REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W jakiej wysokości należy się odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość?

Zgodnie z art. 21 ust. 2 Konstytucji wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie dla realizacji celów publicznych i za słusznym odszkodowaniem. Polskie prawo przewiduje kilka przypadków, w których właściciel nieruchomości może zostać pozbawiony prawa własności, a szczegółowe regulacje w tym zakresie są zawarte m.in. w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, ustawie z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawie z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym, czy ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Choć każda z powyższych regulacji w pewien sposób różni się w zakresie procedury wywłaszczania nieruchomości, możliwe jest jednakże przedstawienie ogólnych założeń dotyczących zasad wypłacania odszkodowania z tytułu wywłaszczenia w polskim prawie.

Prowizja pośrednika od kupionej/sprzedanej nieruchomości

Znaczna część obecnie realizowanych transakcji na rynku nieruchomości, zarówno o charakterze indywidualnym jak i komercyjnych, odbywa się z udziałem zawodowych pośredników. W zależności od pośrednika zakres usług oferowanych przez te osoby jest bardzo różny, od prostego skontaktowania/skojarzenia potencjalnego sprzedającego z kupującym, lub wynajmującego z najemcą, po pomoc w znalezieniu odpowiedniej oferty, sprawdzenie stanu technicznego lokalu, czy wreszcie asystowanie przy załatwianiu koniecznych formalności.

Bezpłatne porady u notariusza

W sobotę 27 listopada rusza akcja „Porozmawiaj z notariuszem o spadkach. Dzień otwarty notariatu”. Porady, których udzielą rejenci będą dotyczyły dziedziczenia, spadków i testamentów.

Nakaz zapłaty. Od razu do komornika?

Nakaz zapłaty jest jedynie tytułem egzekucyjnym. Egzekucję będzie można przeprowadzić na jego podstawie dopiero po nadaniu mu klauzuli wykonalności. W pewnych sytuacjach nakaz stanowi jednak tytuł do zabezpieczenia roszczenia.

REKLAMA

Nieruchomości gruntowe

Nieruchomość gruntowa to grunt wraz z częściami składowymi, z wyłączeniem budynków i lokali, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności.

Czy właściciel przekazujący nieruchomość ponosi odpowiedzialność za jej wady?

We współczesnych systemach prawnych nie ma jednolitego modelu regulującego wyzbycie się własności nieruchomości w drodze zrzeczenia się jej przez właściciela na rzecz gminy bądź Skarbu Państwa. Polskie przepisy prawa stanowią, że jeżeli strony nie postanowiły inaczej właściciel przekazujący nieruchomość nie ponosi odpowiedzialności za jej wady.

Konsekwencje ogłoszenia upadłości likwidacyjnej przy umowie najmu

Problematyka upadłości likwidacyjnej właściciela nieruchomości jest zawsze przedmiotem wielu pytań. Przepisy prawa nie zawsze potrafią odpowiedzieć wyczerpująco na to niezmiernie ważne zagadnienie, dlatego też praktyka w tym zakresie pokazuje swoistą różnorodność.

Jakie są sposoby nabycia spadku?

Dziedziczący majątek nabywa prawa do spadku na podstawie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku albo na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia, sporządzanego przez notariusza.

REKLAMA

Czynsz za najem regulowany usługami

Bardzo często zdarza się, że właściciel lokalu zgadza się, aby czynsz za najem lokalu wyrażony był nie w pieniądzu, lecz w postaci świadczenia usług na jego rzecz. Mamy z tego rodzaju umowami wzajemnymi bardzo rzadko do czynienia nie mniej jednak wymiana tego rodzaju świadczeń jest możliwa.

Jakie są obowiązki remontowe najemcy lokalu

Najemca i właściciel od zawsze toczą i pewnie będą toczyć spory obejmujące kwestie remontowe wynikające z użytkowania lokali. Zgodnie z przepisami prawa najemca lokalu zobowiązany jest jedynie do pokrycia drobnych nakładów związanych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Koszty napraw mieszkania

Kwestie kosztów napraw i odbioru mieszkania zostały poruszone w ustawie kodeks cywilny. Naprawy są nierozerwalną częścią niemal każdego odebranego mieszkania. Jak pokazuje praktyka usterki i zaniedbania są w tej materii ogromne.

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera

Odbiór nieruchomości od dewelopera jest istotną czynnością prawną, której skutki możemy odczuć dopiero po jakimś czasie.

Co to jest świadectwo energetyczne

1 stycznia 2009 r. wszedł w życie obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Świadectwo energetyczne to dokument mówiący o zużyciu energii przez budynek lub mieszkanie.

Różnice między rozwodem a separacją

Rozwód powoduje, że małżeństwo przestaje istnieć. Separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa, więc małżonkowie w separacji nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego z inną osobą.

Jakie uprawnienia ma świadek w procesie cywilnym?

Osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się na wezwanie sądu, nawet jeśli przysługuje jej prawo odmowy zeznań. Bycie świadkiem wiążę się z określonymi obowiązkami i uprawnieniami. Obowiązki świadka dotyczą stawienia się na wezwanie sądu, złożenie zeznań oraz złożenie przyrzeczenia.

Powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Mężczyzna, który uznał dziecko, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Dodatkowo mężczyzna, który uznał ojcostwo jest chroniony, gdy ze względu na stan psychiczny nie był w stanie należycie zadbać o ochronę własnych interesów.

Jak wpisać hipotekę do księgi wieczystej

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym. Praktyka pokazuje, że problemy z hipoteką dotyczą coraz większej liczby nieruchomości.

Zakup nieruchomości a hipoteka

Przed zakupem nieruchomości zainteresowani powinni sprawić księgi wieczyste danej nieruchomości i ustalić czy istnieje na niej hipoteka.

Co to jest postępowanie pojednawcze i kiedy jest dopuszczalne?

Co zrobić, kiedy dłużnik nie chce zapłacić należnej nam sumy? Można złożyć pozew do sądu, domagając się od dłużnika spełnienia zobowiązania. Istnieje także możliwość załatwienia sprawy ugodowo, ale przy uczestnictwie sądu. W ten sposób wierzyciel i dłużnik mają wpływ na treść porozumienia, a sprawa jest załatwiana stosunkowo szybko. Służy temu postępowanie pojednawcze.

Chcę uznać ojcostwo. Gdzie mogę to zrobić?

Osoby, których oświadczenia są konieczne do uznania ojcostwa, mogą zgłosić się do kierownika urzędu stanu cywilnego lub do sądu opiekuńczego. Za granicą, uznanie ojcostwa może nastąpić przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi.

Kto może wystąpić o sądowe ustalenie ojcostwa?

Sądowego ustalenia ojcostwa może się domagać matka dziecka, domniemany ojciec, jak i samo dziecko. Zarówno matka, jak i domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka, jak również po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

Księga wieczysta online

Nowa Księga Wieczysta jest projektem informatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości. Celem systemu jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, przy zachowaniu ich ochrony przed zniszczeniem lub nieuprawnionym dostępem, w tym w szczególności umożliwienie bezpośredniego wglądu do ksiąg wieczystych. Systemem stopniowo obejmowane są kolejne wydziały ksiąg wieczystych w sądach rejonowych na terenie całego kraju.

Czym charakteryzuje się amortyzacja lokalu

Amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością.

Ustanowienie własności lokalu w drodze orzeczenia

Sąd Najwyższy dopuścił możliwość ustanowienia odrębnej własności lokalu w orzeczeniu sądowym znoszącym współwłasność. Ustanowienie odrębnej własności lokalu jest dopuszczalne także w sądowym postępowaniu o zniesienie współwłasności.

Zniesienie współwłasności

Zgodnie z ustawą Kodeks cywilny, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

W jaki sposób następuje powstanie odrębnej własności lokali

Jednym ze sposobów powstania odrębnej własności lokalu jest ustanowienie odrębnej własności lokalu w wykonaniu umowy zawartej z przedsiębiorcą zajmującym się budową i sprzedażą budynków z lokalami mieszkalnymi lub użytkowymi, czyli deweloperem. Jest to umowa, która podlega odmiennej regulacji.

Co musi zawierać umowa przedwstępna zamiany mieszkań

Umowa przedwstępna dotycząca zamiany mieszkań to taka umowa, w której strony zobowiązują się do zawarcia określonej umowy zamiany mieszkań w przyszłości. Umowa zamiany mieszkań polega na tym, że każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność nieruchomości w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej nieruchomości.

Jak ubezpieczyć mieszkanie

Ubezpieczenie nieruchomości jest zawsze sprawą dobrowolną. Dlatego też w przedmiocie ubezpieczenia może znaleźć się niemalże wszystko. Praktycy zwracają jednakże uwagę na fakt , że obejmując ubezpieczeniem mieszkanie czy dom musimy zwrócić uwagę na tzw. Klauzulę proporcjonalności, czyli zapis pomiędzy rzeczywistą, a domniemaną wartością nieruchomości.

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera

Aby sprawdzić wiarogodność dewelopera warto udać się do biura doradcy do spraw nieruchomości, gdzie można zasięgnąć informacji, co do oferty deweloperów. Można również sprawdzić dewelopera prosząc go o przedłożenie dokumentacji obejmującej jego działalność gospodarczą.

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu mieszkania na rynku wtórnym

Zakupując mieszkanie na rynku wtórnym powinniśmy być szczególnie wyczuleni na tzw. okazje. Za niższą ceną mogą kryć się np. nie załatwione sprawy spadkowe, lub zadłużenie nieruchomości. Dlatego nie można opierać się wyłącznie na zapewnieniach sprzedającego. Należy dokładnie sprawdzić stan prawny mieszkania.

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa - przykład

Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa mąż matki dziecka może wytoczyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Poniżej przedstawiamy przykład takiego pozwu.

Czy podatek od nieruchomości można płacić w ratach?

Podatek od nieruchomości osoby fizyczne mogą zapłacić w 4 ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Jakie są warunki ponoszenia tej opłaty?

Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności

Aby znieść współwłasność nieruchomości niezbędna jest albo umowa współwłaścicieli albo orzeczenie sądu. Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności? Co zrobić, gdy podział fizyczny rzeczy jest niemożliwy?

Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Pozew o uchylenie alimentów wnosimy w razie zmiany stosunków, ponieważ wówczas można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Ustalenie zmiany stosunków następuje przez porównanie stosunków obecnych z warunkami i okolicznościami uprzednio istniejącymi.

Protest sędziów: o połowę mniej rozpraw

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zakończyło akcję protestacyjną. W jej wyniku nie odbyła się połowa zaplanowanych rozpraw – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak starać się o przyznanie adwokata z urzędu?

Bezpłatną pomoc adwokata lub radcy prawnego z urzędu sąd przyzna wówczas, gdy jego udział w sprawie uzna za potrzebny. O adwokata z urzędu może starać się osoba, która wykaże, iż nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Czy w sprawie o alimenty mogę skorzystać z pomocy organizacji społecznej?

W sprawach o alimenty organizacje społeczne mogą zarówno wytaczać powództwa, jak i brać udział w toczących się postępowaniach.

Kiedy można uzyskać bonifikaty przy sprzedaży nieruchomości

Bonifikaty od ceny nieruchomości mają charakter indywidualny i są uzależnione od zgody wojewody, rady lub sejmiku. Zgoda ta obejmuje nie tylko sam fakt udzielenia bonifikaty, ale również jej zakres. Szczegółowe zasady dotyczące udzielania bonifikat zostały zamieszczone w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Jakie przedmioty nie podlegają egzekucji komorniczej

Dłużnicy, wobec których ma być przeprowadzona egzekucja komornicza powinni wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty będące ich własnością podlegają egzekucji. Wyłączenia te dotyczą m.in. zapasów żywności, narzędzi niezbędnych do pracy zarobkowej czy też bielizny i ubrania codziennego. Komornik, który przeprowadzi czynności niezgodnie z prawem będzie musiał naprawić szkodę.

Jak wyłączyć grunty z produkcji rolnej?

Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. W tym celu należy złożyć wniosek w starostwie właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości. I wreszcie ostatnia czynności, czyli uiszczenie opłaty przez zainteresowanego.

Do jakiego majątku wchodzi premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej przysługuje właścicielowi książeczki. W związku z tym, do jakiego majątku wejdzie premia jeśli właścicielem książeczki jest jeden z małżonków? Dla rozwiązania tego problemu decydujące znaczenie ma chwila, w której nastąpi realizacja prawa do premii.

Doręczanie pism – sprawdź co uległo zmianie

Obecnie pisma sądowe mogą być doręczane nie tylko za pośrednictwem operatora publicznego. Od 20 października 2010 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, regulujące nowy tryb i sposób doręczania pism sądowych.

Protesty sędziów 17 i 18 listopada

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zapowiedziało na dzień 18 i 19 listopada akcje protestacyjne. Sędziowie narzekają między innymi na współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Jak ustanowić obrońcę w sprawie?

W procesie karnym w ramach prawa do obrony mieści się prawo oskarżonego do ustanowienia swojego obrońcy w sprawie. Zasadą jest, iż jest to uprawnienie, z którego oskarżony może dobrowolnie skorzystać (zależnie od swojej woli), nie zaś obowiązek oskarżonego. Wyjątkiem od tej reguły jest występowanie w procedurze karnej sytuacji, w których z mocy samej ustawy oskarżony musi posiadać obrońcę. Takie sytuacje nazywa się sytuacjami obligatoryjnej obrony.

Księgi wieczyste. Czy sąd jest związany żądaniem pozwu?

W sprawie o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, sąd jest związany żądaniem pozwu. Stwierdził tak Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z dnia 18 maja 2010 r.

Małżonkowie mają prawo do odmowy składania zeznań

Mój mąż jest oskarżony o sfałszowanie dokumentu. Czy muszę stawiać się w sądzie? Czy mogę odmówić składania zeznań?

Zaprzeczenie ojcostwa - jakie dowody mogę powołać

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.

Postanowienia w umowie o niedpłatne używanie lokalu

Zarówno najem, jak i dzierżawa są charakterystycznymi sposobami korzystania z lokali mieszkalnych. Szczególnie charakteryzują się tym, że należą one do kategorii umów nazwanych – czyli dotyczą zasady swobody, zgodnie z którą strony mogą swobodnie kształtować jej treść, pod warunkiem, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa i zasadami współżycia społecznego.

Czy osoby bliskie mogą wstąpić w stosunek najmu po śmierci najemcy

W razie śmierci najemcy osoby bliskie najemcy, które stale z nim mieszkały, aż do chwili jego śmierci wstępują w stosunek najmu. W przypadku braku osób bliskich – stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

Czy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu

Osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu na zasadach opisanych poniżej. Jednakże kwestia ta jest uzależniona od tego, czy właściciel nie wniósł w tym okresie powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub jeżeli w tym samym terminie nie wniesiono powództwa o ustalenie nieistnienia stosunku najmu.

REKLAMA