REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd, Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Doręczenie zastępcze

Co do zasady przesyłki sądowe powinny być doręczane do rąk adresata. Taki bowiem sposób doręczenia daje największą pewność, że strona o czynności została właściwie i na czas zawiadomiona. Nie zawsze jednak takie doręczenie jest możliwe. Kodeks postępowania cywilnego w takim wypadku posługuje się pojęciem doręczenia zastępczego. Co przez to należy rozumieć?

Cofnięcie pozwu

Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem jest połączone zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku

Czy ubezwłasnowolniony częściowo może zawrzeć związek małżeński

Ubezwłasnowolnienie częściowe z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego nie jest kryterium ustawowym oceny zdolności do zawarcia małżeństwa.

Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

W określonych przypadkach partner z nieformalnego związku może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem cywilnym. Nie może być jednak pełnomocnikiem na takich zasadach, jak małżonek.

REKLAMA

Pełnomocnictwo procesowe oraz pełnomocnictwo materialne

Pełnomocnictwo procesowe jest udzielane do dokonywania czynności przed sądem. Odróżnić należy od niego pełnomocnictwo materialne, które dotyczy dokonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnych.

Od 1 lipca protokoły elektroniczne w postępowaniu cywilnym

Od 1 lipca protokoły elektroniczne mają być powszechnie stosowane w postępowaniu sądowym w sprawach cywilnych. Do 2012 r. zmiany obejmą wszystkie sądy w Polsce.

Dokumentowanie szkód po powodzi i zawiadomienie ubezpieczyciela

Powodzianie, którzy ubezpieczyli majątek od skutków powodzi, powinni przystąpić do szacowania szkód zaraz po ustąpieniu wody. Należy również niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela.

Odpowiedzialność przewoźników lotniczych za utratę bagażu

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż całkowita odpowiedzialność przewoźników lotniczych za utratę bagażu ograniczona jest do wartości około 1134,71 Euro. ETS podkreślił przy tym, że z uwagi na interpretację pojęcia „szkoda” w konwencji o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, zawartej w Montrealu w dniu 28 maja 1999 r., w kwocie tej mieści się zarówno szkoda, jak i krzywda poniesiona przez pasażera z tytułu utraty bagażu.

REKLAMA

Zasady dostępu do akt sądowych

Przeglądanie akt sprawy jest istotne dla strony, która przyłączyła się do postępowania na dalszym etapie sprawy. Dostęp do akt, mimo szeroko rozumianej jawności postępowania, nie jest jednak całkiem dowolny. Kto może z niego skorzystać?

Kiedy sąd orzeka przepadek przedmiotów (art. 100)

Jeżeli społeczna szkodliwość czynu jest znikoma, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania albo stwierdzenia, że zachodzi okoliczność wyłączająca ukaranie sprawcy czynu zabronionego, sąd może orzec przepadek wymieniony w art. 39 pkt. 4.

Odszkodowanie za zalane mieszkanie

Wielu z nas miało okazję się przekonać, jak duże szkody mogą powstać w wyniku zalania mieszkania. Najczęściej sprawcą jest sąsiad z górnego piętra, ale zdarzają się przypadki w których odpowiedzialność ponosi spółdzielnia, wspólnota bądź przedsiębiorstwo dostarczające ciepło do mieszkania. Jak w takiej sytuacji poszkodowany może uzyskać rekompensatę za powstałe straty?

Reklamacja niedoręczonej przesyłki

Wysłałam przesyłkę pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Niestety przesyłka ta zaginęła. Czy aby dostać odszkodowanie powinnam złożyć reklamację?

Odpowiedzialność gwarancyjna zakładu ubezpieczeń i jej powstanie

Ponoszenie odpowiedzialności gwarancyjnej przez zakład ubezpieczeń jest podstawowym obowiązkiem wynikającym z umowy ubezpieczenia.

Czy w umowie przedwstępnej można zastrzec karę umowną

Czy w umowie przedwstępnej jest możliwość zastrzeżenia obowiązku zapłaty kary umownej w przypadku niewywiązania się z zobowiązania przez drugą stronę? Jakie znaczenie ma kara umowna?

Co zrobić by nie stracić pieniędzy po kradzieży karty płatniczej

Bank pokryje straty wynikłe z kradzieży karty, chyba że wykaże winę jej niedawnego posiadacza. Sprawdź jak postępować, by nie stracić na kradzieży karty płatniczej.

Pojęcie odszkodowania

Wyrządzenie szkody rodzi zobowiązanie do jej naprawienia. Jednym ze sposobów naprawienia szkody jest wypłata określonej kwoty pieniężnej (odszkodowania).

Pojęcie szkody

Mimo tego, że powstanie szkody jest jedną z podstawowych przesłanek odpowiedzialności cywilnej przepisy prawne nie określają wprost co należy rozumieć pod pojęciem szkody.

Uszczerbek na zdrowiu

W sytuacji, kiedy poszkodowany doznaje w skutek wypadku obrażeń ciała często mamy do czynienia z tzw. trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Ubezpieczenie OC pracodawcy

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pracodawcy ma na celu ochronę przedsiębiorcy przed negatywnymi skutkami finansowymi roszczeń zgłaszanych przez jego pracowników, na skutek szkód doznanych przez nich w wyniku wypadku przy pracy.

Powstanie fundacja dla rodzin funkcjonariuszy BOR-u

Zostanie powołana fundacja wspierająca wdowy i dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli na służbie. W katastrofie smoleńskiej śmierć poniosło 9 funkcjonariuszy BOR. Podobna fundacja działa już w policji od 1997 roku.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w turystyce

Złamanie ręki, nogi, czy też inny nieszczęśliwy wypadek są bardzo nieprzyjemne i potrafią skutecznie zepsuć wymarzone wakacje. Mimo, iż nic nie zrekompensuje bólu i stresu, jaki towarzyszy takiemu zdarzeniu, to zawarcie umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni nam przynajmniej jakiś ekwiwalent finansowy.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej

Rezygnacja z wycieczki turystycznej pociąga za sobą zwykle spore koszty. Co do zasady im bliższy termin wyjazdu, tym większe straty powoduje rezygnacja. Możliwe jest jednak zminimalizowanie negatywnych skutków finansowych spowodowanych rezygnacją z wyjazdu poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia na taką okoliczność.

Czy warto ubezpieczać bagaż podróżny?

Przedmiotem ubezpieczenia jest bagaż podróżny rozumiany jako przedmioty osobistego użytku, zwyczajowo zabierane w podróż (odzież, obuwie, środki higieny osobistej, torebki, książki, zegarki, okulary, itp.) oraz pojedyncze przedmioty przewożone w formie upominku.

Reklamacja przeróbek krawieckich


Zleciłem dokonanie przeróbki garnituru u krawca. Niestety usługa została źle wykonana, a krawiec odmawia reklamacji twierdząc, iż powinienem być świadom ryzyka związanego z poprawianiem garnituru.

Co obejmuje ubezpieczenie narciarzy?

Planując wyjazd na narty trzeba liczyć z tym, że na stoku mogą się nam przytrafić różne wypadki powodujące obrażenia ciała takie jak złamanie kończyny, czy też zniszczenie sprzętu narciarskiego. Może też zdarzyć się, iż podczas uprawiania sportów zimowych wyrządzamy szkodę innej osobie powodując u niej obrażenia ciała, czy też niszcząc jej sprzęt. Aby być przygotowanym na takie ewentualności warto uwzględnić zawarcie odpowiedniej umowy ubezpieczenia, która w razie potrzeby pomoże nam uniknąć wydatków rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zdolność procesowa osób fizycznych

Zdolność procesowa oznacza możność podejmowania czynności procesowych przed sądem. Co do zasady zdolności procesowej nie mają osoby niepełnoletnie.

Czy przewoźnicy zapłacą odszkodowania za odwołane loty

Eksplozja wulkanu na Islandii uziemiła na jakiś czas pasażerów na większości europejskich lotnisk. Jak w takiej sytuacji wyglądają prawa pasażera i czy można ubiegać się o odszkodowanie?

Świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy przysługują tzw. świadczenia wypadkowe. Świadczenia te wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z ubezpieczenia wypadkowego.

Zasady wymiaru kary przez sąd (art. 53)

Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

„DGP”: można żądać odszkodowania także za opóźniony lot

Spóźnienie samolotu pasażerskiego o ponad trzy godziny uprawnia pasażerów do odszkodowanie w takiej samej wysokości jak za odwołany rejs – pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

„DGP”: Ofiary katastrofy w Smoleńsku nie były ubezpieczone

Tragiczny lot polskiej delegacji do Katynia nie był ubezpieczony. Oznacza to, że rodziny będą mogły dochodzić odszkodowań od Skarbu Państwa – donosi środowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zasady odpowiedzialności za produkt niebezpieczny

Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Nie można jej z góry wyłączyć ani ograniczyć.

Zawieszenie postępowania przed sądem pracy

Instytucja zawieszenia postępowania polega na wstrzymaniu biegu postępowania z możliwością jego podjęcia, bez potrzeby powtarzania dokonanych czynności procesowych.

Mediacje w sprawach rodzinnych

W sytuacji kiedy nie udaje nam się osobiście dojść do porozumienia w sprawach rodzinnych warto zastanowić się nad rozwiązaniem konfliktu za pomocą mediatora.

Mediacje w sprawach gospodarczych

Mediacja gospodarcza jest najbardziej efektywnym sposobem rozwiązywania sporów, gdyż osoby zainteresowane same decydują o jej ostatecznym wyniku, bez osobistego wkraczania na drogę sądową.

Mediacje sąsiedzkie

Celem mediacji sąsiedzkich jest uregulowanie stosunków między sąsiadami tj. między osobami, które się znają i na co dzień widują.

Czy przy zadatku można domagać się odszkodowania

Określenie w umowie zadatku nie ogranicza odpowiedzialności odszkodowawczej strony, która nie wykonała umowy. W przypadku zaistnienia szkody poszkodowany może, zamiast zadatku, ubiegać się o stosowne odszkodowanie.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty wydaje się m.in. w postępowaniu upominawczym, głównie w przypadku roszczeń pieniężnych. Jeżeli dłużnik nie zgadza się z orzeczeniem sądu, musi wnieść sprzeciw. Termin na to jest krótki i wynosi dwa tygodnie.

Koniec z wyłączaniem telefonu za niezapłacony rachunek

Telefon jest dobrem cywilizacyjnym, a pozbawienie możliwości korzystania z tego dobra może mieć jedynie wyjątkowy charakter - uznał Sąd Antymonopolowy. Dla operatorów oznacza to, że nie będą mogli odciąć abonenta za niezapłacony rachunek – pisze w środę Dziennik Gazeta Prawna.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu dla policjanta

Policjant, który w wyniku swojej służby zachoruje bądź dozna uszczerbku na zdrowiu będzie mógł domagać się odszkodowania na innych zasadach niż do tej pory. Rząd przygotował projekt założeń do ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków lub chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biurze Ochrony Rządu.

Czym jest kara umowna

Kara umowna zastępuje odszkodowanie. Jeżeli dłużnik nie wykona zobowiązania lub wykona je nienależycie, będzie zmuszony naprawić szkodę. Jej wysokość można uzależnić od konkretnych okoliczności lub zastrzec, że dłużnik zapłaci karę umowną.

Etapy likwidacji szkód ubezpieczeniowych

Proces likwidacji szkód ubezpieczeniowych możemy podzielić na dwa zasadnicze etapy, a mianowicie na przed sądowy etap likwidacji szkody, oraz sądowy etap likwidacji szkody.

Organy właściwe do rozstrzygania sporów z zakresu prawa pracy

Ustawą z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, ustawodawca powierzył sądom powszechnym rozpoznawanie spraw z zakresu prawa pracy.

Skarga kasacyjna

Niekiedy spór na linii pracodawca-pracownik trafia na wokandę Sądu Najwyższego. Należy jednak podkreślić, że nie każde orzeczenie sądu można zaskarżyć do Sądu Najwyższego.

Ugoda sądowa

W przypadku kiedy konflikt pomiędzy stronami znalazł finał przed sądem, możliwe jest zawarcie ugody sądowej. Ma ona na celu skrócenie i zakończenie postępowania przed sądem pracy już w fazie postępowania wyjaśniającego.

Odszkodowanie od operatora telekomunikacyjnego za niezawarcie umowy

Świadczenie usług telekomunikacyjnych w ramach tzw. usługi powszechnej, oznacza iż przedsiębiorca wyznaczony ma obowiązek zawarcia umowy na każde żądanie użytkownika, który spełnia określone kryteria. Jeżeli pomimo tego, operator tego nie uczyni, wtedy też będzie musiał zapłacić odszkodowanie.

Zdrada małżeńska jako przyczyna rozwodu

Kiedy sąd orzeka wyrok łączny (art. 92)

Wydaniu wyroku łącznego nie stoi na przeszkodzie, że poszczególne kary wymierzone za należące do ciągu przestępstw lub zbiegające się przestępstwa zostały już w całości albo w części wykonane; przepis artykułu 71 § 2 stosuje się odpowiednio.

Za nieuczciwe reklamy można żądać odszkodowania

Nieuczciwe reklamy mogą spowodować, że przedsiębiorca będzie musiał zapłacić kupującemu odszkodowanie. Sprawdź co może, a czego prawo zabrania reklamodawcy.

Będzie łatwiej o odszkodowanie od Skarbu Państwa

Sejm szykuje nowelizację przepisów, dzięki którym łatwiej będzie dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa za niezgodne z prawem działania sądów.

REKLAMA