reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w UE > Czy zabawki dla dzieci są bezpieczne

Czy zabawki dla dzieci są bezpieczne


Wraz z mężem i 2 letnią córeczką mieszkamy w Szkocji. Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny, ale mnie bardziej interesuje czy one są bezpieczne? Czy są dopuszczone do obrotu zabawki, które mogłyby wyrządzić krzywdę dziecku?

Mieszkańcy Unii Europejskiej nie powinni mieć obaw kupując zabawki dla swoich pociech, jeżeli kupują jej w sklepach o dobrej renomie. Przepisy unijne regulujące kwestie bezpieczeństwa produktów nakładają na producentów i dystrybutorów obowiązek wprowadzania na rynek wyłącznie towarów bezpiecznych. Niektóre towary konsumpcyjne, takie jak zabawki, kosmetyki i sprzęt elektryczny muszą spełniać dodatkowe wymogi bezpieczeństwa. Kontrolują to specjalne organy nadzoru. Jeżeli jakiś produkt nie spełni odpowiednich norm, to organy krajowe mogą wycofać go z obrotu, zażądać wycofania go ze sklepów, wydać ostrzeżenie lub podjąć inne stosowne środki.


W ostatnim czasie miało miejsce kilka przypadków wycofywania zabawek z rynku oraz kryzys dotyczący towarów sprowadzanych z Chin. Komisarz ds. ochrony konsumentów Meglena Kuneva przedstawiła propozycje mające na celu poprawienie i wzmocnienie europejskiego systemu bezpieczeństwa produktów. Podpisane zostało porozumienie z importerami oraz sprzedawcami detalicznymi zabawek. Zgodnie z umową mają być przeprowadzane szkolenia z zakresu norm bezpieczeństwa ze szczególnym naciskiem na konieczność wyeliminowania z rynku zabawek szkodliwych, stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia. Należy pamiętać o tym, że zgodnie z prawem unijnym za bezpieczeństwo produktów wprowadzonych do obrotu odpowiadają producenci, hurtownicy, detaliści i importerzy.

Nie można również zapominać o innych działaniach podjętych z inicjatywy Komisji Europejskiej. Chodzi m.in. o wnikliwą kontrolę środków bezpieczeństwa, które są stosowane przez przedsiębiorców, jak również podjęcie specjalnych środków mających za zadanie wspomóc nadzór sprawowany przez krajowe organy nadzoru rynkowego i organy celne. Jednym z tych specjalnych środków jest dotyczy wymogu zamieszczania ostrzeżeń o niebezpieczeństwie jakie stwarzają magnesy umieszczane w zabawkach.reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama