| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Środki zabezpieczające > Kiedy sąd orzeka przepadek przedmiotów (art. 100)

Kiedy sąd orzeka przepadek przedmiotów (art. 100)

Jeżeli społeczna szkodliwość czynu jest znikoma, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania albo stwierdzenia, że zachodzi okoliczność wyłączająca ukaranie sprawcy czynu zabronionego, sąd może orzec przepadek wymieniony w art. 39 pkt. 4.

Oprócz przepadku orzekanego wobec niepoczytalnego sprawcy czynu zabronionego, można orzec przepadek w sytuacji, gdy:
1. społeczna szkodliwość czynu jest znikoma
2. w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego
3. występuje okoliczność wyłączająca ukaranie sprawcy.

Zobacz: Darmowe porady prawne

Przepadek następuje na rzecz Skarbu Państwa. Typową okolicznością wyłączającą ukaranie sprawcy jest upływ czasu powodujący przedawnienie karalności.

„Okoliczność wyłączająca ukaranie sprawcy czynu zabronionego”, to jedynie ta, o której jest mowa w przepisach zawierających sformułowanie „nie podlega karze…” oraz w pozostałych przepisach przewidujących wyłączenie karalności (niemożność orzeczenia lub wykonania kary) mimo popełnienia przestępstwa.

Nie jest okolicznością wyłączającą ukaranie sprawcy czynu zabronionego w rozumieniu art. 100 Kodeksu karnego brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Należy zwrócić uwagę, że ów wymieniony przepadek obejmuje nie tylko przedmioty wymienione w art. 44 kodeksu karnego, czyli pochodzące bezpośrednio z czynu zabronionego, użyte lub służące do jego popełnienia oraz objęte zakazem wytwarzania, posiadania lub obrotu, lecz także przedmioty pochodzące pośrednio z czynu zabronionego, które stanowią korzyść uzyskaną z jego popełnienia (art. 45).

Podstawa prawna: Art. 100 Kodeksu karnego

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie jest okolicznością wyłączającą ukaranie sprawcy czynu zabronionego brak danych uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.
Nie jest okolicznością wyłączającą ukaranie sprawcy czynu zabronionego brak danych uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »