REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument w UE

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koniec roamingu w 2014 roku?

Jednym z największych utrudnień dla konsumentów podróżujących po Europie jest roaming danych. Komisja Europejska ma w planach zniesienie kuriozalnie wysokich stawek za połączenia telefoniczne na terenie Unii Europejskiej. Początkowo, zmiany te były planowane na dalsze lata. Aktualnie Komisja Europejska chce przyspieszyć ten proces i ujednolicić rynek telekomunikacyjny już od lipca 2014 roku.

Dyskryminacja konsumentów z innego kraju

Dyrektywa usługowa 2006/123/WE obliguje państwa członkowskie do usuwania przeszkód, jakie napotykają konsumenci w momencie nabywania usługi od usługodawcy z innego kraju UE.

Zakupy w Chorwacji

W czasie trwających wakacji, Polacy chętnie wybierają jako miejsce swojego wypoczynku ciepłą Chorwację. Modne podczas letnich urlopów są zakupy w miejscowych sklepach. Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało wskazówki, dla konsumentów w Chorwacji.

Prawa pasażerów lotniczych w Unii Europejskiej

Pasażerom przysługuje wiele praw w przypadku zaniedbań ze strony linii lotniczych. Sprawdź, kiedy możesz liczyć na bezpłatny nocleg, a kiedy na stosowne odszkodowanie.

REKLAMA

Pociągiem po Europie

Od jesieni 2009 roku każdy podróżujący po Europie koleją, zarówno na trasach krajowych jak i międzynarodowych, będzie miał zagwarantowane te same prawa takie jak: możliwość otrzymania refundacji kosztów opóźnienia, łatwiejszy dostęp dla osób niepełnosprawnych oraz prawo do przewozu rowerów.

Będziesz wiedział z jakiej mąki jesz chleb

Pewnego dnia w nieodległej przyszłości Europejczycy, kupując bochenek chleba, będą mogli sprawdzić, skąd pochodzi użyta do jego wypieczenia mąka.

Pięć lat w Unii

Obowiązek wprowadzania na rynek produktów bezpiecznych, lepsza ochrona konsumentów, zmiany udzielania pomocy publicznej, a także nowe możliwości organów chroniących konkurencję – UOKIK podsumowuje pięć lat w Unii.

Europejski Szczyt Konsumencki

Na początku kwietnia br. po raz pierwszy odbył się w Brukseli Europejski Szczyt Konsumencki.

REKLAMA

Jak sprawdzić ceny w UE

Obecnie wiele produktów m.in. samochodów można kupić poza granicami kraju za atrakcyjną cenę. Warto jest najpierw dobrze przyjrzeć się ofercie i upewnić jakie prawa nam przysługują.

Czy można zrezygnować z polisy na życie

Znalazłem u jednego z niemieckich ubezpieczycieli bardzo korzystną ofertę polisy na życie. Wykupiłem ją przez Internet. Umowa zawarta została na 20 lat. Po głębszym zastanowieniu zdecydowałem, że na razie nie jest mi potrzebna. Czy mogę z niej zrezygnować?

Rezygnacja z umowy timesharingu

Skusiłam się na ofertę jednej z zagranicznych firm. Zawarłem umowę tzw. timesharing. Przez trzy lata w każde wakacje miałam wyjeżdżać do pięknego domku letniskowego w Hiszpanii. Niestety chyba nie przemyślałam do końca sprawy. Czy mogę zrezygnować z tej umowy?

Zagubiony bagaż – prawa pasażerów linii lotniczych

Zaginął mi bagaż w drodze do Polski. Na lotnisku okazało się, że ślad po walizce zaginął. Wszczęłam procedurę, ale chciałabym wiedzieć czy zrobiłam wszystko, co powinnam i jakie problemy w drodze dochodzenia swoich praw mogę mieć jako pasażer?

Pasażerowie niepełnosprawni w samolocie

Prawo otrzymania pomocy podczas podróży lotniczej mają wszyscy pasażerowie. Szczególnie dotyczy to osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej. Tutaj sprawdzisz jakie przepisy obowiązująca terenie Unii Europejskiej.

Informacje o przewoźniku lotniczym

Wykupiłam wycieczkę zagraniczną. Transport przewidziany jest drogą lotniczą. Słyszałam od mojej koleżanki, że zdarzają się problemy z miejscem w samolocie. Na przykład pasażer zostaje umieszczony w innej klasie niż to wynika z zakupionego biletu. Czy w takiej sytuacji przysługuje jakieś odszkodowanie? Czy w ogóle można sprawdzić jakiś sposób linie lotnicze jeszcze przed wylotem?

Koszty leczenia za granicą

Wyjeżdżam z rodziną na narty na Słowacje. Mam małe dzieci i obawiam się o ich zdrowie. Jak wygląda sprawa leczenia za granicą? Czy można skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej? Czy jest ona świadczona na takich samych zasadach jak w Polsce?

Reklamacja do polskiego czy austriackiego biura podróży

Podczas wycieczki do Austrii zepsuł się autobus cały jeden dzień czekaliśmy aż biuro podróży przyśle nowy. Przez to nie został zrealizowany jeden dzień z zaplanowanej wycieczki. Gdzie i w jakim terminie należy złożyć skargę na biuro? Czy trzeba to zrobić to zrobić w Polsce czy w Austrii?

Odszkodowanie należy się nawet, gdy w samolocie nastąpiła usterka

Argumenty linii lotniczych, że odszkodowanie za odwołany lot nie przysługują w przypadku wystąpienia usterki samolotu są niewystarczające. Pasażer ma bowiem prawo domagać się odszkodowania w związku z odwołaniem jego podróży lotniczej.

Bezpieczne przelewy zagraniczne

Wyjeżdżam na studia za granicę. Zastanawiam się w jaki sposób można przelać pieniądze na rachunek w Polsce, ewentualnie w innym kraju. Co zrobić jeśli przelew się opóźni albo w ogóle nie zostanie wykonany? Czy tego typu przelewy są droższe niż krajowe?

Jak założyć konto za granicą

Wyjeżdżasz do innego kraju i zamierzasz tam otworzyć rachunek bankowy? Dowiedz się najpierw jakich dokumentów bedziesz potrzebował. A może konieczne są jakieś szczególne zaświadczenia?

Czy zabawki dla dzieci są bezpieczne


Wraz z mężem i 2 letnią córeczką mieszkamy w Szkocji. Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny, ale mnie bardziej interesuje czy one są bezpieczne? Czy są dopuszczone do obrotu zabawki, które mogłyby wyrządzić krzywdę dziecku?

Przesyłka zagraniczna

Zamierzasz wysłać list do Irlandii i zastanawiasz się czy wysłać list zwykły czy priorytetowy? Upewnij się, że przesyłka dotrze na czas. Sprawdź terminy doręczeń i dowiedz się czy w przypadku ich nie dotrzymania możesz złożyć reklamacje i zażądać odszkodowania.

Praktyki serwisów z muzyką

Na pewno miałeś kiedyś okazje korzystać z serwisów muzycznych. Oferują one możliwość pobierania wybranej przez ciebie muzyki za darmo. Warto jest jednak bardzo wnikliwe przeczytać regulamin serwisu. W wielu przypadkach nie jest to do końca bezpłatna usługa.

Czy przysługuje mi odszkodowanie za utracony bagaż

Podczas podróży samolotem zagubił się twój bagaż? Masz prawo żądać stosownego odszkodowania od linii lotniczych. Sytuacja się komplikuje jeśli korzystałeś z tzw. lotów łączonych, czyli dotarłeś do celu z przesiadkami.

Biuro podróży żąda innej ceny niż w ofercie zamieszczonej na stronie internetowej

Zawiercie umowy na odległość, czyli m.in. za pośrednictwem strony internetowej biura podróży różni się od tradycyjnego sposobu jedynie formą zawarcia zobowiązania. W tym przypadku następuje to w  formie elektronicznej. Jednak oferta skierowana do konsumenta powinna spełniać pewne wymogi, np. powinna być rzetelna i zgodna z prawdą.

Co zrobić jeśli linie lotnicze nie uwzględnią reklamacji

Zdarzyło ci się, że lot którym miałeś lecieć w podróż został w ostatniej chwili zlikwidowany, a ty nie otrzymałeś żadnej informacji na ten temat? Możesz w takiej sytuacji złożyć reklamacje do przewoźnika lotniczego. Co jednak zrobić w przypadku, gdy twoje roszczenia nie zostaną uznane?

Czy można zwrócić laptopa jeśli zmieniło się w nim oprogramowanie

Zakup towaru przez Internet daje nam możliwość rezygnacji z umowy, czyli skorzystania z tzw. prawa do namysłu. Termin na odstąpienie od umowy jest różny, w zależności od kraju, w którym produkt został nabyty. Są jednak pewne szczególne przypadki, kiedy odstąpienie od umowy nie jest możliwe.

Zawarcie umowy drogą mailową

Interesuje cie zakup sprzętu w obcym kraju, ponieważ ma korzystną ofertę cenową? W dzisiejszych czasach granice nie stanowią przeszkód. Co jednak można zrobić w przypadku, gdy nie można dokonać licytacji poprzez stronę internetową sklepu? Można wysłać zamówienie mailem?

Czy można nie wpuścić pasażera na pokład samolotu

Czy zdarzyło ci się kiedyś, że nie chciano cię wpuścić na pokład samolotu? Mimo, iż miałeś wykupiony bilet. Sprawdź co możesz w takiej sytuacji zrobić.

Niebezpieczne operacje katami kredytowymi

Będąc za granicą najprawdopodobniej nie unikniemy używania karty kredytowej. Jest to łatwe i wygodne wykorzystywanie pieniędzy w wysokości przyznanego nam limitu. Jednak korzystanie z elektronicznych instrumentów płatniczych bywa niebezpieczne. Szczególnie jeśli nie przestrzegamy podstawowych zasad.

Odwołanie lotu

Korzystanie z transportu lotniczego jest dość powszechną formą przemieszczania się. Zazwyczaj planujemy podróż z dużym wyprzedzeniem. Wtedy też kupujemy bilety. Co zrobić jeżeli odwołano nam lot? Czy przysługuje nam odszkodowanie z tego tytułu?

Kto jest winny: sklep czy serwis aukcyjny

Ze względu na bogate i różnorodne oferty coraz częściej decydujemy się na zakupy w Internecie.  Problem może się pojawić w przypadku, gdy umowa sprzedaży nie zostanie wykonana w należyty sposób. Kto wtedy ponosi odpowiedzialność za to?

Reklamacja do francuskiego banku

Przebywasz we Francji i otworzyłeś w tamtejszym banku rachunek bankowy? Sprawdź co zrobić jeśli po pewnym czasie okaże się, że na koncie na ma środków pieniężnych.

Wadliwy telewizor zakupiony w Irlandii

Wielu z nas korzystając z dobrodziejstw dzisiejszych czasów wybiera się na zakupy do sąsiednich krajów, m.in. do Irlandii. Co zrobić jeśli nasz wymarzony telewizor zaczął się psuć? Czy korzystniej jest zareklamować produkt z tytułu gwarancji czy ustawowej odpowiedzialności sprzedawcy?

Problem z bagażem lotniczym

Zanim zdecydujemy się wsiąść na pokład samolotu, zadajmy sobie trud zaznajomienia się z prawami działającymi w zakresie przewozu rzeczy. Obowiązki przewoźnika w przypadku zagubienia, zniszczenia lub opóźnienia bagażu określone są Konwencją Montrealską.

Podróż samolotem

Obecnie dość często decydujemy się na przelot samolotem. O wyborze przesądzają zazwyczaj względy komfortu podróży, oszczędności czasu i bezpieczeństwa. Warto pamiętać, iż podczas wojaży lotniczych chroni nas prawo WE 261/2004 (z dnia 11 lutego 2004 r). Dotyczy ono zasad przyznawania odszkodowania i pomocy pasażerom w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lotu lub dużego opóźnienia.

Zakupy online

Internet zapewnia nam szybkość i komfort nabywania dóbr. Nie wychodząc z domu otrzymujemy dostęp do asortymentu sklepów nie tylko w Polsce, ale również w całym wirtualnym świecie. Zakupy w sieci wymagają jednak nieco innego podejścia niż te tradycyjnie dokonywane w sklepie.

Zakupy za granicą

Zanim dokonamy zakupu zagranicą, warto porównać ceny oraz warunki sprzedaży. Niejednokrotnie bowiem okazują się one być bardzo różne, i to nie tylko w obrębie poszczególnych krajów zjednoczonej Europy, ale też w rozlicznych sklepach wybranej sieci handlowej.

Wakacje - timesharing

Jeśli coraz częściej zaczynasz marzyć o posiadaniu własnego miejsca, gdzieś na skraju świata, o piaszczystej plaży czy białych szczytach gór, powinieneś pomyśleć o skorzystaniu z usług Timesharing.

Wynajem samochodów w UE

Wyjeżdżając zagranicę, nawet na zorganizowany pobyt, chętnie korzystamy z usług wynajmu aut. Powód jest prosty: samochodem przemieszczamy się szybciej i wygodniej.

Niemcy

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Portugalia

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Słowenia

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Szwecja

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Węgry

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie?Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Wielka Brytania

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie?Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Włochy

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Grecja

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Hiszpania

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Holandia

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Irlandia

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

REKLAMA