REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spadek, Związek partnerski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w prawie spadkowym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian dotyczący przepisów prawa spadkowego. Zapis windykacyjny to uregulowanie nowe, obce naszemu porządkowi prawnemu. Pozwala na podział konkretnych dóbr zgodnie z wolą spadkodawcy.

Problem rzekomego spadkobiercy

Spadkobierca posiadający postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia może dokonywać czynności prawnych dotyczących przedmiotów spadkowych.

Interpretacja testamentu

W przypadku sporządzenia testamentu może pojawić się problem interpretacji jego treści. Problematyka tą zajmuje się kodeks cywilny.

Kolejne zmiany w prawie spadkowym

Od dnia 28 czerwca 2009 r. obowiązują w Polsce nowe zasady dziedziczenia. Rozszerzono wtedy krąg spadkobierców ustawowych. Tymczasem trwają już prace nad kolejnymi zmianami.

REKLAMA

Wzruszenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Po sporządzeniu przez notariusza aktu notarialnego poświadczenia dziedziczenia mogą zdarzyć się sytuacje, w których dojdzie do wzruszenia tego aktu.

Procedura zmiany notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Notarialne poświadczenie dziedziczenia, podobnie jak sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabyciu spadku nie jest niepodważalne i w zależności od okoliczności może być zmienione lub uchylone.

Kiedy wyższy zachowek

Ustawodawca przewidział dwie stawki zachowku – 1/2 i 2/3 wartości udziału w czystej wartości spadku. Stawka zależy od sytuacji uprawnionego do zachowku.

Prawo do zachowku się nie zmieniło

Mimo znacznego rozszerzenia katalogu spadkobierców ustawowych, ustawodawca postanowił pozostawić grono uprawnionych do zachowku bez zmiany. Jedyne co może ulec zmianie to wysokość zachowku.

REKLAMA

Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku może zaistnieć sytuacja, że nie wszystkie osoby zostały wymienione albo okazało się, że osoba uznana za spadkobiercę nim nie jest. Wtedy konieczna jest zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie ogranicza wierzyciela hipotecznego

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie zawsze chroni spadkobiercę przed ponoszeniem pełnej odpowiedzialności za długi spadkowe.

Nabycie spadku u notariusza - etapy

Postępowanie spadkowe przeprowadzane przed notariuszem może być trochę droższe niż sądowe- na pewno jest jednak szybsze. Notariusz ponadto poinstruuje nas dokładnie jakie dokumenty musimy przygotować.

Czy zasiedzenie jest dziedziczne

Jeśli spadkodawca był posiadaczem samoistnym nieruchomości i był w trakcie jej zasiedzenia, jego spadkobiercy mogą kontynuować ten proces.

Wszystkie dzieci spadkodawcy dziedziczą po nim

Dla prawa spadkowego nie ma znaczenia czy dziecko spadkodawcy pochodzi z jego obecnego czy wcześniejszego małżeństwa. Wszyscy zstępni (dzieci) dziedziczą na równi.

Nowe dziedziczenie ustawowe w KC

W dniu 28 czerwca 2009r. weszły w życie nowe zasady dziedziczenia ustawowego wprowadziła je ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny.

Procedura wyjawiania przedmiotów spadkowych

Sporządzenie spisu inwentarza to pierwszy etap procedury wyjawiania przedmiotów spadkowych. Jeśli któryś ze spadkobierców lub wierzyciel spadku ma wątpliwości co do spisu inwentarza – powinien zobowiązać sporządzającego inwentarz do złożenia odpowiedniego oświadczenia.

Nowe zasady dziedziczenia do poprawki

Z dniem 28 czerwca 2009 r. zmieniły się zasady dziedziczenia ustawowego. Ustawodawcy nie udało się jednak uniknąć pomyłki – którą niebawem powinien naprawić. Projekt zmian wpłynął już do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Kiedy spadek odziedziczy wujek, a kiedy kuzyn

Rozszerzenie grona spadkobierców ustawowych powoduje, że do dziedziczenia powołani są również stosunkowo dalecy krewni jak wujostwo- czy kuzyni.

Odrzucenie spadku po 28 czerwca 2009 r.

Co prawda mechanizm ani skutki odrzucenia spadku (traktowanie danego spadkodawcy tak jakby nie dożył otwarcia spadku) nie zmieniły się, rozszerzenie grona spadkobierców ustawowych powoduje, że niechciany spadek może obciążyć dalszych krewnych.

Co należy wiedzieć o długach spadkowych

Spadkobiercy z chwilą śmierci spadkodawcy wchodzą w te prawa i obowiązki które podlegają dziedziczeniu. Oznacza to że zobowiązania powstałe za życia spadkodawcy obciążają aktywa tworzące spadek, a spadkobiercy zmarłego mają obowiązek ich uregulowania. W rzeczywistości więc, długi spadkowe obniżają wartość spadku.

Kogo dotyczą nowe przepisy spadkowe

Z dniem 28 czerwca zmianie ulega kodeks cywilny w zakresie dziedziczenie ustawowego, znacząco rozszerzając krąg spadkobierców. Kto jednak może skorzystać na tej zmianie?

Rodzeństwo spadkodawcy dalej od spadku

Ustawodawca zmienił porządek dziedziczenia- poza rozszerzeniem kręgu spadkobierców- zmienił trochę kolejność dziedziczenia w "starym” gronie. Skutkuje to dalszym uprzywilejowaniem rodziców względem rodzeństwa.

Kiedy dziadkowie dziedziczą

Od 28 czerwca 2009 r. dziadkowie zostaną dopuszczeni do dziedziczenia po swoich wnukach. Do tej pory dziedziczenie przebiegało wyłącznie w drugą stronę (wnukowie dziedziczyli po dziadkach).

Jak wygląda notarialne poświadczenie dziedziczenia?

Otrzymałem spadek po ojcu. Chciałbym skorzystać z notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Jak w praktyce wygląda taka droga i jakie są jej zalety?

Kiedy dziedziczyć będzie pasierb

Pasierb jest dzieckiem jedynie jednego z małżonków- nie jest krewnym spadkodawcy. W określonych okolicznościach będzie mógł jednak dziedziczyć po ojczymie (macosze).

Dziecko ze zdrady małżeńskiej dziedziczy

Mąż matki, który dowiedział się, że wychowywał cudze dziecko – ma niewielkie szanse na odsunięcie go od dziedziczenia- możliwość zaprzeczenia ojcostwa jest mocno ograniczona w czasie. Większe szanse ma obecnie mężczyzna, który dziecko uznał.

Uznanie ojcostwa

Jeśli ojciec dziecka nie jest mężem jego matki – aby dziecko mogło być uznane za jego, musi dokonać uznania ojcostwa (do nie dawna zwanego uznaniem dziecka). Od 13 czerwca 2009 roku zmieniły się zasady tej procedury.

Czy ślub jest potrzebny

Z punktu widzenia prawa – ślub jest tylko umową cywilnoprawną, mającą jednak dalekosiężne skutki w sferze majątkowej, prawnej i administracyjnej. Trochę inaczej postrzegany jest jednak w sferze społecznej i religijnej.

Czy partner może odebrać korespondencję

Nie zawsze jesteśmy w domu w czasie, kiedy odwiedza nas listonosz. Jeśli zostawi awizo – przesyłkę możemy odebrać na poczcie – co jeśli nie możemy tam pójść sami? Teoretycznie nasz partner może zrobić to za nas.

Czy konkubenci mogą wziąć wspólny kredyt

Przepisy prawa bankowe, ani ustawy o kredycie konsumenckim nie przewidują ograniczeń co do wspólnego kredytu. Jedyny problem dotyczy kredytów hipotecznych z dopłatą.

Postępowanie spadkowe

Muszę przeprowadzić postępowanie spadkowe po moim ojcu. Ojciec mieszkał w Lidzbarku Warmińskim ja natomiast mieszkam w Kamiennej Górze. Do jakiego sądu muszę wystąpić w tej sprawie.

Zakup wspólnego mieszkania

Kupując nieruchomość wraz z partnerem życiowym, należy zwrócić uwagę na treść aktu notarialnego i księgi wieczystej. W przypadku tak dużej inwestycji należy zadbać o właściwe odwzorowanie stosunku udziałów we własności.

Zamiast darowizny – dożywocie

Darowizna nieruchomości pomiędzy partnerami zawsze powoduje duże i bolesne skutki finansowe z powodu wysokiego podatku od spadków i darowizn. Można go uniknąć stosując umowę dożywocia- wiąże się ona jednak z pewnymi kłopotliwymi konsekwencjami.

Sporządź testament dla partnera

Jeśli chcesz żeby twój partner po tobie dziedziczył sporządź testament- inaczej spadkiem podzielą się twoi spadkobiercy ustawowi.

Na czym polega odpowiedzialność solidarna

Partnerzy zaciągając wspólnie zobowiązanie stają się dłużnikami solidarnymi – ma to istotne znaczenie podczas dochodzenia roszczeń przez wierzyciela.

Czyje nazwisko noszą dzieci w związku partnerskim

Jak wiadomo nie trzeba być małżeństwem, żeby mieć dzieci, jakie jednak są zasady nadawania nazwiska dziecku?

Co dzieje się ze wspólnym majątkiem po śmierci partnera?

Po śmierci partnera powstaje duży problem związany ze wspólnym majątkiem partnerów. Jak korzystnie wyjść z takiej sytuacji?

Czy przeniesienie majątku na partnera pozwala wyłączyć je spod egzekucji

Istnieje przekonanie, że przeniesienie majątku na osobę trzecią pozwoli uchronić go przed zajęciem przez wierzycieli. Nie zawsze jest to jednak skuteczne.

Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera

Instytucja automatycznej współodpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte w celu zapewnienia bytu rodzinie należy do domeny małżonków. W przypadku związku nieformalnego, jest ograniczona do sytuacji, w których partner wziął na siebie część odpowiedzialności lub dłużnik przeniósł na niego część majątku chcąc uniknąć odpowiedzialności.

Czy partnerzy mogą adoptować dziecko

Często pary żyją wspólnie przez wiele lat, nie decydują się na zawarcie małżeństwa. Nie mając dzieci, chcieliby je adoptować – niezależnie jednak od wiarygodności i trwałości takiego związku, nie mogą tego zrobić wspólnie.

Partner w procesie karnym

Osoba żyjąca w związku nieformalnym, traktowana jest w procesie karnym na podobnych zasadach jak małżonek, prawo uznaje je za osobę najbliższą.

Zakup wspólnego samochodu

Zakup wspólnego samochodu dla osób nie będących małżeństwem nie jest niczym wyjątkowym, jedyne co różni to od nabycia przez małżeństwo to rodzaj współwłasności.

Czy nieślubne dzieci dziedziczą

Pytanie to stosunkowo często pojawia się forum – odpowiedź na nie jest prosta – wszystkie dzieci dziedziczą – niezależnie od tego czy pochodzą z "prawego łoża”.

Czy można wskazać partnera jako dysponenta konta po śmierci

Każdy może dokonać dyspozycji pieniędzy z konta na wypadek śmierci. Kwota taka wyłączana jest z masy spadku i nie podlega ogólnym zasadom dziedziczenia. Jednak nie każdy może być beneficjentem dyspozycji.

Czy partner może odebrać becikowe

Becikowe jest jednym ze sposobów na pomoc rodzinie – polega na wypłaceniu świadczenia w wysokości 1000 zł z tytułu narodzin dziecka. Świadczenie nie jest uzależnione od tego, czy rodzice są małżeństwem.

Czy partner może być pełnomocnikiem

Osoba nam bliska – partner życiowy, może mieć większe obeznanie w przepisach prawa – nie może jednak co do zasady reprezentować nas przed sądem.

Czy partner ma prawo do informacji medycznej o drugim partnerze

W sytuacji wypadków czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia wymagającego hospitalizacji bliscy chorego zazwyczaj chcą wiedzieć jaki jest jego stan. Obowiązujące przepisy ograniczają jednak możliwość uzyskania takich informacji.

Co jeśli zmarły partner miał małżonka

Zdarza się, że ludzie rozpoczynają nowy związek formalnie nie rozwiązując poprzedniego (nie wnikając w przyczyny). Powoduje to liczne perturbacje przy dziedziczeniu po zmarłym partnerze.

Czy będziesz dziedziczyć po partnerze

Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi. Jedyny sposób na to, aby mogły po sobie dziedziczyć to sporządzenie testamentu.

Czy spadek po partnerze zawsze będzie opodatkowany

Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi (w odróżnieniu od małżonków)- mogą jednak sporządzić odpowiednie testamenty. Mają jednak małą szansę na uniknięcie podatku od spadków (i darowizn).

Jak uniknąć podatku od darowizn w związku partnerskim

Osoby żyjące w związku nieformalnym mają małe możliwości uniknięcia podatku od spadków i darowizn. Poza przedmiotami wyłączonymi z podatku z mocy prawa – pozostaje jedynie darowizna na rzecz dzieci.

REKLAMA