| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Kara za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych w 2018 r.

Kara za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych w 2018 r.

Zgodnie z rozporządzeniem PE i Rady UE 2016/679 czekają nas duże zmiany w zakresie zasad ochrony danych osobowych. Dotyczą one w szczególności zakresu odpowiedzialności karnej, cywilnej oraz administracyjnej za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych.

Rozporządzenie PE i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych wejdzie w życie 25 maja 2018 r. Do tego czasu państwa członkowskie moją obowiązek implementować nowe przepisy.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Odpowiedzialność karna

Unijne regulacje nie wskazują bezpośrednio zasad odpowiedzialności karnej za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie danych osobowych. W tej kwestii UE pozostawia wolną rękę państwom członkowskim.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o ochronie danych osobowych przewidziana jest odpowiedzialność karna za:

  • przetwarzanie danych osobowych w sposób sprzeczny z prawem – czyn zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 49);
  • udostępnianie danych osobom nieuprawnionym - czyn zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 51);
  • zaniedbanie obowiązku zabezpieczenia danych - czyn zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 52);
  • zaniedbanie obowiązku zgłoszenia danych do rejestracji - czyn zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 53).

Jednak jak wynika z projektu nowej ustawy zamieszczonego na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, powyższe regulacje zostaną uchylone, zaś pojawią się szczegółowe przepisy dotyczące odpowiedzialności administracyjnej i cywilnej.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Administracyjne kary pieniężne 

Zgodnie z założeniami projektu ustawy Prezes Urzędu Ochrony  Danych Osobowych będzie mógł nałożyć dwa rodzaje kar administracyjnych za złamanie zasad ochrony danych osobowych:

  • na podmioty nie będące organami publicznymi, może nałożyć administracyjne kary pieniężne na podstawie i na warunkach określonych w art. 83 rozporządzenia 2016/679 (art. 49 projektu);
  • na podmioty publiczne, o których mowa w art. 9 pkt 8 - 14 ustawy o finansach publicznych, Prezes Urzędu może nałożyć, w drodze decyzji, administracyjne kary pieniężne w wysokości do 100 000 zł (art. 50 projektu).

Podmioty publiczne w rozumieniu art. 9 pkt 8 - 14 ustawy o finansach publicznych to:
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
- Narodowy Fundusz Zdrowia;
- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej;
- uczelnie publiczne;
- Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne;
- państwowe i samorządowe instytucje kultury;
- inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gugała

Krzysztof Gugała Ekspert w dziedzinie HR, ze specjalizacją w systemach wynagradzania, Prezes Zarządu w IDEA! Human Capital – we współpracy z Towers Watson Data Services EMEA. W branży HRM pracuje od dwudziestu sześciu lat, łącząc perspektywę doradcy, eksperta i menedżera. Posiada rozległe doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu strategii personalnych i systemów wspierających zarządzanie kapitałem społecznym, w szczególności systemów wynagrodzeń. Kierował projektami obejmującymi opisywanie stanowisk, wartościowanie, projektowanie polityk płacy zasadniczej i zmiennej oraz świadczeń, m.in. dla PGNiG SA, , TVN, Wyborowa SA, Tramwaje Warszawskie i kilkadziesiąt innych. Projektuje i realizuje unikalne na polskim rynku badania rynkowe w zakresie wynagrodzeń . Autor wielu publikacji w prasie specjalistycznej (m.in. HBR Polska, Personel, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi) oraz współautor książki „Budowanie pomiar kapitału ludzkiego w organizacji”. Od 2010 prowadzi zajęcia z controllingu personalnego, benchmarkingu wynagrodzeń i systemów motywacyjnych na Akademii Leona Koźmińskiego i we Francuskim Instytucie Zarządzania

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK