REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki jest zakres obowiązku alimentacyjnego?

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Dostarczanie środków utrzymania polega przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb życiowych osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów.
Dostarczanie środków utrzymania polega przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb życiowych osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów.

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny musi dostarczać środków utrzymania, wychowania. Czyni to w zakresie własnych możliwości finansowych.

Dostarczanie środków utrzymania polega przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb życiowych osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów. Chodzi tu o wyżywienie, odzież, mieszkanie, środki higieny osobistej. W razie potrzeby zobowiązany do płacenia alimentów musi dostarczać środków na leczenie.

REKLAMA

Dostarczanie środków utrzymania dotyczy wszystkich uprawnionych do alimentów niezależnie od wieku. Natomiast osobom małoletnim należy także dostarczać środki wychowania. Szczególnie chodzi tu o potrzeby w zakresie:

  • kształcenia,
  • rozwijania zdolności dziecka,
  • zapewnienia odpowiednich rozrywek dziecku,
  • rozwoju fizycznego i duchowego.

Warto wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny obejmuje swoim zakresem także wydatki na ochronę majątkowych praw dziecka i jego ochronę. Mowa tu o kosztach postępowania sądowego.

Zobacz: Porada prawna

Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego i możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego stanowią granicę obowiązku alimentacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najszerzej należy rozpatrywać obowiązek rodziców względem niesamodzielnego dziecka. Dostarczanie środków pieniężnych dziecku ma sprzyjać jego prawidłowemu wychowaniu. Natomiast w miarę możliwości rodzice mogą zaspokajać luksusowe potrzeby dziecka.

W przypadku alimentów pomiędzy małżonkami należy pamiętać o zasadzie równej stopy życiowej uprawnionego i zobowiązanego. Oznacza to, że małżonek powinien dostarczać współmałżonkowi środki utrzymania, tak oby oboje mieli podobny standard życia.

Zasady równego standardu życia nie stosuje się do innych członków rodziny, co do których orzeczono płacenie alimentów. Dopuszczalne jest ustalenie różnej wysokości alimentów wobec członków rodziny. Zależne to będzie od ich wieku, stanu zdrowia, pozycji życiowej i społecznej.

Zakres obowiązku alimentacyjnego, a co za tym idzie wysokość otrzymanych środków zmniejsza się w odniesieniu do tych członków rodziny, których nie obejmuje postulat równej stopy życiowej. Oprócz alimentów na niesamodzielne dziecko i małżonka, alimenty muszą tylko usunąć niedostatek osoby uprawnionej.

W przypadku rodzeństwa na przykład siostra lub brat mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, jeśli ich stopa życiowa lub ich najbliższych uległaby znacznemu pogorszeniu.

Zobacz również: Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów?

Niegodność otrzymania alimentów

Na obowiązek alimentacyjny wpływa niegodność osoby uprawnionej do otrzymania alimentów.

Niegodność może wynikać z:

  • rażąco niewłaściwego zachowania względem osoby zobowiązanej do płacenia alimentów,
  • takiego zawinionego i lekkomyślnego postępowania osoby uprawnionej, które spowodowałoby stan niedostatku.

Zachowanie naganne osoby uprawnionej do alimentów wobec osoby zobowiązanej do ich uiszczania może nawet ograniczyć zakres obowiązku alimentacyjnego.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

REKLAMA

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

Darowizna pieniężna od matki. Są trzy warunki konieczne do zwolnienia z podatku. Jakie?

Jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków. Jednym z tych warunków jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy. Organ skarbowy tego warunku nie przepuści.

REKLAMA