REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc uprawnionym do alimentów-założenia projektu

REKLAMA

REKLAMA

Założenia projektu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zostały przyjęte przez Radę Ministrów w dniu 13 lipca 2010 r.

Celem projektowanej regulacji jest wprowadzenie zmian uwzględniających wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 września 2009 r. (sygn. akt P 46/07) uznający zatrzymywanie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym za sprzeczne z Konstytucją.

REKLAMA

Założenia przewidują, że nadal możliwe będzie zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego. Jednakże wprowadzone zostaną nowe rozwiązania w procedurze zatrzymywania prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego przez wprowadzenie trybu
odwoławczego oraz realizację zasady proporcjonalności.

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują odwołania w sytuacji, gdy wójt, burmistrz lub prezydent miasta skieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy. Dłużnik alimentacyjny nie może kwestionować zasadności takiego wniosku.


Ponadto wszyscy dłużnicy alimentacyjni traktowani są jednakowo bez względu na ich sytuację osobistą i prawo jazdy jest im zatrzymywane wobec spełnienia przez nich takich samych warunków. Takie sztywne kryteria nie uwzględniają m.in. długości okresu bezskuteczności egzekucji, czy chociażby faktu korzystania przez dłużnika alimentacyjnego z prawa jazdy przy wykonywaniu przez niego pracy, z której dochodu może toczyć się egzekucja. Wobec tego środek ten należało złagodzić, z uwzględnieniem zasady proporcjonalności. Prawo jazdy zatrzymywane będzie po spełnieniu dodatkowego warunku –
w przypadku powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy. Jest to taki sam okres, po którego upływie komornik składa, w myśl art. 1086 § 4 k.p.c., wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Zobacz: Kodeks Postępowania Cywilnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Informacja na temat podejmowanych działań wobec dłużników alimentacyjnych w postaci kierowania wniosków o zatrzymanie prawa jazdy.
W okresie pierwszego pełnego roku funkcjonowania ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tj. w 2009 r.), w poszczególnych jego kwartałach, zauważalny był systematyczny wzrost stopy zwrotu przez dłużników kwot należności z tytułu wypłaconych osobom uprawnionym świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a także wzrost kwot zwracanych należności. Wartość tego wskaźnika wzrosła z 10,68% (27,9 mln zł) w I kwartale 2009 r. do 13,40% (36,6 mln zł) w IV kwartale 2009 r.. Ogółem w 2009 r. stopa zwrotu przez dłużników kwot należności z tytułu wypłaconych osobom uprawnionym świadczeń z funduszu alimentacyjnego wyniosła 12,23% (134,6 mln zł).
Odnosząc się natomiast do danych na temat liczby działań wobec dłużników alimentacyjnych polegających na zwróceniu się przez organ właściwy dłużnika z wnioskiem do starosty o zatrzymanie dłużnikowi prawa jazdy, informuję że ogółem w 2009 r. organy właściwe skierowały do starostów 37.791 takich wniosków. Jednocześnie wpłynęło do starostów 3.158 wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, co oznacza, że dłużnik podjął współpracę z gminą w celu wywiązania się ze swoich zobowiązań. Według danych samorządów gmin w co najmniej 740 przypadkach było to wyłącznym efektem zatrzymania
prawa jazdy.

Zobacz: Kodeks postępowania cywilnego

REKLAMA

Zatem, jak wynika z przedstawionych powyżej danych, stosowanie instrumentu oddziaływania na dłużników w postaci kierowania do starosty wniosku o zatrzymanie prawa jazdy ma wpływ na wzrost ściągalności należności od dłużników
alimentacyjnych.

Po ogłoszeniu wyroku TK spadła liczba zatrzymanych praw jazdy (IV kw. 2009 r.). Jeżeli tendencja ta się utrzyma w 2010 r. może to mieć odzwierciedlenie w zakładanym wzroście ściągalności świadczeń z FA lub nawet obniżeniu tego wskaźnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA