REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepszy czas na fundusz alimentacyjny- pieniądze można dostać już w październiku

Artur Borkowski
Redaktor INFOR PL
Pieniądze z fundusz alimentacyjnego można dostać już w październiku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już od 1 lipca można było składać wnioski o świadczenie z funduszu alimentacyjnego o ile tylko wysłało się je elektronicznie. Ci, którzy chcą to zrobić na papierze mają do tego prawo od 1 sierpnia. Im szybciej załatwi się wszystkie formalności tym szybciej dostanie się pieniądze. Można na nie liczyć już w październiku.

REKLAMA

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego ustala się z góry na 12 miesięcy. Okres świadczeniowy (czyli czas, w którym dostaje się pieniądze) zaczyna się 1 października 2023 r. i trwa do 30 września następnego roku. Warto jak najszybciej złożyć wniosek o wypłatę tych pieniędzy, bo daje to gwarancję, że szybko się je dostanie. Najlepiej zrobić to drogą elektroniczną. Składa się je poprzez Portal Informacyjno- Usługowy Emp@tia. Odpowiedni formularz znajduje się w zakładce eWnioski. 

REKLAMA

Żeby skorzystać z tej możliwości potrzebny będzie albo podpis kwalifikowany albo profil zaufany. Tożsamość osoby składające wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego potwierdzić można poprzez bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel albo e-Dowód. Serwis sam pobierze podstawowe dane identyfikacyjne osoby starającej się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego. W przypadku tych, którzy pierwszy raz korzystają z Emp@tii konieczna może być weryfikacja ich adresu mailowego podanego w formularzu zgłoszeniowym.

Kiedy dostaniesz pieniądze z funduszu alimentacyjnego

Jeśli wniosek wraz z dokumentami zostanie złożony do 31 sierpnia wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do 31 października.

Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami złożony w okresie od 1 września do 30 września danego roku oznacza, że wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do 30 listopada tego roku.

Złożenie dokumentów wraz z wnioskiem w okresie od 1 października do 31 października danego roku gwarantuje wypłatę przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego do dnia 31 grudnia tego roku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Załatwienie formalności w okresie od 1 listopada do 30 listopada danego roku oznacza wypłatę przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego do 31stycznia następnego roku.

Ci, którzy starają się o wypłatę z funduszu między 1 grudnia danego roku a 31 stycznia następnego roku na wypłatę mogą liczyć do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Konieczne dokumenty

Do prawidłowego wypełnienia wniosku o świadczenie alimentacyjne potrzebne będą dane: 

  1. wnioskodawcy czyli osoby składającej wniosek,
  2. członków jego rodziny,
  3. osób, na które wnioskuje się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego,
  4. z tytułu wykonawczego potwierdzającego prawo do alimentów (należy go zeskanować albo zrobić mu zdjęcie. Najczęściej będzie nim orzeczenie sądu ustalające alimenty na osobę uprawnioną, postanowienie sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, protokół zawierający treść ugody sądowej lub zatwierdzonej przez sąd ugody dotyczącej alimentów zawartej przed mediatorem lub notariuszem, z której wynika obowiązek wypłaty alimentów),
  5. z tytułu tytuł wykonawczego oraz przekazy lub przelewy potwierdzające wpłaty w przypadku gdy wnioskodawca lub członek jego rodziny płacili alimenty na rzecz osoby spoza rodziny,
  6. o dochodach wnioskodawcy i członków jego rodziny,
  7. o numerze konta, na który będą wpływać pieniądze z funduszu alimentacyjnego.

Najważniejsza jest bezskuteczność egzekucji

Pomoc z funduszu alimentacyjnego jest wypłacana tylko tym, którzy nie mogą wyegzekwować należnych ich pieniędzy od tych, którzy są do ich zapłaty zobowiązani. Egzekucja jest bezskuteczna jeśli w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie udało się uzyskać całości należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Potwierdzi to zaświadczenie wystawione przez komornika. Egzekucję uznaje się też za bezskuteczną jeśli nie ma możliwości wszczęcia albo prowadzenia egzekucji należności bo dłużnik przebywa poza granicami Polski. W takim przypadku przyda się informacja z właściwego sądu potwierdzająca stan egzekucji lub informacja z właściwego sądu o braku możliwości egzekucji alimentów zagranicą. 

Czasami wystarczy oświadczenie o bezskutecznej egzekucji

Osoby korzystające z Emp@tii mają ułatwione zadanie. Jeśli nie mają zaświadczenia o bezskutecznej egzekucji mogą złożyć własne oświadczenie na ten temat. Mogą nawet wybrać w serwisie opcję „Nie ma zaświadczenia i nie wypełniam oświadczenie”. W takim przypadku gmina, która zajmie się sprawą sama uzyska odpowiedni dokument od komornika albo syndyka wyznaczonego w postępowaniu upadłościowym dłużnika.

Jeśli wybierzesz papier

Wszystkie niezbędne wzory dokumentów umożliwiające uzyskanie środków z funduszu alimentacyjnego znajdują się w siedzibie gminy, w której mieszka osoba starająca się o te pieniądze. Warto pamiętać, że w wiele samorządów zleca załatwienie tego typu spraw gminnym albo miejskim ośrodkom pomocy społecznej. Na ich stronach internetowych znaleźć można wzory wszystkich niezbędnych dokumentów. Gmina ma prawo poprosić o dodatkowe dane jeśli będę one niezbędne do przyznania tego świadczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA