| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie?

Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie?

Małżonek rozwiedziony, który nie jest wyłącznie winny rozkładu pożycia i znajduje się w niedostatku może ubiegać się o alimenty od drugiego małżonka. Alimenty te nie są jednak dożywotnie. Kiedy można zaprzestać płacenia alimentów na byłego małżonka?

Środki utrzymania dostarczane przez byłego małżonka powinny być w wysokości odpowiadającej usprawiedliwionym potrzebom oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego małżonka.

Wysokość świadczenia alimentacyjnego musi zapewniać godziwą egzystencję oraz zaspokajać potrzeby materialne jak i niematerialne byłego małżonka.

Zobowiązanym do płacenia alimentów byłemu małżonkowi jest:

  • Małżonek ponoszący winę rozkładu pożycia. Jest on zobowiązany do alimentowania małżonkowi nieponoszącemu winy, jak również małżonkowi, który winę taką ponosi, gdy znajduje się w niedostatku.
  • Małżonek nieponoszący winy za rozkład pożycia, gdy drugi z małżonków również tej winy nie ponosi.

Alimentów nie może żądać małżonek winny rozkładu pożycia od małżonka niewinnego.

Obowiązek dostarczania środków utrzymania byłemu małżonkowi nie ma charakteru dożywotniego.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami wygasa w razie zawarcia przez uprawnionego małżonka nowego małżeństwa. Dzieje się to również z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba, że o przedłużeniu tego obowiązku orzeknie sąd, ze względu na zaistnienie wyjątkowych okoliczności. Termin pięciu lat biegnie od chwili uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Zobacz: Jak kształtuje się obowiązek alimentacyjny między małżonkami po rozwodzie

Przedłużenie pięcioletniego terminu następuje na żądanie uprawnionego. Wyjątkowe okoliczności, które to usprawiedliwiają to m.in. wypadek rozwiedzionego małżonka niezwiązany z zatrudnieniem i niezapewniający mu odszkodowania czy renty ubezpieczeniowej, w wyniku czego, staje się on trwale niezdolny do pracy i pozbawiony środków do życia.

Okres, na jaki obowiązek alimentacyjny jest przedłużany uzależniony jest od wyjątkowej okoliczności, która spowodowała jego wydłużenie. Jeżeli okolicznością taką jest np. kalectwo byłego małżonka, okres może być przedłużony nawet na czas nieograniczony.

Przy zasądzaniu przedłużenia alimentów sąd bada, czy małżonek domagający się przedłużenia obowiązku alimentacyjnego ma krewnych obowiązanych i zdolnych do wypełniania tego obowiązku. Jeżeli są tacy krewni, sąd może na nich przenieść obowiązek alimentacyjny, zwalniając z niego byłego małżonka.

Skutki podobne jak przy rozwodzie wywołuje separacja, z taką różnicą, że obowiązek alimentacyjny nie wygasa w ogóle, nawet po upływie 5 lat od orzeczenia separacji.

Zobacz serwis: Alimenty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »