| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Budowa i utrzymywanie pomieszczeń dla urzędów organów władzy, administracji, sądów i prokuratur

Budowa i utrzymywanie pomieszczeń dla urzędów organów władzy, administracji, sądów i prokuratur

Budowa i utrzymywanie pomieszczeń dla urzędów organów władzy, administracji, sądów i prokuratur, państwowych szkół wyższych, szkół publicznych, a także publicznych: obiektów ochrony zdrowia, przedszkoli, domów opieki społecznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych i obiektów sportowych zawsze natrafia na trudności ze strony mieszkańców danego terenu, na którym ma być planowana inwestycja budowlana. Dzieje się tak dlatego, że bardzo często mamy do czynienia z brakami bądź błędami w komunikacji pomiędzy zainteresowanymi podmiotami, a mieszkańcami danego obszaru - beneficjentami rzeczywistymi budowy.

Budowa pomieszczeń publicznych, a aprobata społeczna?

Na początek dyskusji warto w tym przedmiocie nadmienić, że z praktyki życia codziennego, każda inwestycja planowana ku szerszemu pożytkowi społecznemu powinna zyskiwać aprobatę tej rzeszy społeczeństwa do której jest adresowana. Jeżeli, jakakolwiek inwestycja planowana jest dla wszystkich warto często uzyskać w tym celu jak największą aprobatę społeczną poprzez zbiórkę podpisów przemawiających za inwestycją.

Przez użycie nieruchomości w rozumieniu ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości należy rozumieć nie tylko gospodarcze przeznaczenie nieruchomości i jej fizyczne wykorzystanie, ale także rozporządzenie nieruchomością w drodze czynności prawnej, w wyniku której własność nieruchomości przechodzi na inną osobę. Rozporządzenie takie jest następstwem nie wykorzystania nieruchomości na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu i jego skutkiem staje się niemożność takiego wykorzystania nieruchomości w przyszłości.

Zobacz również: W jakiej wysokości należy się odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość?

Czym są cele publiczne?

Warto w tym miejscu dopowiedzieć, że celami publicznymi w rozumieniu ustawy są: budowa i utrzymywanie obiektów, ale również, opieka nad nieruchomościami stanowiącymi zabytki w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Celami publicznymi w rozumieniu ustawy jest także budowa i utrzymywanie obiektów oraz urządzeń niezbędnych na potrzeby obronności państwa i ochrony granicy państwowej, a także do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, w tym budowa i utrzymywanie aresztów śledczych, zakładów karnych oraz zakładów dla nieletnich.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Celami publicznymi w rozumieniu ustawy jest także budowa i utrzymywanie obiektów oraz urządzeń niezbędnych na potrzeby obronności państwa i ochrony granicy państwowej.
Celami publicznymi w rozumieniu ustawy jest także budowa i utrzymywanie obiektów oraz urządzeń niezbędnych na potrzeby obronności państwa i ochrony granicy państwowej.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »