| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Świadczenia przedemerytalne Vademecum

Świadczenia przedemerytalne Vademecum

Świadczenie przedemerytalne przysługuje przed uzyskaniem prawa do emerytury. Uzyskanie prawa do emerytury powoduje ustanie prawa do świadczenie przedemerytalnego.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.

Zobacz także: Kiedy ustaje prawo do świadczenia przedemerytalnego

Wniosek o świadczenie przedemerytalne

Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest na wniosek osoby ubiegającą się świadczenie, składany w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby. Do wniosku osoba ubiegająca się o świadczenie musi dołączone odpowiednie dokumenty lub oświadczenia stwierdzające okoliczności uzasadniające przyznanie przyznanie je prawo do świadczenia.

Zobacz także: Jak uzyskać świadczenie przedemerytalne

Zobacz także: Jak prawidłowo złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Wysokość świadczenia przedemerytalnego

Wysokość świadczenia przedemerytalnego podlega corocznej waloryzacji, co oznacza że co roku rośnie wysokość świadczenia.
W 2012 roku do końca lutego świadczenie przedemerytalne przysługuje w wysokości 867,25 zł. Natomiast od 1 marca 2012 roku wysokość świadczenia wyniesie 938,25 zł.

Zobacz także: Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego

Zobacz także: Wysokość świadczenia przedemerytalnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »