieszczamy w nim informacje o czasie planowanego pobytu oraz składamy oświadczenie, iż nie przybyliśmy do Niemiec w celu leczenia.

Tylko pierwsza wizyta u lekarza jest odpłatna. Należy zatem zachować dowód opłaty i okazać go przy następnej wizycie, aby uniknąć niepotrzebnych opłat. Bezpłatna jest wizyta u lekarza specjalisty, jeżeli posiadamy skierowanie. W przypadku braku odpowiedniego skierowania za wizytę trzeba zapłacić (10 EUR).

Na podstawie EKUZ mamy prawo do świadczeń medycznych w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. O tym, czy nasze leczenie ma taki charakter, decyduje lekarz, biorąc pod uwagę jego charakter oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w danym państwie członkowskim UE.

Zobacz również: Zapomniałem recepty - czy otrzymam lek

Jak uzyskać zwrot kosztów za zakup leków

Poza wkładem własnym można uzyskać zwrot poniesionych kosztów zakupu leków. W tym celu po powrocie do Polski należy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Należy mieć przy sobie recepty, rachunki oraz faktury.

Szczegółowych informacji udziela Narodowy Fundusz Zdrowia. Na miejscu uzyskamy informację w kasach chorych oraz w Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung Ausland (DVKA)
Pennefeldsweg 11 - 15
53177 Bonn, Deutschland,
Tel. 00 49 228 95 30-0 ,
Tel. 00 49 228 95 30-6 00
Adres internetowy: www.dvka.de

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Zobacz również serwis: Leki refundowane

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tylko pierwsza wizyta u lekarza w Niemczech jest odpłatna.
Tylko pierwsza wizyta u lekarza w Niemczech jest odpłatna.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama