reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w UE > Czy można zwrócić laptopa jeśli zmieniło się w nim oprogramowanie

Czy można zwrócić laptopa jeśli zmieniło się w nim oprogramowanie

Zakup towaru przez Internet daje nam możliwość rezygnacji z umowy, czyli skorzystania z tzw. prawa do namysłu. Termin na odstąpienie od umowy jest różny, w zależności od kraju, w którym produkt został nabyty. Są jednak pewne szczególne przypadki, kiedy odstąpienie od umowy nie jest możliwe.

 Za pośrednictwem polskiego serwisu aukcyjnego zakupiłem laptop. Sprzęt wystawiony był przez firmę brytyjską, także z Wielkiej Brytanii został nadany. Gdy otrzymałem komputer, używałem go przez kilka dni, następnie jednak doszedłem do wniosku, iż laptop w zasadzie nie odpowiada mi. Zdecydowałem się odesłać sprzęt. Jak dowiedziałem się od pracownika firmy, jest to możliwe w ciągu 7 dni od momentu otrzymania laptopa. Dziś jednak zostałem powiadomiony, iż z powodu wgrania przeze mnie innego systemu operacyjnego firma zasadniczo nie ma obowiązku zwrócenia mi pieniędzy. Zrobi to jednak, z tymże od ceny towaru odejmie 15 % za przywrócenie komputera do stanu, w jakim został wysłany. Moje pytanie brzmi następująco: czy sprzedawca ma prawo postąpić w taki sposób?

 

Zgodnie z prawem UE w przypadku umów zawieranych na odległość bądź przez internet, konsument ma prawo odstąpienia od umowy w ciągu co najmniej 7 dni od dnia otrzymania towaru. Okres ten, w zależności od kraju członkowskiego, jest różny – dla Wielkiej Brytanii jest to 7 dni, dla Polski np. – 10 dni. Prawo odstąpienia od umowy nie przysługuje jednak w ściśle określonych przypadkach, m.in.:

  • w razie umowy o dostawie nagrań audialnych, wizualnych czy oprogramowania komputerowego,
  • których opakowanie zostało przez konsumenta naruszone.

Przy oprogramowaniu komputerowym, jego uruchomienie może być odczytywane jako równoznaczne ze zdjęciem zabezpieczeń. Firma ma zatem prawo postąpić w sposób przez Pana przedstawiony, a także - odmówić przyjęcia zwrotu komputera.

 

 

 

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama