reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Irlandia

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Irlandia wdrożyła Dyrektywę 1999/44/WE dotyczącą sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z nią gwarancji. W wyniku przyjęcia powyższych przepisów minimalny okres gwarancji wynosi w przypadku towarów 2 lata. Przyjmuje się, że każdy brak zgodności, który uwidocznił się w ciągu 6 miesięcy od daty dostawy, istniał w chwili dostawy, o ile nie dowiedziono inaczej. W tym okresie konsument ma prawo do przywrócenia zgodności towaru.

Konsument może żądać wolnej od opłat naprawy lub wymiany towaru. Istotne dla konsumentów jest również to, że po upływie okresu sześciu miesięcy nadal objęci są ochroną przed wadliwymi produktami. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności w ciągu 2 lat od dostawy towaru. Jednakże, wówczas to konsument musi udowodnić, że brak zgodności istniał w momencie dostawy.

W Irlandii dobrowolne gwarancje często udzielane są na urządzenia elektryczne, jak pralki, kuchenki itp. Okres obowiązywania takiej gwarancji wynosi zwykle 12 miesięcy. Dobrowolne gwarancje udzielane przez producentów nie mogą ograniczać ustawowych praw konsumentów.

Wymiana towaru

Jeżeli towar nie jest wadliwy, konsument nie ma prawa w świetle przepisów do jego wymiany. Jest ona uzależniona od dobrej woli sprzedawcy.

Ceny

Obowiązującą w Irlandii walutą jest euro. Cena musi być umieszczona na produkcie w sposób widoczny i powinna być to cena całkowita (obejmująca wszelkie opłaty). Konsument nie może domagać się uzyskania produktu za cenę widniejącą na metce. Metka nie stanowi zobowiązania sprzedawcy do sprzedania towaru za widniejącą na niej cenę. Cena musi uwzględniać podatek VAT.

Ustawa o informacji dla konsumentów z 1978 roku chroni konsumentów przed fałszywymi lub wprowadzającymi w błąd twierdzeniami dotyczącymi towarów, usług oraz cen.

Sprzedawca nie ma obowiązku wydawania konsumentom paragonów, z wyjątkiem kierowców taksówek.

Podatek

Większość towarów jest w Irlandii obłożona 21% podatkiem od wartości dodanej – VAT. Stawka podatku VAT na usługi wynosi 12%. Zwolnione z podatku VAT są w Irlandii obuwie i ubrania dziecięce oraz książki.

Formy płatności

Najpopularniejszymi formami płatności są w Irlandii gotówka, karty kredytowe oraz debetowe. Czeki są mniej popularne.

Wyprzedaże

Wyprzedaże odbywają się w Irlandii zasadniczo w dwóch okresach: zimą i latem. Największa wyprzedaż odbywa się tuz po Świętach Bożego Narodzenia. Wyprzedaż letnia ma miejsce w czerwcu/lipcu. Jednak terminy wyprzedaży nie są regulowane przepisami prawa, a sprzedawcy mogą prowadzić wyprzedaże w dowolnej porze roku.

Typowe godziny pracy sklepów

Poniedziałek – Sobota: 09:30 – 18:00

Niedziela: 12:00 – 18:00

Jeden dzień w tygodniu sklepy czynne są do 20:00. W zależności od miasta zakupy wieczorem można robić w czwartki albo piątki.

Typowe godziny pracy banków

Poniedziałek – Piątek: 10:00 – 16:00

Sobota – Niedziela: nieczynne

Jeden dzień w tygodniu banki pracują dłużej, zwykle jest to czwartek.

Godziny pracy urzędów pocztowych

Poniedziałek – Piątek: 09:00 – 17:30 (w mniejszych urzędach jest przerwa na lunch)

Sobota: 09:00 – 13:00

Kaucja

Nie pobiera się kaucji za butelki i puszki. Podatek od plastikowych toreb wynosi 15 centów.

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama