reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy pakiet medyczny jest przychodem pracownika?

Czy pakiet medyczny jest przychodem pracownika?

Wielu pracodawców wyposaża swoich pracowników w pakiety zdrowotne. Do czasu uchwały sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego pakiety te budziły wątpliwości co do obowiązku opodatkowania takich dodatkowych świadczeń medycznych dla pracowników.

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził ze pakiety medyczne stanowią istotny wymiar finansowy, co powoduje że NSA uznało, że pracownik nabywający dzięki pracodawcy możliwość nieodpłatnego korzystania z prywatnej opieki medycznej, otrzymuje przysporzenie majątkowe. W konsekwencji czego NSA orzekło, że wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy.

Uchwała NSA wskazuje na obowiązek opodatkowania korzyści, jakie przysługują pracownikom z dodatkowych świadczeń medycznych, które wynikają z zakupionych przez pracodawcę pakietów.

Zobacz: Zmiany w europejskim i krajowym finansowaniu leczenia

Pracownicy będą opodatkowani bez względu na to czy z danego pakietu skorzystają czy nie. W uzasadnieniu uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego możemy przeczytać, że umowa między pracodawcą a danym centrum medycznym polega na przekazaniu przez pracodawcę świadczenia pieniężnego w zamian za zobowiązanie się danego centrum medycznego do zapewnienia, w razie takiej potrzeby, opieki medycznej uprawnionym pracownikom. Jej istota nie jest zatem związana wyłącznie z faktem udzielenia konkretnych świadczeń medycznych, lecz obejmuje także gotowość do świadczenia odpowiednich usług. Taka gotowość jest opłacana przez pracodawcę bez względu na to, czy pracownik skorzysta ze świadczeń, czy też nie.

Reasumując pakiety zdrowotne są przychodem pracownika i należy od nich odprowadzać podatek. 

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pakiety zdrowotne są przychodem pracownika.
Pakiety zdrowotne są przychodem pracownika.

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama