reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Czy zasiedzenie jest dziedziczne

Czy zasiedzenie jest dziedziczne

Jeśli spadkodawca był posiadaczem samoistnym nieruchomości i był w trakcie jej zasiedzenia, jego spadkobiercy mogą kontynuować ten proces.

Posiadanie należy do sfery uprawnień faktycznych a nie prawnych- należy przez nie rozumieć sytuację, w której dana osoba włada rzeczą (niezależnie od tytułu prawnego jaki mu przysługuje- może np. być dzierżawcą). Posiadanie samoistne jest pewną formą posiadania, charakteryzującą się tym, że posiadacz działa i zachowuje się jak właściciel rzeczy – tj.:
- sam rzecz pielęgnuje i pobiera z niej pożytki
- obciążają go koszty związane z utrzymaniem rzeczy (w tym m.in. podatek od nieruchomości)
- nie wiążą go z właścicielem nieruchomości żadne umowy ani inne związki na prawnej płaszczyźnie (np. zawłaszczył fragment nieruchomości).

Jako stan faktyczny – posiadanie może być kontynuowane przez następców pierwotnego posiadacza, co może nastąpić w dwojaki sposób:
- w drodze umownego przeniesienia posiadania
- w drodze dziedziczenia.

Zobacz również: Jak zasiedzieć nieruchomość

Co było już wskazane wcześniej posiadanie samoistne jest stanem faktycznym a nie prawem- stąd nie należy do praw spadkowych (do majątku spadkowego) i nie podlega prostym zasadom dziedziczenia.
Jednak, jeśli spadkobierca (ustawowy lub testamentowy) przejmuje posiadanie w miejsce spadkodawcy – może doliczyć okres jego posiadania do swojego i wystąpić o zasiedzenie jeśli upłynął określony czas (20 lat przy zasiedzeniu w dobrej wierze i 30 przy złej).

Oznacza to, że nie wszyscy spadkobiercy posiadacza mogą skorzystać z tego uprawnienia- a jedynie ci, którzy zostaną czynnymi posiadaczami samoistnymi. Spadkobiercy, którzy nie będą korzystać z uprawnień posiadacza, nie będą mogli z zasiedzenia skorzystać.

Jeśli pierwotny posiadacz samoistny działał w złej wierze (wiedział np. że nieruchomość mu się nie należy) – jego spadkobierca może doliczyć jego czas posiadania, jedynie wtedy jeśli łącznie przekroczy on 30 lat (następcę posiadacza samoistnego działającego w złej wierze traktuje się tak jakby również on nie miał dobrej wiary).

Jeśli dana nieruchomość (lub ruchomość- ale tylko w dobrej wierze) znajdowała się w posiadaniu spadkodawcy wystarczająco długo, tak że wypełniła terminy ustawowe- zasiedzenie może być wykonane jedynie w jego imieniu. Oznacza to, że nawet jeśli z wnioskiem wystąpi jego spadkobierca (posiadacz) sąd uzna, że zasiedzenia dokonał spadkodawca – a tym samy sam nabył własność nieruchomości tym tytułem (zasiedzenie następuje z mocy prawa –postępowanie przed sądem jedynie ten stan potwierdza).

Skutkiem takich okoliczności jest to, że przedmiot zasiedzenia wchodzi do masy spadkowej- i powinien podlegać podziałowi pomiędzy wszystkich spadkobierców posiadacza (a więc nie tylko tego, który kontynuował posiadanie).

Jeśli od śmierci posiadacza minęło tyle czasu, że wystarczy to na odrębne zasiedzenie przez jednego z jego spadkobierców – może on przeprowadzić zasiedzenie na własną korzyść – tym samym odsuwając pozostałych spadkobierców. Innymi słowy może sam zasiedzieć, to co zasiedział jego poprzednik.

Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Posiadanie nie należy do praw spadkowych, ale możliwe jest zaliczenie posiadania spadkodawcy do do swojego i wystąpić o zasiedzenie jeśli upłynął określony czas.
Posiadanie nie należy do praw spadkowych, ale możliwe jest zaliczenie posiadania spadkodawcy do do swojego i wystąpić o zasiedzenie jeśli upłynął określony czas.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama