| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Zwrot kosztów dla świadka

Zwrot kosztów dla świadka

W postępowaniu cywilnym świadek może domagać się zwrotu wydatków związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku. Regulacja ta jest następstwem wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę surowych konsekwencji za nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadka na wezwanie sądu.

Zwrotu może oczekiwać świadek zamieszkały w miejscowości oddalonej ponad 10 km od miejsca rozprawy. W szczególnych przypadkach, gdy przemawiają za tym względy słuszności, sąd może przyznać zwrot kosztów podróży świadkowi zamieszkałemu bliżej niż 10 km, ale w odległości nie mniejszej niż 4 km od miejsca rozprawy. Zwrot kosztów transportu świadkowi zamieszkałemu w promieniu 4 km od miejsca rozprawy, może nastąpić tylko wtedy, gdy ze względów zdrowotnych, świadek wymaga obecności osoby mu towarzyszącej. Zwrotu może domagać się również świadek, który stawił się na rozprawie, w związku z otrzymanym wezwaniem, lecz nie został przesłuchany, z przyczyn od niego niezależnych oraz świadek, który zgłosił się do sądu bez uprzedniego wezwania, jeżeli został przesłuchany. Istotne jest to, że sąd może przyznać zwrot wspomnianych kosztów również osobie towarzyszącej świadkowi, gdy ten ze względów zdrowotnych nie mógł na rozprawie pojawić się samodzielnie.

Na wniosek

Zwrot wszelkich kosztów następuje tylko i wyłącznie na wniosek świadka złożony pisemnie lub ustnie do protokołu niezwłocznie po złożeniu przez niego zeznań, jednak nie później niż przed pływem trzech dni od stawienia się na rozprawie. Zachowanie tego terminu jest istotne o tyle, iż jego niedochowanie skutkuje utratą prawa do zwrotu wspomnianych kosztów. Przyznana świadkowi kwota, powinna być wypłacona niezwłocznie. Na postanowienie sądu o odmowie przyznania zwrotu wspomnianych kosztów, przysługuje świadkowi zażalenie.

Alternatywą dla żądania zwrotu wyżej wymienionych kosztów, jest domaganie się przez świadka, by został przesłuchany przez sąd w miejscowości, w której zamieszkuje.

Polecamy serwis: W sądzie

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego;

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych;

Dekret z dnia 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK