reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Dodatek za godziny nocne 2014

Dodatek za godziny nocne 2014

Dodatek do wynagrodzenia za godziny nocne przysługuje pracownikowi nocnemu, tj. świadczącemu pracę w godzinach nocnych. Za godziny nocne uważa się te, w przedziale czasu pomiędzy 21:00 a 7:00. Komu i w jakiej wysokości przysługuje dodatek za pracę w godzinach nocnych w 2014 roku?

Pora nocna

Polski porządek prawy odpowiada wymogom prawa europejskiego zawartym w szczególności w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/88/WE z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy. Okres nocny rozumiany jest więc jako okres nie krótszy niż 7 godzin i obejmujący w każdym przypadku czas między północą i godziną piątą rano.

Są trzy przedziały, w których można ustalić pracę nocną: 21.00 - 5.00, 22.00 - 6.00 lub 23.00 - 7.00.

Zgodnie z regulacją kodeksową pora nocna rozumiana jest jako osiem kolejnych godzin w przedziale czasu pomiędzy godziną 21:00 a 7:00. Każdy pracodawca jest uprawniony do indywidualnego ustalenia pory nocnej. Powinien tego dokonać układem zbiorowym pracy, regulaminem pracy albo obwieszczeniem. Pracodawca powinien ustalić porę nocną, nawet w sytuacji gdy w jego zakładzie taka praca nie jest faktycznie świadczona. To w interesie pracodawcy leży więc ustalenie pory nocnej. Brak dopełnienia tego obowiązku skutkuje traktowaniem jako pracę w porze nocnej całego przedziału pomiędzy 21:00 a 7:00 (tj. 10 godzin) i koniecznością wypłacania dodatku za ten wydłużony okres pory nocnej.

Pracownik nocny

Definicja pracownika nocnego została sformułowana w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/88/WE z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy. Zgodnie z nią pracownikiem nocnym jest ten zatrudniony, którego rozkład czasu pracy w każdej dobie obejmuje co najmniej 3 godziny w porze nocnej. Na gruncie kodeksu pracy stwierdzono, iż pracownikiem nocnym jest również osoba, której co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

Zobacz również: Jakie dodatki za pracę w porze nocnej

Dodatek za godziny nocne

Na mocy art. 151 z indeksem 8 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141) pracownikowi, który wykonuje pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Dodatek przyznawany jest za każdą godzinę takiej pracy. Jego przyznanie ma charakter obligatoryjny.

Dodatek przysługuje wszystkim pracownikom świadczącym pracę w godzinach nocnych. Jest niezależny od charakteru pracy – planowanego bądź nagłego. Dodatek za pracę w godzinach nocnych obejmuje głównie sytuacje, w których praca może być świadczona zarówno w dzień jak i w nocy. Stąd założenie, że wynagrodzenie za pracę, której wykonanie możliwe jest tylko nocą, zawiera już wskazany dodatek. Pogląd powyższy wywieść można z orzecznictwa Sądu Najwyższego, m.in. wyrok z 22 sierpnia 1975 r., (I PZP 27/75). Zgodnie natomiast z nowszymi poglądami doktryny ten składnik wynagrodzenia powinien być wyraźnie wyodrębniony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama