REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ustaje prawo do świadczenia przedemerytalnego

Ewa Ryś
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do świadczenia przedemerytalnego może ustać z wielu przyczyn. Może na to wpłynąć zachowanie osoby, która pobiera świadczenia. W niektórych jednak przypadkach świadczenie ustaje z urzędu.

Prawo do wymienionych świadczenia przedemerytalnego ustaje:

REKLAMA

  • na wniosek zgłoszony przez osobę uprawnioną do świadczenia,
  • z dniem osiągnięcia wieku wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny,
  • w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury, ustalonego w decyzji oddziału ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego,
  • z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe,
  • wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.

Wniosek uprawnionego

Wniosek o ustanie prawa do świadczenia przedemerytalnego może złożyć osoba uprawniona do takiego świadczenia. Składając taki wniosek musi pamiętać, że pozbawi się ewentualnego przywrócenia prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Gdy utraci prawo do świadczenia, może zgłosić nowy wniosek o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego. Jednak musi spełnić wszystkie wymagane warunki do uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Osiągnięcie powszechny wieku emerytalnego

Powszechny wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje z dniem ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Konsekwencją tego jest wstrzymanie wypłaty świadczenia.

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oznacza spełnienie warunków wymaganych do przyznania tzw. emerytury powszechnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

REKLAMA

ZUS ma obowiązek wszczęcia z urzędu postępowania o przyznanie emerytury. Informuje osobę otrzymującą świadczenie o wstrzymaniu wypłaty świadczenia przedemerytalnego od dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Informuje także o przysługującym prawie do złożenia wniosku o emeryturę.

W tym celu na dwa miesiące przed osiągnięciem przez świadczeniobiorcę wieku emerytalnego, wysyła do niego formularz wniosku o przyznanie emerytury (druk ZUS Rp-1). Przesyła również informację o terminie wstrzymania wypłaty świadczenia.

ZUS powiadamia uprawnionego świadczenia przedemerytalnego o obowiązku dostarczenia brakujących dokumentów. Dokumenty mają poświadczyć o istnieniu przyczyn do przyznania emerytury i ustalenia jej wysokości (np. zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku ZUS Rp-7).

Ważne: W przypadku gdy dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych zarobków zostały wcześniej złożone. Złożone wraz z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne nie ma potrzeby składać ponownego ich składania.

W informacji wysyłanej uprawnionemu ZUS informuje o terminie do złożenia wniosku o emeryturę.

Wcześniejsza emerytura w czasie pobierania świadczenia

REKLAMA

Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne, może w czasie jego pobierania spełnić warunki wymagane do przyznania wcześniejszej emerytury. Jeśli spełni wszystkie wymagania, może złożyć do ZUS wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury.

W sytuacji gdy nie zostanie złożony wniosek o wcześniejszą emeryturę to ZUS, będzie dalej wypłacał świadczenie. Jednak gdy uprawniony do świadczenia przedemerytalnego spełnia warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury i złożyć o nią wniosek, nie będzie miała prawa wyboru, czy pobierać świadczenie przedemerytalne czy emeryturę.

W dniu, w którym nabędzie prawo do emerytury, nie będzie miała prawa do świadczenia przedemerytalnego. Prawo do świadczenia przedemerytalnego będzie przysługiwało do dnia poprzedzającego dzień nabycia prawa do emerytury.

Śmierć uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego

Jeżeli osoba otrzymująca świadczenie albo zasiłek przedemerytalny umrze, wstrzymanie wypłaty świadczenia następuje od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym nastąpił zgon

Pan Zbigniew od stycznia 2006 r. pobierał świadczenie przedemerytalne. Z dniem 10 grudnia 2007 r. ukończył 65 lat. Otrzymał dwa miesiące przed tą datą informację z ZUS, że z dniem ukończenia wieku 65 lat utraci prawo do świadczenia przedemerytalnego. Nie złożył wniosku o emeryturę. Z dniem 10 grudnia, to do końca ustało uprawnienie Pana Zbigniewa do świadczenia przedemerytalnego i ZUS wstrzymał jego wypłatę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA