| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Jak zabić karpia zgodnie z prawem?

Jak zabić karpia zgodnie z prawem?

Kupując karpia podczas świątecznych zakupów powinniśmy pamiętać o tym, że jako istota żywa musi być traktowany humanitarnie. Naruszenie tego obowiązku może nas narazić na konsekwencje prawne.

Czas świąt to nie jest najlepszy okres dla karpi. Nie chodzi tu tylko bynajmniej o fakt, że ryba ta stanowi podstawowy element wigilijnych stołów, lecz również o to, w jaki sposób karpie są traktowane podczas sprzedaży sklepowej.

Zobacz serwis: Konsument w święta

Uwagę na ich los od wielu lat próbują zwrócić organizacje broniące praw zwierząt. Teraz zyskały sojusznika w osobie Andrzeja Seremeta, Prokuratora Generalnego . W piśmie skierowanym do prokuratorów zwrócono uwagę przede wszystkim na fakt, iż nienależyte obchodzenie się z rybą może stanowić naruszenie przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.  Jak przypomina Andrzej Seremet  przypadki drastycznego traktowania karpia zarówno przy przechowywaniu, jak i transportowaniu mogą być zakwalifikowane jako znęcanie się, a jeżeli skutkiem takiego traktowania będzie uśmiercenie ryby, wtedy przypadek taki może być zakwalifikowany jako niehumanitarne zabicie.

Jak traktować karpia?

Zarówno przechowywanie, transportowanie, jak i uśmiercanie karpia powinny być dokonywane w sposób, który nie narazi ryby na dodatkowe i niepotrzebne cierpienia. Przede wszystkim należy pamiętać, że  powinna ona mieć zapewnione środowisko wilgotne. W czasie transportowania do domu należy unikać owijania karpia reklamówką. Pozbawia go to bowiem dostępu do tlenu i powoduje śmierć przez uduszenie.

Karp jako istota żyjąca i zdolna do odczuwania cierpienia powinna być traktowana w odpowiedni sposób. Zarówno przechowywanie, transportowanie jak i uśmiercanie powinno być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Ryba powinna mieć przede wszystkim wystarczająco dużo miejsca oraz odpowiednie środowisko, które umożliwi oddychanie. Przed zabiciem należy rybę ogłuszyć.

Ustawa o ochronie zwierząt

Pismo do prokuratorów może wydawać się kuriozalne, niemniej jednak porusza ważny problem. Zgodnie z art. 1 ustawy o ochronie zwierząt żadne zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Nie może być więc traktowane dowolnie, a każdy człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Zobacz serwis: Prawo karne

Zgodnie z art. 6 tejże ustawy zabronione jest znęcanie się oraz nieuzasadnione lub niehumanitarne zabijanie. Zakaz ten jest zagrożony pod groźbą kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 35 par. 1), jeżeli sprawca takiego czynu działa ze szczególnym okrucieństwem, wtedy taki czyn jest zagrożony karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK