| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Kwestie związane z zasadami udzielania i cofania pozwolenia na broń, nabywania, zbywania oraz przechowywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przywozu z zagranicy oraz wywozu za granicę jak też zasady posiadania broni przez cudzoziemców i zasady funkcjonowania strzelnic reguluje ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji.

Broń palną i amunicję można posiadać wyłącznie na podstawie pozwolenia wydanego przez Komendanta Wojewódzkiego Policji właściwego miejscowo dla osoby bądź podmiotu ubiegającego się o uzyskanie takiego pozwolenia.

Broń pneumatyczną, miotacze gazu obezwładniającego oraz narzędzia i urządzenia w postaci rękojeści z ukrytym ostrzem, która nie posiada cech broni, kastetów, nunczak, pałek imitujących kije baseballowe, pałek z metalową końcówką bądź wykonanych z metalu, kusz, paralizatorów, itp. można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego miejscowo dla osoby bądź podmiotu ubiegających się o wydanie takiego pozwolenia Komendanta Powiatowego Policji.

Zobacz: Legitymowanie osób celem ustalenia tożsamości

Pozwolenie na broń wydaje właściwy organ Policji tylko w uzasadnionych przypadkach. Pozwolenie na broń można uzyskać wyłącznie w celach: ochrony osobistej bądź ochrony innych osób oraz mienia, łowieckich, sportowych, kolekcjonerskich, pamiątkowych, szkoleniowych.

Pozwolenie na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej. W pozwoleniu określa się cel wydania broni, jej rodzaj oraz ilość egzemplarzy.

Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom nie mającym ukończonych 21 lat, z zaburzeniami psychicznymi lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej, wykazującym istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego, uzależnionym od alkoholu lub substancji psychoaktywnych, nie posiadającym miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celach sprzecznych z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego w szczególności skazanych prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej albo wobec których toczy się postępowanie karne o popełnienie takiego przestępstwa. Wyjątkiem jest możliwość wydania zezwolenia na broń osobie, która ukończyła 18 lat, ale jedynie na wniosek szkoły, organizacji sportowej lub stowarzyszenia obronnego i tylko na broń służącą do celów sportowych.

Osoba występująca z wnioskiem o wydanie zezwolenie na broń ma obowiązek przedłożyć właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne wydane przez odpowiedniego lekarza lub psychologa.

Art. 263 § 2 k.k. kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat ośmiu.
§ 3 Kto mając zezwolenie na posiadanie broni palnej lub amunicji udostępnia lub przekazuje ją osobie nieuprawnionej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Zobacz również serwis: Policja

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozwolenie na broń wydaje właściwy organ Policji tylko w uzasadnionych przypadkach.
Pozwolenie na broń wydaje właściwy organ Policji tylko w uzasadnionych przypadkach.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK