REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ustaje prawo do świadczenia przedemerytalnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Ryś
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do świadczenia przedemerytalnego może ustać z wielu przyczyn. Może na to wpłynąć zachowanie osoby, która pobiera świadczenia. W niektórych jednak przypadkach świadczenie ustaje z urzędu.

Prawo do wymienionych świadczenia przedemerytalnego ustaje:

REKLAMA

  • na wniosek zgłoszony przez osobę uprawnioną do świadczenia,
  • z dniem osiągnięcia wieku wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny,
  • w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury, ustalonego w decyzji oddziału ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego,
  • z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe,
  • wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.

Wniosek uprawnionego

Wniosek o ustanie prawa do świadczenia przedemerytalnego może złożyć osoba uprawniona do takiego świadczenia. Składając taki wniosek musi pamiętać, że pozbawi się ewentualnego przywrócenia prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Gdy utraci prawo do świadczenia, może zgłosić nowy wniosek o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego. Jednak musi spełnić wszystkie wymagane warunki do uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Osiągnięcie powszechny wieku emerytalnego

Powszechny wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje z dniem ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Konsekwencją tego jest wstrzymanie wypłaty świadczenia.

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oznacza spełnienie warunków wymaganych do przyznania tzw. emerytury powszechnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

REKLAMA

ZUS ma obowiązek wszczęcia z urzędu postępowania o przyznanie emerytury. Informuje osobę otrzymującą świadczenie o wstrzymaniu wypłaty świadczenia przedemerytalnego od dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Informuje także o przysługującym prawie do złożenia wniosku o emeryturę.

W tym celu na dwa miesiące przed osiągnięciem przez świadczeniobiorcę wieku emerytalnego, wysyła do niego formularz wniosku o przyznanie emerytury (druk ZUS Rp-1). Przesyła również informację o terminie wstrzymania wypłaty świadczenia.

ZUS powiadamia uprawnionego świadczenia przedemerytalnego o obowiązku dostarczenia brakujących dokumentów. Dokumenty mają poświadczyć o istnieniu przyczyn do przyznania emerytury i ustalenia jej wysokości (np. zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku ZUS Rp-7).

Ważne: W przypadku gdy dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych zarobków zostały wcześniej złożone. Złożone wraz z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne nie ma potrzeby składać ponownego ich składania.

W informacji wysyłanej uprawnionemu ZUS informuje o terminie do złożenia wniosku o emeryturę.

Wcześniejsza emerytura w czasie pobierania świadczenia

REKLAMA

Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne, może w czasie jego pobierania spełnić warunki wymagane do przyznania wcześniejszej emerytury. Jeśli spełni wszystkie wymagania, może złożyć do ZUS wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury.

W sytuacji gdy nie zostanie złożony wniosek o wcześniejszą emeryturę to ZUS, będzie dalej wypłacał świadczenie. Jednak gdy uprawniony do świadczenia przedemerytalnego spełnia warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury i złożyć o nią wniosek, nie będzie miała prawa wyboru, czy pobierać świadczenie przedemerytalne czy emeryturę.

W dniu, w którym nabędzie prawo do emerytury, nie będzie miała prawa do świadczenia przedemerytalnego. Prawo do świadczenia przedemerytalnego będzie przysługiwało do dnia poprzedzającego dzień nabycia prawa do emerytury.

Śmierć uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego

Jeżeli osoba otrzymująca świadczenie albo zasiłek przedemerytalny umrze, wstrzymanie wypłaty świadczenia następuje od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym nastąpił zgon

Pan Zbigniew od stycznia 2006 r. pobierał świadczenie przedemerytalne. Z dniem 10 grudnia 2007 r. ukończył 65 lat. Otrzymał dwa miesiące przed tą datą informację z ZUS, że z dniem ukończenia wieku 65 lat utraci prawo do świadczenia przedemerytalnego. Nie złożył wniosku o emeryturę. Z dniem 10 grudnia, to do końca ustało uprawnienie Pana Zbigniewa do świadczenia przedemerytalnego i ZUS wstrzymał jego wypłatę.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 7 lipca 2025 r. Polska przywraca czasową kontrolę na granicach z Niemcami i Litwą

W dniu 1 lipca 2025 r. Premier Donald Tusk zapowiedział przywrócenie od 7 lipca czasowej kontroli na granicy z Niemcami i Litwą. Wyjaśnił, że jest to konieczne, aby zredukować do minimum niekontrolowane przepływy migrantów.

Od 1 lipca 2025 r. wnioski o 3 ważne świadczenia. Kto może je otrzymać?

Startuje nabór wniosków o świadczenie Dobry start. 300 zł na szkolną wyprawkę ZUS wypłaci bez względu na dochód. Rodzice mniej zamożni od 1 lipca 2025 r. mogą również ubiegać się o zasiłki rodzinne i dodatki na nowy okres zasiłkowy. Ważną formą wsparcia wielu dzieci jest fundusz alimentacyjny.

Likwidacja USAID to śmierć 14 mln ludzi do 2030 r.

Likwidacja amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej USAID może doprowadzić do śmierci 14 milionów osób do 2030 roku – wynika z analiz opublikowanych w brytyjskim czasopiśmie medycznym „Lancet”. Naukowcy szacują, że aż jedną trzecią ofiar będą stanowić dzieci poniżej piątego roku życia.

Kiedy wybrać konto oszczędnościowe, a kiedy lokatę? Praktyczne porady

Oszczędzanie to nie tylko kwestia systematyczności, ale także wyboru odpowiednich narzędzi finansowych. Konto oszczędnościowe i lokata to dwa rozwiązania, które pomagają gromadzić i pomnażać środki, ale ich działanie i cel mogą się istotnie różnić. Jeśli zastanawiasz się, które z nich będzie dla Ciebie lepsze, poświęć chwilę na zrozumienie mechanizmów ich funkcjonowania.

REKLAMA

Komu ZUS nie przyzna renty wdowiej. Najczęstsze przyczyny decyzji odmownych

ZUS i inne organy emeryalno-rentowe rozpoczęły już wypłaty renty wdowiej. Organy te wysyłają też do seniorów decyzje w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. W jakich przypadkach wdowa lub wdowiec na pewno nie dostanie nowego świadczenia? ZUS wymienił najczęstsze przyczyny decyzji odmownych.

Min. Pełczyńska-Nałęcz: to przekręt! deweloperzy sprzedają "pseudometry" - tj. powierzchnię pod ścianami działowymi. Jak być powinno wyjaśnia PKN

W dniu 30 czerwca 2025 r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz napisała na platformie X: "Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom za ciężkie pieniądze pseudometry, czyli metry pod ścianami działowymi. A kolejne rządy pozostają zaskakująco bezsilnej w tej kwestii. Ofiarą tych nieuczciwych praktyk padło nawet setki tysięcy konsumentów, którzy stracili w sumie miliardy zł na rzeczy deweloperów." Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań. Zasady uwzględniania ścian działowych przy obliczaniu powierzchni użytkowej budynku, w świetle normy PN-ISO 9836 wyjaśnił Andrzej Pogorzelski, Przewodniczący Komitetu Technicznego 232 ds. Zasad Sporządzania Dokumentacji Projektowej w Budownictwie w Polskim Komitecie Normalizacyjnym.

Od 1 lipca 2025 r. zmiany w czasie pracy dla dużej grupy zawodowej, bo wdrożono dyrektywę

Już od 1 lipca 2025 r. dla bardzo dużej grupy zawodowej w Polsce wejdą w życie istotne zmiany w zakresie ewidencji czasu wolnego, ewidencji czasu pracy, służby w nocy i zasad rozliczania i odbierania dni wolnych. Wszystko za sprawą tzw. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dopiero teraz dostosowano ustawę i rozporządzenie do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).

Posiedzenie Sądu Najwyższego ws. ważności wyborów Prezydenta RP. [na żywo] Orzeczenie SN nie wcześniej niż o 18:30

We wtorek, 1 lipca 2025 r. Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w przedmiocie stwierdzenia ważności wyborów Prezydenta RP przeprowadzonych w dniach 18 maja 2025 r. oraz 1 czerwca 2025 r. Transmisja na żywo.

REKLAMA

Koniec z obciążaniem dzieci kosztami pobytu krewnych w DPS. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Tylko osoby pełnoletnie powinny być zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt bliskich w domach pomocy społecznej – zapowiedziała wiceministra rodziny Katarzyna Nowakowska. To odpowiedź na apel Rzeczniczki Praw Dziecka, która alarmowała, że dziś ciężar finansowy może spaść również na małoletnich.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku. Ile wynosi, kto może uzyskać i jakich formalności trzeba dopełnić. 3 konieczne warunki

Nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

REKLAMA