reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Jaki jest zakres obowiązku alimentacyjnego?

Jaki jest zakres obowiązku alimentacyjnego?

Osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny musi dostarczać środków utrzymania, wychowania. Czyni to w zakresie własnych możliwości finansowych.

Dostarczanie środków utrzymania polega przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb życiowych osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów. Chodzi tu o wyżywienie, odzież, mieszkanie, środki higieny osobistej. W razie potrzeby zobowiązany do płacenia alimentów musi dostarczać środków na leczenie.

Dostarczanie środków utrzymania dotyczy wszystkich uprawnionych do alimentów niezależnie od wieku. Natomiast osobom małoletnim należy także dostarczać środki wychowania. Szczególnie chodzi tu o potrzeby w zakresie:

  • kształcenia,
  • rozwijania zdolności dziecka,
  • zapewnienia odpowiednich rozrywek dziecku,
  • rozwoju fizycznego i duchowego.

Warto wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny obejmuje swoim zakresem także wydatki na ochronę majątkowych praw dziecka i jego ochronę. Mowa tu o kosztach postępowania sądowego.

Zobacz: Porada prawna

Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego i możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego stanowią granicę obowiązku alimentacyjnego.

Najszerzej należy rozpatrywać obowiązek rodziców względem niesamodzielnego dziecka. Dostarczanie środków pieniężnych dziecku ma sprzyjać jego prawidłowemu wychowaniu. Natomiast w miarę możliwości rodzice mogą zaspokajać luksusowe potrzeby dziecka.

W przypadku alimentów pomiędzy małżonkami należy pamiętać o zasadzie równej stopy życiowej uprawnionego i zobowiązanego. Oznacza to, że małżonek powinien dostarczać współmałżonkowi środki utrzymania, tak oby oboje mieli podobny standard życia.

Zasady równego standardu życia nie stosuje się do innych członków rodziny, co do których orzeczono płacenie alimentów. Dopuszczalne jest ustalenie różnej wysokości alimentów wobec członków rodziny. Zależne to będzie od ich wieku, stanu zdrowia, pozycji życiowej i społecznej.

Zakres obowiązku alimentacyjnego, a co za tym idzie wysokość otrzymanych środków zmniejsza się w odniesieniu do tych członków rodziny, których nie obejmuje postulat równej stopy życiowej. Oprócz alimentów na niesamodzielne dziecko i małżonka, alimenty muszą tylko usunąć niedostatek osoby uprawnionej.

W przypadku rodzeństwa na przykład siostra lub brat mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, jeśli ich stopa życiowa lub ich najbliższych uległaby znacznemu pogorszeniu.

Zobacz również: Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów?

Niegodność otrzymania alimentów

Na obowiązek alimentacyjny wpływa niegodność osoby uprawnionej do otrzymania alimentów.

Niegodność może wynikać z:

  • rażąco niewłaściwego zachowania względem osoby zobowiązanej do płacenia alimentów,
  • takiego zawinionego i lekkomyślnego postępowania osoby uprawnionej, które spowodowałoby stan niedostatku.

Zachowanie naganne osoby uprawnionej do alimentów wobec osoby zobowiązanej do ich uiszczania może nawet ograniczyć zakres obowiązku alimentacyjnego.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dostarczanie środków utrzymania polega przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb życiowych osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów.
Dostarczanie środków utrzymania polega przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb życiowych osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama