| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czym się różni wynagrodzenie netto od wynagrodzenia brutto?

Czym się różni wynagrodzenie netto od wynagrodzenia brutto?

Powszechnie wiadomo, że rozmawiając o wynagrodzeniu, szczególnie z nowym pracodawcą, rozróżniamy dwa pojęcia wynagrodzenia: wynagrodzenie netto i wynagrodzenie brutto. Jaka jest tak naprawdę definicja wynagrodzenia i skąd wynikają wspomniane różnice?

Pierwsze, o czym należy pamiętać, to że wynagrodzenie netto to wynagrodzenie, które otrzymamy w dniu wypłaty, czyli realnie zarabiane przez nas pieniądze. W umowie o pracę niestety zawsze wskazane jest wynagrodzenie brutto, czyli wynagrodzenie zawierające także wszystkie obowiązkowe składki, które są odprowadzane przez pracodawcę z naszego wynagrodzenia.

Zobacz: Wideoszkolenie - Zatrudnianie na umowy zlecenia 2017 – pytania i odpowiedzi

Oznacza to, że nie należy sugerować się kwotą wynagrodzenia podaną np. w umowie o pracę, gdyż jest ona myląca – nasze wynagrodzenie w rzeczywistości będzie mniejsze.

Polski kodeks pracy w ogóle nie zawiera rozróżnienia na wynagrodzenie brutto czy netto. W przepisach kodeksu jest mowa wyłącznie o wynagrodzeniu w ogólnym tego słowa znaczeniu i przyjmuje się, że oznacza to wynagrodzenie brutto. Zasadniczo bowiem wynagrodzeniem pracownika jest także np. odprowadzana przez pracodawcę składka na ubezpieczenie zdrowotne, dzięki której pracownik może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej – co również jest pewnego rodzaju gratyfikacją i wynagrodzeniem za codzienne świadczenie pracy.

Skorzystaj z kalkulatora brutto-netto 2000-2017

Z czego wynikają różnice w wysokości wynagrodzenia?

Zasadniczo wynagrodzenie brutto to wynagrodzenie ze wszystkimi składkami, a wynagrodzenie netto to wynagrodzenie, które otrzymujemy „na rękę”. Warto widzieć z czego wynika różnica pomiędzy netto i brutto i co dzieje się z naszym pozostałym wynagrodzeniem.

Zobacz: Pakiet 3 wideoszkoleń: Zmiany w prawie pracy

Składki odprowadzane z wynagrodzenia brutto

A zatem, nasz pracodawca odprowadza od naszego wynagrodzenia brutto następujące kwoty:

  • składkę na ZUS, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe,
  • składkę na NFZ, czyli ubezpieczenie zdrowotne,
  • zaliczkę na podatek dochodowy (podatek od uzyskanych dochodów płaci każdy bez wyjątku, także osoby zatrudnione na umowę zlecenie czy umowę o dzieło).

Należy pamiętać, że składki te nie są w całości płacone przez pracownika, a zatem nie są w całości potrącane z jego wynagrodzenia – pewną część płaci pracodawca.

Wysokości składek wynoszą odpowiednio:

  1. Składka na ubezpieczenie emerytalne – 19,52%, finansowana jest po połowie przez pracodawcę i zatrudnionego – płacą oni po 9,76% od kwoty wynagrodzenia.
  2. Składka na ubezpieczenie rentowe – 8% podstawy wymiaru - składka opłacana jest w części przez pracodawcę - 6,5 proc. podstawy wymiaru, a w części przez pracownika - 1,5 proc. podstawy wymiaru.
  3. Składka na ubezpieczenie chorobowe – 2,45%, finansowana jest w całości z wynagrodzenia pracownika.
reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 20.07.2017

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czym się różni wynagrodzenie netto od wynagrodzenia brutto?/ fot. Fotolia
Czym się różni wynagrodzenie netto od wynagrodzenia brutto?/ fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK