| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Kiedy ustaje prawo do świadczenia przedemerytalnego

Kiedy ustaje prawo do świadczenia przedemerytalnego

Prawo do świadczenia przedemerytalnego może ustać z wielu przyczyn. Może na to wpłynąć zachowanie osoby, która pobiera świadczenia. W niektórych jednak przypadkach świadczenie ustaje z urzędu.

Prawo do wymienionych świadczenia przedemerytalnego ustaje:

  • na wniosek zgłoszony przez osobę uprawnioną do świadczenia,
  • z dniem osiągnięcia wieku wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny,
  • w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury, ustalonego w decyzji oddziału ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego,
  • z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe,
  • wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.

Wniosek uprawnionego

Wniosek o ustanie prawa do świadczenia przedemerytalnego może złożyć osoba uprawniona do takiego świadczenia. Składając taki wniosek musi pamiętać, że pozbawi się ewentualnego przywrócenia prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Gdy utraci prawo do świadczenia, może zgłosić nowy wniosek o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego. Jednak musi spełnić wszystkie wymagane warunki do uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Osiągnięcie powszechny wieku emerytalnego

Powszechny wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje z dniem ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Konsekwencją tego jest wstrzymanie wypłaty świadczenia.

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oznacza spełnienie warunków wymaganych do przyznania tzw. emerytury powszechnej.

Postępowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

ZUS ma obowiązek wszczęcia z urzędu postępowania o przyznanie emerytury. Informuje osobę otrzymującą świadczenie o wstrzymaniu wypłaty świadczenia przedemerytalnego od dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Informuje także o przysługującym prawie do złożenia wniosku o emeryturę.

W tym celu na dwa miesiące przed osiągnięciem przez świadczeniobiorcę wieku emerytalnego, wysyła do niego formularz wniosku o przyznanie emerytury (druk ZUS Rp-1). Przesyła również informację o terminie wstrzymania wypłaty świadczenia.

ZUS powiadamia uprawnionego świadczenia przedemerytalnego o obowiązku dostarczenia brakujących dokumentów. Dokumenty mają poświadczyć o istnieniu przyczyn do przyznania emerytury i ustalenia jej wysokości (np. zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku ZUS Rp-7).

Ważne: W przypadku gdy dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych zarobków zostały wcześniej złożone. Złożone wraz z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne nie ma potrzeby składać ponownego ich składania.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »