| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Przewóz zwierząt za granicę - zmiany od 2012 roku

Przewóz zwierząt za granicę - zmiany od 2012 roku

Wiele osób myśląc o wyjedzie za granicę zastanawia się co zrobić z ich pupilami. Jakie przepisy obowiązują względem zwierząt, aby mogły razem z nami podróżować poza granicami kraju?

Zapytajmy  o przepisy administracyjne obowiązujące w miejscu planowanego pobytu. Zapoznanie się z nimi pomoże nam uchronić się przed nieprzyjemnymi sytuacjami i karami pieniężnymi.

Wybierając się w podróż z pupilem należy rozpatrzyć sposób transportu. Czy chcemy wybrać się samochodem, czy autokarem, pociągiem, a może samolotem. Warunki przewozu zwierząt w autokarze są różne dla różnych firm. Najprościej jest zadzwonić do przewoźnika obsługującego daną trasę i zapytać o zgodę. Jeśli chcemy skrócić czas podróży zwierzęcia, możemy zdecydować się na przewóz samolotem. Większość linii umożliwia przewóz zwierząt (pies i kot) jako bagaż pasażerski w kabinie lub bagażniku samolotu.

Jednak popularne w Polsce linie lotnicze, jak  Easy Jet oraz Wizz Air nie wyrażają zgody        na przewóz zwierząt z wykluczeniem psów przewodników.

Jakie są wymagania podczas przewozu czteronogów samolotem?

• przewożenie samolotem zwierzęcia wymaga dokonania wcześniejszej rezerwacji;
• zwierzęta muszą być przewożone w pojemnikach odpowiednich do ich wagi i rozmiarów - pojemnik musi być na tyle obszerny, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji;
• waga zwierzęcia wraz z pojemnikiem, przewożonego w kabinie pasażerskiej, nie może przekroczyć około 8 kilogramów;
• zwierzęta mogą podróżować samolotami również do innych krajów niż europejskie;
• czasami możliwy jest transport innych zwierząt niż pies lub kot w luku bagażowym samolotu jako ładunek cargo;
• liczba zwierząt przewożonych jednocześnie jednym samolotem jest ograniczona.

Dla psa przewodnika osoby niewidomej nie stosuje się ograniczenia wagowego, jak również nie wymaga się pojemnika. Pies powinien być w uprzęży i w kagańcu.

Istnieją także specjalni przewoźnicy, w Polsce to AES Cargo/Move One (WAW), którzy za odpowiednią opłatą przewiozą nasze zwierzę samolotem z Warszawy do UK.

Przepisy dotyczące przewozu zwierząt do USA

Przepisy amerykańskie dotyczące przywozu psów i kotów do Stanów Zjednoczonych są następujące: każdy pies i kot jest poddawany w porcie wjazdu do USA badaniu, które musi wykazać, że zwierzę jest zdrowe i wolne od chorób zaraźliwych dla człowieka.
Każde zwierzę musi także posiadać świadectwo zdrowia podpisane przez weterynarza, potwierdzające, że zwierzę jest wolne od chorób zaraźliwych dla człowieka oraz świadectwo o szczepieniu przeciw wściekliźnie wykonanym co najmniej 30 dni przed przyjazdem do USA.

Kiedy już wykonamy wszystkie badania, szczepienia, wyposażymy nasze zwierzę w chip, otrzymamy dla niego paszport i zdecydujemy się na środek transportu, trzeba pomyśleć o środkach ostrożności takich jak np. zakup specjalnej klatki, kagańca, smyczy czy też rozpatrzyć możliwość podania zwierzęciu środków uspokajających, które pomogą mu przebyć tę podróż w spokoju i bez większych problemów. Tę ostatnią decyzję powinniśmy podjąć po konsultacji z weterynarzem.

Zobacz serwis: Konsument- turystyka.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Jadąc samochodem należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa, a jeśli jedziemy za granicę paszport.
Jadąc samochodem należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa, a jeśli jedziemy za granicę paszport.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK