REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek osłony będzie wyższy niż zapowiadano? Dla kogo i o ile?

Dodatek osłony będzie wyższy niż zapowiadano? Dla kogo i o ile?
Dodatek osłony będzie wyższy niż zapowiadano? Dla kogo i o ile?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek osłony będzie wyższy niż zapowiadano? PiS złożył poprawkę, by zwiększyć jego wysokości dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania węgla. Ile mają wynosić dopłaty po zmianie projektu?

Dodatek osłonowy – zmiany stawek

Łączne wydatki na ten cel w przyszłym roku wzrosną do 4 mld 700 mln zł. Zmiana ma chronić gospodarstwa domowe zagrożone ubóstwem energetycznym przez wzrost cen węgla. Projekt skierowano do komisji.

REKLAMA

Poprawkę w imieniu klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość złożył Krzysztof Tchórzewski.

- Mimo że została przeprowadzona dosyć wnikliwa analiza tej ustawy, to zauważyliśmy jeszcze konieczność wniesienia znaczącego uzupełnienia. Zgłaszam dodatkową poprawkę do projektu ustawy, żeby dodatek osłonowy [był – red.] w powiększonej wielkości do 500 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych, 750 zł na gospodarstwo domowe składające się z dwóch do trzech osób, 1062,50 zł dla czterech i pięciu osób i najwyższy, powyżej sześciu osób - 1437,50. Artykuł 16 miałby wtedy brzmienie, że w 2022 roku kwota będzie wynosiła 4 mld 700 mln zł - powiedział Tchórzewski.

Dodatek osłonowy – kryteria przyznawania

Dodatek osłonowy jest jednym z elementów tzw. tarczy antyinflacyjnej. Zgodnie z projektem ma przysługiwać osobom, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek osłonowy – poduszka ochronna dla wzrostu cen węgla

Zwiększenie tego dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel dla celów ogrzewania indywidualnego, ma na celu ochronę odbiorcy wrażliwego ekonomicznie przed znacznymi podwyżkami cen tego surowca, które są obecnie zauważalne i które przekładają się na wymierny wzrost kosztów ogrzewania - dodał.

Zdaniem Tchórzewskiego poprawka jest niezbędna, ponieważ gospodarstwa domowe używające węgla dysponują dużo mniejszymi dochodami i wymagają przez to specjalnego potraktowania.

W rządowym projekcie założono, że maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na dodatki osłonowe w 2022 r. ma wynieść 4,1 mld zł. Środki na wypłatę dodatków będą pochodzić z budżetu państwa i ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

Przemawiając w imieniu klubu KO, poseł Michał Krawczyk powiedział, że dodatek nie przyczyni się do spadku inflacji.

- On stanowić będzie dodatkowy dochód dla mniej zamożnych, ale natychmiast zostanie zjedzony przez inflację, bo nie walczycie z przyczyną inflacji, tylko z objawami, a to za mało - mówił.

Dodatek osłonowy – termin składania wniosków

Poseł Michał Krawczyk skrytykował przyjętą podczas posiedzenia sejmowych komisji poprawkę, która przewiduje, że mieszkańcy będą musieli złożyć wnioski o wsparcie do 31 stycznia 2022 r.

REKLAMA

- To jest niewykonalne ze względu na krótki termin, bo ta ustawa jeśli dziś zostanie przyjęta, to jeszcze trafi do Senatu, podpisać będzie ją będzie musiał prezydent i jeszcze rady gminy będą musiały w tej sprawie podjąć odpowiednie uchwały, a potem powiadomić mieszkańców. Na to wszystko jest za mało czasu do końca stycznia" - powiedział Krawczyk.

Adrian Zandberg z Lewicy podkreślił w Sejmie, że pomoc jest konieczna, bo wskaźniki ubóstwa rosną, złożył też poprawkę w imieniu klubu Lewicy, aby dodatki osłonowe przewidziane w projekcie wypłacić szybciej.

Dodatek osłonowy – dodatkowe postulaty

Z kolei Andrzej Grzyb z Koalicji Polskiej mówił w czwartek, że klub popiera całą ideę pomocy, ale proponuje, aby poszerzyć grono odbiorców wsparcia.

- Proponujemy, żeby było też zróżnicowanie beneficjentów co do ilości członków z rodziny - powiedział Grzyb.

Michał Urbaniak z Konfederacji wskazał podczas dyskusji, że źródłem inflacji jest m.in europejski Zielony Ład i opłaty za emisję. Złożył on poprawkę dotyczącą kwestii budżetowania tego wsparcia. Jak tłumaczył, chodzi o prawie 7 mld zł z opłat za emisję, "które nie wiadomo, gdzie mogą pójść w budżecie" - dodał.

Mirosław Suchoń z koła Polska 2050 wskazał, że projekt nie zatrzyma drożyzny, bo silnym impulsem do wzrostu cen będzie "Polski Ład", który wchodzi w życie od stycznia.

- Wnosimy o to, żeby odłożyć wejście w życie Polskiego Ładu o co najmniej rok - powiedział.

Odpowiadając na pytania posłów minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przypomniała, że dodatek osłonowy jest częścią całej tarczy antyinflacyjnej w skład której wchodzi też obniżenie VAT-u, akcyzy na gaz, na ciepło i na energię.

- Jeżeli te wszystkie instrumenty dodamy do siebie, będzie to cały pakiet 10-miliardowej tarczy antyinflacyjnej docierającej do wszystkich obywateli Polski – powiedziała minister Moskwa.

Z wypowiedzi Moskwy wynika, że przygotowany został już wzór wniosku, który trzeba będzie złożyć, aby ubiegać się o wsparcie. Minister dodała, że zostanie on opublikowany w formie rozporządzenia. Poinformowała też, że będą prowadzone szkolenia dla samorządów w sprawie dodatków, oraz ogólnopolskie i lokalne akcje informacyjne skierowane do obywateli.

Projekt skierowany został do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Autopromocja
PAP

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA