REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd, Kodeks postępowania cywilnego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niska efektywność pracy sądów

Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi analizę efektywności pracy sądów na podstawie ewidencji spraw i wskaźników za pierwsze półrocze 2017 r. Wyniki wskazują na niską efektywność sądów.

Przejęcie przez wierzyciela licytowanej nieruchomości na własność

Wierzyciel licytowanej nieruchomości ma możliwość przejęcia jej na własność. Przejęcie nieruchomości dłużnika przez wierzyciela może nastąpić po drugiej bezskutecznej licytacji nieruchomości. Wierzyciel powinien złożyć w tym celu wniosek do sądu w terminie tygodnia po licytacji.

Skutki sprzeciwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym gdy sprzeciw wnosi tylko jeden z kilku pozwanych

Sąd Najwyższy w dniu 9 czerwca 2017 roku, sygn. akt: III CZP 21/17, podjął uchwałę rozstrzygającą zagadnienie prawne związane z interpretacją art. 50536 zd 1. ab initio Kodeksu postępowania cywilnego, określającego skutki wniesienia sprzeciwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym i stanowiącego, że w razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc w całości.

Wpis w sprawach sądowoadministracyjnych w 2018 r.

Wpis to opłata pobierana od pism rozpoczynających postępowanie sądowo-administracyjne. Wysokość wpisu różni się w zależności m.in. od wysokości należności pieniężnej objętej zaskarżonym aktem czy też od rodzaju pisma jakie jest wnoszone do sądu.

REKLAMA

Koniec z fikcją doręczenia pism procesowych w sprawach cywilnych

W ostatnich dniach listopada 2017 r. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło oficjalny projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Dostępna na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji nowelizacja zakłada gruntowną reformę procedury cywilnej. Jednym z jej składników są zmiany dotyczące doręczeń pism procesowych. Co oznaczają dla powodów?

System Losowego Przydziału Spraw 2018 r.

Od 2 stycznia 2018 r. w sądach zacznie funkcjonować System Losowego Przydziału Spraw. Nowy system zastąpi prezesów sądów w zadaniu przydzielania sędziom spraw. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że system bardzo dobrze spisał się w trakcie rozpoczętego w październiku br pilotażu.

Elektroniczny KRS od 2020 r.

Szykują się przełomowe zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje aby od 1 marca 2020 r. wszystkie sprawy związane z KRS były załatwiane przez Internet - wszystkie wnioski będą elektroniczne, pojawi się możliwość kontaktu z sądem przez internet, a także zniknie obowiązek składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego.

Wywiad środowiskowy - nowe przepisy porządkujące wejdą w życie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy przewidującą uporządkowanie przepisów dotyczących wywiadów środowiskowych. Dzięki temu kuratorzy sądowi uzyskają niebudzącą wątpliwości podstawę prawną do przeprowadzania wywiadów środowiskowych.

REKLAMA

Postępowanie upadłościowe a śmierć dłużnika

Prawo przewiduje możliwość kontynuacji postępowania upadłościowego wszczętego przed śmiercią dłużnika, jak również wszczęcie takiego postępowania po jego śmierci. Wobec czego wierzyciele powinni mieć świadomość, że ich uprawnienia do dochodzenia swoich należności w postępowaniu upadłościowym nie odchodzą bezpowrotnie wraz ze śmiercią dłużnika.

MS planuje zmiany w postępowaniach gospodarczych

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział na sobotniej konferencji prasowej zmiany w postępowaniach gospodarczych. Nowa procedura ma być przemyślana, przyspieszona oraz uproszczona.

Nadawanie klauzuli wykonalności przez sąd

Jak wynika z badań Instytutu Badawczego ABR SESTA tylko niewielki procent sądów wywiązuje się z terminu nadawania klauzuli wykonalności. Zgodnie z art. 781(1) kodeksu prawa cywilnego, powinno to zajmować do 3 dni od daty złożenia wniosku.

Kiedy następuje uznanie za zmarłego, a kiedy sądowe stwierdzenie zgonu

Zarówno uznanie osoby za zmarłą jak i stwierdzenie przez sąd zgonu danej osoby wywołuje określone skutki w sferze spadkowej. Mimo iż te instytucje wywołują ten sam skutek to jednak różnią się jednak od siebie - sprawdź na czym polega różnica!

Ruszył pilotaż Systemu Losowego Przydziału Spraw 2018

Bezstronność jest podstawowym warunkiem sprawiedliwości w sądach. Dlatego przydzielanie spraw poszczególnym sędziom musi być całkowicie przejrzyste i wolne od „ręcznego” sterowania. Zapewni to komputerowy System Losowego Przydziału Spraw (SLPS), który zacznie obowiązywać we wszystkich sądach powszechnych w całym kraju od początku stycznia 2018 r. W dniu 16 października ruszył pilotaż systemu.

SO: Prywatne blokady są nielegalne

Tylko uprawniony organ państwowy może zakładać blokady na koła – tak orzekł Sąd Okręgowy w Katowicach. Zakładanie blokad na koła to ograniczenie prawa własności i prawo do zastosowania tego środka ma wyłącznie państwo. Oznacza to, że prywatne blokady na koła są nielegalne.

Przepis o egzekucji z majątku byłego wspólnika spółki niekonstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że egzekucja z majątku byłego wspólnika spółki nie może pozbawiać go prawa do sądu. W tym zakresie przepis Kodeksu postępowania cywilnego jest niezgodny z konstytucją.

Czy 16-latka może wyjść za mąż?

W polskim prawie zasadą jest to, że związek małżeński mogą zawrzeć osoby pełnoletnie. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Sprawdź o czym mowa!

Sądowe ustalenie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego

Jeżeli matka dziecka nie chce oświadczyć, że mężczyzna jest ojcem dziecka może on ubiegać się o ustalenie ojcostwa na drodze sądowej. W tym celu musi złożyć pozew i na rozprawie udowodnić, że jest ojcem dziecka. Z pozwem w sprawie ustalenia ojcostwa może wystąpić także matka, dziecko lub nawet prokurator.

Jak złożyć skargę na sędziego sądu powszechnego?

Skargę na sędziego sądu powszechnego składa się do właściwego prezesa sądu. Można wnieść ją w formie pisemnej, ustnej, a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Skarga powinna zostać rozpatrzona niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu miesiąca od daty jej wpływu.

Prezydent przedstawił swoją propozycję reformy sądownictwa

Prezydent RP Andrzej Duda przedstawił na konferencji prasowej swoje projekty ustaw dotyczące Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Przedstawił również propozycję zmiany w Konstytucji RP.

TK: Sądy nie mogą rozpatrywać prawidłowości powołania prezesa Trybunału Konstytucyjnego

W poniedziałek Trybunał Konstytucyjny orzekał, na wniosek posłów PiS, w sprawie legalności zbadania przez sądy prawidłowości powołania prezesa TK oraz wyboru sędziów TK przez Sejm. Orzeczenie zapadło niejednogłośnie. Zdanie odrębne złożył sędzia Leon Kieres.

Jakie dowody może przedstawiać pracownik przed sądem w sporze o nadgodziny?

Wykazanie nadgodzin przez pracownika w procesie sądowym nie jest sprawą prostą. Dochodzenie swoich praw w tym zakresie ułatwić może pracownikowi brak prowadzenia ewidencji czasu pracy. Jakimi dowodami może posługiwać się pracownik w sporze o nadgodziny wiedząc, że nie zawsze sąd bez wątpliwości przyzna rację pracownikowi?

Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych wejdzie w życie

Prezydent złożył podpis pod nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych. Jest to jedna z trzech ustaw, które przewidywały gruntowną reformę sądownictwa. Pozostałe dwie (ustwawę o KRS oraz o Sadzie Najwyższym) Prezydent zamierza zawetować.

Projekt zmian w powoływaniu sędziów Sądu Najwyższego

Od kilku dni toczy się burzliwa dyskusja na temat kontrowersyjnego projektu poselskiego dotyczącego zmian w Sądzie Najwyższym. Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu odbywa się pierwsze czytanie projektu a przed budynkiem Sejmu trwają protesty. Jakie rozwiązania przewiduje ustawa?

Zmiany w ustroju sądów

Zmiana zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom - to główne zapisy nowelizacji przepisów o ustroju sądów, które w środę przyjął Sejm.

Dochodzenie należności od członka wspólnoty mieszkaniowej

W świetle przepisów ustawy o własności lokali właściciel lokalu ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu oraz obowiązany jest uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. W przypadku niewywiązania się przez właściciela lokalu z wyżej wskazanych obowiązków wspólnocie mieszkaniowej przysługuje roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej z tytułu kosztów obciążających właściciela lokalu.

Podsumowanie zmian w prawie w czerwcu 2017 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w czerwcu 2017 r. Zmiany dotyczą regulacji z zakresu prawa i postępowania cywilnego, administracyjnego, jak również zmiany dotyczące pracy tymczasowej oraz Krajowego Rejestru Sądowego.

Czy organ podatkowy może przekazać nadpłatę podatku komornikowi?

Organ podatkowy w pierwszej kolejności ma obowiązek zbadać to, czy podatnik nie ma zaległości podatkowych. Jeżeli okaże się, że takich zaległości nie posiada, wówczas organ podatkowy ma obowiązek przekazać nadpłatę komornikowi prowadzącemu egzekucję.

Nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury podpisana przez Prezydenta

Ukończenie Krajowej Szkoła Sądownictwa i Prokuratury jest warunkiem dojścia do zawodu sędziego lub prokuratora. Zgodnie z nowelizacja ustawy o KSSiP asesorzy sądowi otrzymają wszelkie atrybuty niezawisłości i jeżeli ich praca nie będzie budziła zastrzeżeń ich kandydatura zostanie przedstawiona Prezydentowi.

Jak dochodzić swoich roszczeń od wspólników spółki jawnej

Jeżeli chcemy dochodzić swoich roszczeń od wspólników spółki jawnej, mamy możliwość skorzystania z kilku możliwości. Możemy pozwać wspólników wraz ze spółką w jednym postępowaniu, pozwać samą spółkę a następnie pozwać wspólników lub pozwać spółkę i rozciągnąć klauzulę wykonalności na wspólników.

Projekt zmian w KRS przyjęty przez sejmową komisję sprawiedliwości

We wtorek został przyjęty przez komisję projekt zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. Główna poprawka wprowadzona do projektu przewiduje, że Prezydium Sejmu lub 50 posłów będzie mogło wybierać kandydatów na członków KRS wyłącznie spośród sędziów zarekomendowanych przez środowiska prawnicze.

Nowe przepisy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury

W czwartek Sejm przegłosował zmiany odnośnie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jej absolwenci mają zostawać asesorami sądowymi. Co jeszcze zakłada nowelizacja?

Prawo dziecka do udziału w rozprawach

Najnowsza nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego będzie gwarantowała prawo dziecka do udziału w rozprawach cywilnych oraz administracyjnych. O dopuszczeniu dziecka do udziału w rozprawie w charakterze publiczności decydował będzie przewodniczący składu sędziowskiego.

Niestawiennictwo świadka na rozprawie karnej

Obowiązek stawiennictwa świadka na rozprawie wynika z art. 177 kpk. Co w sytuacji jeśli prawidłowo zawiadomiony świadek nie stawi się na rozprawę?

Złożenie wniosku o świadczenie pieniężne będzie łatwiejsze w 2017 r.

W lipcu 2017 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy nowelizującej, które przewidują zmniejszenie ilości koniecznych zaświadczeń załączanych do wniosków o świadczenia pieniężne z budżetu państwa. Wnioskodawcy będą zwolnieni z obowiązku dostarczenia tych zaświadczeń, które organy administracji publiczne będą mogły samodzielnie uzyskać dzięki rejestrom teleinformatycznym.

Rządowy projekt ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury

Rządowy projekt ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury przewiduje większe uprawnienia dla asesorów i ułatwia drogę do zajęcia stanowiska pełnoprawnego sędziego. Asesorzy mają być mianowani przez Ministra sprawiedliwości i kontrolowani przez SN.

Reforma sądownictwa 2017 - PiS złożyło projekt

PiS złożyło obszerny projekt nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) oraz innych ustaw. Miałby on wejść w życie 1 lipca 2017.

Z pozwem o obniżenie alimentów wystąpić łatwo, wygrać w sądzie – trudniej

Osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych może w pewnych sytuacjach domagać się zmiany wysokości ustalonych pierwotnie alimentów. Do takiego jednak postępowania należy się odpowiednio przygotować.

Jawność oświadczeń majątkowych sędziów

Oświadczenia majątkowe sędziów będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej sądu. Zmienią się także zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Duży problem dzieci oczekujących na adopcję

Sądy rodzinne opóźniają rozpoczęcie procedury adopcyjnej. Jest to związane z tym, że zwlekają z przesłaniem postanowień o pozbawieniu władzy rodzicielskiej do ośrodków adopcyjnych.

Jawne oświadczenia majątkowe sędziów

Sejm przyjął ustawę, która wprowadza: jawność oświadczeń majątkowych sędziów, zwiększa sędziowską odpowiedzialność dyscyplinarną oraz umożliwia obywatelom uzyskanie rekompensaty za przewlekłość postępowania.

Zarząd majątkiem dziecka a zgoda sądu

Rodzice dziecka nie mogą dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu bez zezwolenia sądu opiekuńczego. Czym są czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu? Czy rodzice ponoszą odpowiedzialność względem małoletniego?

Podsumowanie zmian w prawie we wrześniu 2016 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce we wrześniu 2016 r. Zmiany dotyczą regulacji z zakresu procedury cywilnej, prawa pracy, materialnego prawa cywilnego oraz podatku od sprzedaży detalicznej.

Czy można wystąpić o ubezwłasnowolnienie samego siebie - będzie wyrok SN

Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów Izby Cywilnej zbada 28 września 2016 r. pytanie prawne Sądu Apelacyjnego, czy można wystąpić o ubezwłasnowolnienie samego siebie. Ubezwłasnowolnienie to częściowe lub całkowite pozbawienie danej osoby przez sąd zdolności do czynności prawnych.

Jak przesłuchać świadka w Anglii w sprawie cywilnej lub gospodarczej toczącej się w Polsce?

Praktyczne rady jak skutecznie przesłuchać świadka w Wielkiej Brytanii w sprawie toczącej się przed polskim sądem cywilnym dają eksperci z kancelarii prawnej KG Legal.

Rejestracja EPS ułatwi objęcie spadku

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Do Rejestru Spadkowego będą wpisywane Europejskie Poświadczenia Spadkowe (EPS) oraz wszelkie zmiany, uchylenia lub sprostowania takich poświadczeń. To najważniejsza zmiana wprowadzona do nowelizowanych przepisów, która ma obowiązywać od 8 września 2016 r., czyli z dniem rozpoczęcia funkcjonowania Rejestru Spadkowego.

Czy warto sądzić się z ubezpieczycielem?

Problemy z uzyskaniem od ubezpieczyciela należnego odszkodowania wiodą wielu poszkodowanych na wokandę sądową. Czy warto przekazywać sprawę pod ocenę sądu? Czy są inne rozwiązania?

Wylewanie piwa czynem nieuczciwej konkurencji

Swego czasu bardzo głośną w mediach, również tych społecznościowych, była sprawa wylewania piwa marki Ciechan przez warszawską księgarnio-kawiarnię Wrzenie Świata w reakcji na – w jej ocenie – homofobiczne wypowiedzi właściciela browaru. W sprawie zapadł już nieprawomocny wyrok – Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Fundacja Instytut Reportażu, prowadząca lokal, dopuściła się czynu nieuczciwej konkurencji, który miał polegać na bezprawnym nakłanianiu osób trzecich do niedokonywania zakupu piwa Ciechan. Czy w ten sposób została ograniczona wolność słowa, jak podkreślają niektórzy?

Pisma procesowe będzie można składać przez internet

Od września 2016 roku składanie pism procesowych będzie możliwe przez internet, a postępowanie dowodowe będzie mogło być przeprowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość.

Zmiana wierzyciela a sprawa sądowa

Firma transportowa sprzedała swoją wierzytelność innemu podmiotowi. Jednak sprzedaż nastąpiła w trakcie postępowania sądowego. Czy w tym przypadku nabywca wierzytelności automatycznie staje się stroną w toczącym się procesie? Nie.

Podpisana faktura sposobem na tańsze i szybsze postępowanie sądowe

Jednym z najpoważniejszych zmartwień przedsiębiorców są nieuregulowane należności i opóźniający się z płatnością kontrahenci. W niektórych przypadkach konieczne jest występowanie ze swoimi roszczeniami na drogę sądową. Tu jednak przeszkodą mogą okazać się wysokie opłaty sądowe i przedłużające się postępowanie. W tym artykule przedstawiam kilka sposobów jak przedsiębiorca może obniżyć zarówno koszty ewentualnego pozwu, jak również przyspieszyć samo załatwienie sprawy.

REKLAMA